Skocz do zawartości

katy zaklinowania platow w dwuplace


Grzesiek

Rekomendowane odpowiedzi

W Ultimate Biplane GP który teraz buduję z przerwami jest tak: górne skrzydło 0 stopni, dolne skrzydło 0 stopni, statecznik 0 stopni, silnik +1 stopień w górę (tak jest wg. planów).Profil w Ultimacie jest symetryczny.Profil statecznika jest w formie płaskiej płytki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się nad tym zastanawiałem, ale silnik jest na plusie 1 stopień więc może obędzie się bez zmian.Okaże się przy oblocie.Podejrzewam że w książce wymienionej przez Grześka kąty podane są dla innych profili niż symetryczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie a to cytat z ksiazki :Miniaturowe lotnictwo

"Dolny płat ma mieć kąt właściwy dla danego profilu, oczekiwanych własności lotnych itp. Dla profili symetrycznych jest to zwykle 0 do +0,5 stopnia. Dla profili płasko wypukłych (wiele oldtimerów w układzie dwupłata ma właśnie takie profile) jest to zwykle kąt 1,5 do 2,5 stopnia. Górny płat daje się najczęściej na kącie do 0,5 stopnia mniejszym niż dolny."

co o tym sadzicie?

Pozdrawiam Grzesiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na planach Ultimate jest wszędzie 0 stopni ale górny płat ma możliwość regulacji.Silnik ma +1 stopień.W Ultimate górny płat jest wysunięty względem dolnego o kilka cm więc może dlatego przewidzieli ten 1 stopień na silniku.wszystko się wyjaśni po oblocie modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z mojej praktyki to najlepiej wszystkie kąty w modelu ULTIMATE aby były na 0 stopni, i tak też stosuję we wszystkich dwupłatach z profilem symetrycznym, aczkolwiek może się tak zdarzyć że jak się górny płat ustawi na 0,5-1 stopnia na + to model winduje cały czas w górę, najlepiej wtedy jak się ma na lotkach klapolotki to model da się wyprowadzić z takiego stanu, gorzej jest jak ich nie ma bo lądowanie może się okazać tragiczne w skutkach, ponieważ zazwyczaj w takim układzie dolny płat podczas lądowania przestaje działać, dlatego zaleca się żeby ten górny płat miał kąt - 0,5 do -1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Dolny płat ma mieć kąt właściwy dla danego profilu, oczekiwanych własności lotnych itp. Dla profili symetrycznych jest to zwykle 0 do +0,5 stopnia. Dla profili płasko wypukłych (wiele oldtimerów w układzie dwupłata ma właśnie takie profile) jest to zwykle kąt 1,5 do 2,5 stopnia. Górny płat daje się najczęściej na kącie do 0,5 stopnia mniejszym niż dolny."
Nie jestem autorem tej książki :D ani jej nie cytowałem. Ten cytat też z niej nie pochodzi. Jest to moja wypowiedź na PWM z 11 lutego 2008 r. To tak gwoli ścisłości. Powyższe zasady sprawdzone zostały w praktyce przez wielu modelarzy (osobiście również je wielokrotnie stosowałem)

 

Składałem i oblatywałem Ultimate z zestawu Goldberga. Górny płat (skrzydła z profilem symetrycznym) był na niewielkim kącie ujemnym w stosunku do dolnego (jeśli dobrze pamiętam to 0,5 stopnia). Model latał (i lata nadal) bardzo poprawnie. Proponuję zacząć od takiego ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowo powinno być na minusie więc możesz od razu Sławku ustawić "-" .

Zdecydowanie potwierdzam. Też miałem na zero jeżeli chodzi o płaty i usterzenie ale latał tak jakoś tak ni jak. Dopiero zmiana górnego płata (jego kąta) na "-" dała bardzo dobre wyniki. Dwupłaty rządzą się trochę innymi prawami. Przesunięcia płatów względem siebie i lekka róznica w kątach eliminuje zjawisko wpływu jednego płata na drugi co może powodować znaczne zmniejszenie siły nośnej jednego z nich (Venturi) Jest to jednak bardzo indywidualna sprawa każdego modelu. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.