Skocz do zawartości

Poszukuję planów modelarskich


Remigiusz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, pytanko, czy wystarczy jak w programie np. irfanView, zmienię rozdzielczość planów żeby wydrukować w odpowiednim rozmiarze, chodzi o powiększenie planów od pana Władka - Vipan-1110.

Chce powiększyć je tak żeby rozpiętość wynosiła ok. 2,15m, będzie to chyba najbardziej zbliżona wielkość do skali 1:5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vipan-1110.masz w pliku .pdf, a InfranView otwiera pliki .dxf (Drawing Exchange Format File), musiałbyś konwertować (a to nie zawsze jest możliwe albo coś się kiełbasi), ale możesz spróbować w pdf:  Drukuj→Plakat→(zazn.)xxx%→Znaczniki cięcia/Podziel tylko duże strony (nad podglądem masz wymiar całości w calach, razem z marginesami!)→Drukuj (części na kartkach A4). Trochę zabawy z tym jest bo trzeba metodą prób i błędów, ale da się...

post-3384-0-97579300-1499237791_thumb.jpg

 

 

Albo zrobić screen planu do pliku .jpg, i powiększyć już w druku na drukarce wielkoformatowej w punkcie usługowym - obsługa powinna wiedzieć jak to zrobić..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remigiusz- no ale imponujące wymiary przyjąłeś dla swojego Vipana, będzie super! Mam silnik od dmuchawy 26 cm3, myśląc o modelu do niego, też rozważałem Vipana, ale byłby nawet jeszcze trochę większy. Na tym modelu się nie zawiedziesz- własności lotne super prawidłowe, czekam na początek twojej budowy, potem wieści z oblotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź Roman ale mój IrfanView 4.44 nie chce otwierać plików dxf tylko wszystkie inne,może dlatego że mam win xp jeszcze, ale rozumiem że tą metodą się da, ok, a co do budowy to pewnie jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie zanim się zacznie ( co nie oznacza że się nic nie będę robił), sprawa jest prosta - finanse, więc powolutku ale do przodu, jak rozpocznę jakieś działanie założę wątek i postaram się informować zacne grono modelarzy ;)  o postępach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie teraz z innej beczki, z Pionierkiem zakupiłem apkę w komplecie, prosta 4 kanałowa z wyjściem trenerka, czy da się ją podłączyć do kompa do symulatora i czy taki kabelek da radę https://avifly.pl/pl/aparatury-drazkowe-osprzet/kabel-usb---mini-din-do-podlaczenia-fs-i6 - symulator Phoenix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,plany powiększone i wydrukowane, no i tu pojawia się poważny problem, o ile wykonanie Vipana w skali w jakiej były plany (rozpiętość 1110cm) i zgodnie z nimi to wydaje mi się żaden problem o tyle w skali 1:5 ( rozpiętość 2120cm) to już inna bajka.

Nie ma żadnych zdjęć ani planów ( przynajmniej nie znalazłem) pokazujących kształt kabiny, ogon oraz stateczniki pionowy i poziomy wydaje mi się że nie było by z nimi problemu, belkę ogonową można wykonać jak u Wilgi czyli przekrój owalny, ale kabina różni się i to nawet bardzo i nie wiem zabardzo jak ją odtworzyć.

Zastanawiałem się nawet czy najpierw nie zacząć budowy kabiny z kartonu ( np. po telewizorach) i metodą prób i błędów dopasować do najbardziej pasującej do oryginału, nie mam żadnego programu do grafiki i powiem że teraz nauka jakiegoś trochę by pewnie potrwała zwłaszcza że nie znam angielskiego, co mi podpowiecie w tym temacie, jakieś propozycje?. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.