Skocz do zawartości

Dornier Do 217


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

Jakiś czas temu dostałem od Beriasa model z zestawu SIGa (Za co mu po raz kolejny dziękuję). Jak Robert stwierdził nie ma czasu na skończenie i oblatanie go. Model ma 1194 mm rozpiętości, 20,9 dm2 powierzchni skrzydła. Długi jest na 953 mm a waga przewidziana przez producenta to tylko 907-1020g. W sumie to model jest na wykończeniu. Zanim go oblatam muszę kupić regulator Mag8 (jeden mam, potrzebuję drugiego) i dwa silniki. Przede wszystkim problem mam z doborem silników. Myślę nawet nad wymianą łoża i wstawieniem własnego. Wtedy silniki dałbym takie dwa:

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2069&Product_Name=hexTronik_24gram_Brushless_Outrunner_1300kv

Zastanawiam się również nad pakietem do niego. Producent proponuje 3 celowy pakiet o pojemności w przedziale 1500-2100 mAh więc wybrałem taki i zastanawiam się czy będzie dobry:

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6293&Product_Name=ZIPPY_1800mAh_3S1P_20C

Problemem dla mnie również będzie malowanie. W zestawie jest kilka naklejek, jednakże słabo będzie wyglądać nie pomalowany. Ja sam nie posiadam aerografu, a tym bardziej umiejętności malowania nim. Mam nawet dwa przeciwbieżne (lewe i prawe) śmigła trój łopatkowe w rozmiarze 80 40 x3. W sumie do wykończenia modelu został mi montaż dwóch serw hexrtonik 9g (które posiadam) zamocowanie silników, wklejenie statecznika, wstawienie bowdenów, przygotowanie łoża dla pakietu. Poniżej trochę zdjęć:

 

352fc08dcf2923f4.jpg

Tutaj widać jak duże jest łoże silnika- ledwo się mieści w gondoli.

5583402e04acc555.jpg

"gołe" łoże

e639e72430c905d1.jpg

"sesji" fotograficznej przyglądał się mój pupil :D

91f1315d3e767a4d.jpg

Jedno z dwóch serw lotek-

13e54abbe58a875f.jpg

Kabinka zamykana na dwa malutkie neodymki :)

23aabe10b94006f5.jpg

Miejsca w kadłubie nie powinno zabraknąć

174b6b497a81e77d.jpg

No i już zdjęcia całego modelu:

4bb9166c8bc44936.jpg

eeaf3164788e7d2b.jpg

543260f1cb8b58b5.jpg

d850b92cd6d9d4ee.jpg

I co myślicie? Wszelkie uwagi mile widziane :)

 

Opis budowy na RC Groups:

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=772322

Jest zrobiony przez producenta (chyba) bo zdjęcia z tego tematu są w instrukcji dołączonej do zestawu. Zapewne nie wszystkim ( :wink: ) będzie się chciało czytać całą relację ale chociaż zdjęcia warto przeglądnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Jeszcze nie mam. Jeżeli będę przerabiał/robił nowe to zrobię to dopiero po zakupie silników. Ciężko bez przymiarki robić coś takiego... :) A tak poza tym to jakie macie zdanie o tych silnikach? Jak jest z ich pracą, jakością? Wystarczą do uciągnięcia modelu? Chciałbym aby model startował z lotniska trawiastego(gładka, przystrzyżona trawka) lub asfaltu/betonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z takiego łoża bym się cieszył, osobiście preferuję umieszczanie silnika za wręgą. Gdybyś dał tu jakieś sensowne silniki i piasty z kołpakami to będzie to fajnie wyglądało.

Moim zdaniem te silniczki faktycznie trochę słabe do takiego modelu, ja bym raczej zastosował któryś z tych: http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4908&Product_Name=TR_28-26B_1350Kv_Brushless_Outrunner , http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=3732&Product_Name=hacker_Style_Brushless_Outrunner_20-26M lub jeżeli mocno chcesz powalczyć o masę to taki: http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=4699&Product_Name=hacker_Style_Brushless_Outrunner_20-50S i oczywiście dał je za wręgą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak poza tym to jakie macie zdanie o tych silnikach? Jak jest z ich pracą, jakością? Wystarczą do uciągnięcia modelu? Chciałbym aby model startował z lotniska trawiastego(gładka, przystrzyżona trawka) lub asfaltu/betonu.

 

Ja używałem (używam) tych silników, jakość przeciętna.

Latały u mnie w modelach ESA o wadze do 350g, na śmigłach 7x3,5 silniki pracowały bardzo cicho i w pełnym zakresie prędkości (ale brakowało ciągu) na śmigłach 8x4 praca głośna (twarda) i zdarzało się zrywanie synchronizacji, silniki się grzały (ciąg ponad 380g - modele szły pionowo)

Sądzę że są one za słabe do tego modelu, daj jakieś o ciągu max 650-700g, może zwykłe EMAXy 2822 lub 2812, choć lepsze by były jakieś z przednim mocowaniem.

