Skocz do zawartości

modelarskie cnc


Jano
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak powiedziałem  tak zrobiłem ;) Maszynka domowa na szybko po taniości ;)  Boki miały być ścięte ale rozważam przykrywanie tego przeźroczystą płytą z poliwęglanu żeby się nie kurzyło.  

Alu na tym nie będę frezował bo mam większą u kumpla. Przede mną jeszcze pierwsze testy na tym badziewiu co widać.

Docelowe wrzeciono 300W z aliexpress jeszcze gdzieś leci w samolocie. 

post-15205-0-60283800-1511688986.jpg

post-15205-0-84958400-1511688994.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Problemem w przypadku zasilaczy impulsowych jest to, że konstrukcje tanie (z całym do nich szacunkiem) pracują na dość niskich częstotliwościach porównywalnych z sygnałem sterującym silniki krokowe i generują mnóstwo "śmiecia" elektromagnetycznego. Twoje sterowniki z pewnością oferują mikrokrok 1/8 1/16 i może 1/32 a to już grozi zakłócaniem pracy silników (gubienie kroków itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze widzę, to pierwotne uzwojenie jest dzielone i połączone mostkami równolegle dla napięcia sieci 240 V. Mylące mogą być zdublowane przewody oznaczone jako "0" i "240", ale raczej nie ma tu jakiegoś niebezpieczeństwa, że przy podłączeniu można transformator uszkodzić. Dla pewności podłącz zasilanie poprzez żarówkę 60 W. Jeśli coś będzie nie tak, to żarówka zacznie świecić ale ocali transformator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zasilania tak prymitywnych sterowników tylko transformator toroidalny z dobrym prostowaniem i kondensatorami. Puścisz dłuższy program i okaże się, że  lipa.. Zjadłem na tym zęby. Ponadto, przewody od cewek silników powinny być w ekranie a u Ciebie go nie ma w sterowaniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większa maszynka chodzi na tych samych przewodach na gorszym sterowniku https://obrazki.elektroda.pl/5603377900_1314465904.jpg . W zasilaniu mam duży kondensator za diodą prostowniczą i  nie gubi kroków . Pewnie dla tego że osiągi są małe po 700mm/min * śruby trapezowe ( sam blat waży z 30Kg)

Ten co jest teraz do testów idzie do dużego na podmiankę bo mocniejsze drivery ( Y ma silnik 10Nm 6A a z tego badziewia co jest to tylko 3,5A wychodzi).

A do tego już mi przyszedł słabszy zestaw na starym TB6560 ale za to sterowany USB 100KHz . wejdzie na za tylną ścianę.

 https://pl.aliexpress.com/item/CNC-Router-mach3-USB-3-Axis-Kit-3pcs-TB6560-1-Axis-Driver-Board-one-mach3-4/32664471577.html

Będzie można sterować z laptopa . Tylko jeszcze nie wiem czy windows musi być 32bit jak z LPT . Może na 64bit by śmigało skoro to nie LPT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mach jest bardzo ok, ale potrzebuje naprawdę stabilnego i wyciszonego komputera. Każdy syf generowany przez komputer macha potrafi wywalić w trakcie obróbki. Mach laptopów nie lubi niestety.      Reasumując  komp pod macha ma mieć tylko macha i nic więcej, żadnych kart sieciowych, dzwiekowych itp itd. Podchodzisz z  plikiem przegrywasz go na pulpit czy gdzie wygodnie i zasysasz do macha. Pendriva usuwasz z gniazda przed obróbką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od roku zasilam mój ploter z zasilacza impulsowego 24V 8A do tego zasilacz napędza wrzeciono.Aby podnieść napięcie do napędu wrzeciona (45V) zastosowałem przetwornicę.Nic nie jest ekranowane.Wycinam z szybkością do 1000mm/min i nie zdarzyło się by silniki gubiły kroki.Całe sterowanie to Arduino i grlb.

ed:z tego zasilacza są zasilane tylko silniki i wrzeciono logika jest osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od roku zasilam mój ploter z zasilacza impulsowego 24V 8A do tego zasilacz napędza wrzeciono.Aby podnieść napięcie do napędu wrzeciona (45V) zastosowałem przetwornicę.Nic nie jest ekranowane.Wycinam z szybkością do 1000mm/min i nie zdarzyło się by silniki gubiły kroki.Całe sterowanie to Arduino i grlb.

Jaka to przetwornica ? Możesz podać jakiś przykład z allegro ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zamieściłem relację z budowy ( raczej po budowie ). To było 5 lat (!) temu, służy do dziś. Przeszła trochę modyfikacji: silniki, prowadnice, zasilanie sterowników, wrzeciono.

Obecnie najsłabszym ogniwem są śruby metryczne. Działa na takich śrubach od początku. Raz je wymieniłem i dołożyłem nakrętki z poliamidu własnej produkcji. Jak na razie, po ok 100 - 150h pracy, jestem z tych nakrętek zadowolony. Jak się zużyją czas na trapezowe lub kulowe.

Czasem jest tak, że stoi tydzień nie używana a w kolejnym tyg pruje po 8h dziennie :) . Służy jako druga do mniej wymagających prac w drewnie czy tworzywach.

Szału nie ma 400-500 mm/min to maksymalne stabilne posuwy. Przy próbach poszła i 1100 ale nie trafiła w zero po 2 min pracy.

 

post-1212-0-92250500-1511797204_thumb.jpg

 

post-1212-0-30171200-1511797239_thumb.jpg

 

post-1212-0-75604100-1511797265_thumb.jpg

 

post-1212-0-55760900-1511797286_thumb.jpg

 

Jak ktoś ma pytania, chętnie odpowiem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też sie borykałem z problemami. Moja maszyna pracuje już 5 lat, spory okres pracowała bardzo dużo, robie tylko i wyłącznie w aluminium i mosiądzu. Tworzyw o drewna nie tykam. Zawodowo z kolei robie w drewnie i tam mam 6 tokarek cnc na przeróżnych napędach. Wynikają przeróżne problemy najczęściej z komputerami i właśnie zasilaniem sterowania. Sterowanie musi mieć rozseparowane zasilanie na blok mocy sterownika i na jego logikę. Ideałem są dwa osobne transformatory. Prostym sterownikom przeszkadza wszystko, nawet to, że komputer jest w sieci z innym, jak mam na tokarni. Najgorszy syf sieją jednak przemienniki częstotliwości a nie sposób dziś bez nich zasilać wrzecion.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.