Skocz do zawartości

Szybowiec ABC i motoszybowiec Bąk


zbjanik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Niedawno rekomendowałem nową książkę Andrzeja Glassa o historii szybowców, a dzisiaj mam następne dwie podpowiiedzi. Nakładem własnym Tomasza Murawskiego wyszły dwie monografie o dwu polskich konstrukcjach: ABC i Bąku. Są to nieduże objętościowo pozycje o tych ważnych dla polskiego lotnictwa konstrukcjach. Ale nie skupiają się tylko na nich, jest podane szersze tło, kontekst z jakiego się one wyłoniły. W pozycji o ABC są więc opisy konstrukcji wcześniejszych (np. Wrona), w drugiej o motoszybowcach ITS. Są porównania własności lotnych, eksploatacyjnych itd. Jest mnóstwo ilustracji: zdjęć i rysunków, także wprost z dokumentacji konstrukcyjnych, ale też instrukcji typu, przebiegu prób i testów, jednym słowem kopalnia wiedzy, miód dla nie tylko makieciarzy. Są też dla obu tytułowych obiektów rozdziały o dniu dzisiejszym, bo taki też jest- powstają repliki obu konstrukcji. W przypadku ABC sprawa jest mi osobiście szczególnie bliska, bo replika (już prawie gotowa) dzieje się w moim "ojczystym" aeroklubie gliwickim, za przyczyną nieocenionego Witka Nowaka, tego spiritus movens Muzeum Starych Szybowców. Nie wiem jak sobie poradzicie z kupnem- wydawnictwo jest niszowe, ale na pewno da radę to jakoś przeskoczyć, mamy wszak internet, nawet jak nakład byłby wyczerpany, zawsze może być dodruk- ja mam egzemplarze autorskie (projekty okładek), z dedykacjami autora. Gorąco polecam!

 

post-3566-0-07703500-1477644813_thumb.jpg

post-3566-0-69033400-1477644848.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kupnem nie ma problemu, wystarczy napisać na maila /jest na stronie http://www.tmdale.republika.pl/ / i jest odpowiedź, może nie błyskawiczna, ale szybka. Zakup bardzo prosty. W ten sposób kupiłem dwie wspomniane wyżej i jeszcze monografię Orlika, a kolega Muchy ter. Pozycje ze wszech miar godne polecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.