 

EDIT

Kolega Andrzej podpowiada jakie silniczki, z tym że ja bym wybrał z tego "Hacker 20-26M", pozostałe będą za słabe.

Albo tego http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=2112&Product_Name=TR_28-30B_14A_1050Kv_Brushless_Outrunner

Lepiej dać większy silnik, niż martwić się brakiem mocy na lot. Latanie na rzęsach jest niebezpieczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytan12

Czesc,Tomek czy Ty czytasz cos,czy ogladasz fotki?

Moich obowiązków uczyć mnie nie musisz . I co mam przeczyć, a co pozamiatać już się nauczyłem.

 

Teq

A w kwestii napędów to wrzuciłem na kalkulator moje ulubione silniczki i wyszło mi , że na śmigłach 8x4 2-łopatowch to świetnie zda egzamin silniczki Dualskiego 2826CA-15

Ciąg do 550 g przy max prędkości o. 50 km/h i poborze prądu do max 9 A.

Jednak Tobie do lotu tyle nie potrzeba i tylko w stresowych sytuacjach dobrze mieć zapas mocy.

Zaś śmigła 3łopatowe 8x4 to po pawie 700 g ciagu przy 12-13A, czyli sporo za duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie powiedziałem że muszę użyć tych silników, śmigieł które opisałem. Jak najbardziej jestem za uwagami które pomogą mi model oblatać. Uważam również że mocniejsze silniki się przydadzą. Nie chcę mieć znowu modelu który na max gazu wznosi się pod kątem 10 stopni... Tyle że niestety muszę się szczypać z funduszami. Nie chcę samego siebie oszukiwać- mam 16 lat i kieszonkowe raczej mocno ograniczone. Prawdopodobnie pozbieram pieniędzy (aktualnie wychodzę na zero :) ) i kupię silniki które zaproponował Pan Andych - "hacker Style Brushless Outrunner 20-26M". Wyglądają najładniej, prawdopodobnie zmieszczą się w łożu. A co myślicie o akumulatorze który podałem? Warto kupić go do tego modelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Irku- piękny model. Tyle że ja po prostu nie umiem wykonać takiego malowania... I obawiam się że jeżeli spróbuję go pomalować to wyjdzie jakaś kaszana i będę wstydził się tym latać... :(

 

eśli będziesz dawał ostro gazu to w końcu puchnie , ale wątpię abyś latał tym modelem na maź gazie nie licząc kilku chwil przy starcie .

Ja mam tendencję do latania na niskich obrotach- lubię wznieść się modelem na pewną wysokość, zdjąć gaz i latać "na rzęsach". Praktycznie wszystkie moje silnikowce do tej pory tak latały :) Znając mnie to z tym nie będzie inaczej... Na pewno nie będę latał nim szybko. Bo to bez sensu. Do dziennej dawki adrenaliny będzie służyć inny model :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model ma 1194 mm rozpiętości, 20,9 dm2 powierzchni skrzydła. Długi jest na 953 mm a waga przewidziana przez producenta to tylko 907-1020g.

Ile waży to co już masz? Czy zmieściśz się w tym kilogramie? To stosunkowo mały model, więc przy obciążeniu 50 g/dm2 będzie robił wrażenie lecącego całkiem szybko.

Być może rozsądnym rozwiązaniem będą też śmigła o nieco większym skoku - ale to będzie łatwiej dobrać mając już wybrane silniki.

 

Zanim go oblatam muszę kupić regulator Mag8 (jeden mam, potrzebuję drugiego)

Mag8 to chyba nazwa całej serii regulatorów Tower Pro (teraz TowardPro) o różnych parametrach prądowych - który z nich masz? Bo warto dokupić drugi taki sam.

 

Pozdrawiam i wytrwałości w kończeniu modelu,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zapomniałem napisać :oops: że chodzi mi o drugi regulator 18A bo jeden już taki mam. Obciążenie powierzchni przewidziane przez producenta to 43.3-48.7 g/dm2 więc na pewno powolny model to nie będzie. Jednakże skrzydła mają dość gruby profil bo ok 15% więc chociaż opory będą duże. Niestety waga którą ważyłem wszystkie moje poprzednie modele oszukuje (i to bardzo!) więc wagę podam dopiero gdy dorwę się do jakiejś wagi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też muszę kupić drugi identyczny regulator. Ale co się dzieje w takim modelu gdy jeden silnik już odetnie, a drugi jeszcze pracuje? Czy w takim wypadku da się lecieć na jednym silniku? Czy może od razu model zeświruje, a mnie czeka efektowna gleba?

 

Edit: Jeszcze pytanie: Jak duże kółka powinienem założyć? Chciałbym aby lądował on na przystrzyżonej trawce, lub na asfalcie. Zapomniałem dodać że chciałbym aby model ten oblatał jako pierwszy Berias... Mam nadzieję że się zgodzi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.