Skocz do zawartości

Taranis X9D+ i martwe serwa na G-RX6


bagdus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

mimo tak wielu instrukcji i wskazówek nie daję rady. Bindowanie z odbiornikiem raczej się udaje ponieważ odczytuje telemetrię ale absolutnie nie mogę uruchomić serw. Po bindowaniu w module D16 (ilość kanałów ograniczam do 8) odbiornik daje ciągłe zielone światło i przekazuje dane z vario. Próbowałem na dwóch identycznych, nowych odbiornikach z takim samym rezultatem. To mój pierwszy kontakt z Taranisem więc pewnie robię gdzieś błąd. Kanały (inputs) zdefiniowane, następnie mixery również ale może coś z outputs (wcześniej chyba servos). Na stronie outputs nic nie jest przypisane do kanałów. Może ktoś podpowie?

 

Pozdrawiam serdecznie

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Cześć,

 

Mam Taranisa i właśnie ten odbiornik. Problemem jest brak konfiguracji wyjść (output/servos). Skąd masz odbiornik i nadajnik tzn. kupiłeś w Polsce oba czy za granicą? W Europie jest specjalny soft EU-LBT i czasami trzeba przeprogramować odbiornik lub nadajnik, żeby współpracowały z Europejskimi wersjami.

 

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof moim zdaniem nie doszukiwałbym się błędu w Taranisie a w odbiorniku.
Być może to nie właściwy trop ale uwzględniłbym tą ewentualność.
Pisze na przykładzie G-RX8 którego posiadałem i np, był uwalony  jeden kanał.
Wymieniłem dwa odbiorniki (nówki) wersja EU i podziękowałem bowiem trzecia wymiana 

już nie wchodziła w rachubę. Tyle dobrze że to była dystrybucja Polska.

Być może ta sama przypadłość jest w tej szóstce.
Ósemka wychodziła w wersji 1 i 2 akurat miałem tą pierwszą. 
Bindowałem tak jak wszystkie inne odbiornik i takich problemów nie miałem do tej pory

jak z G-RX... niestety lipa i mimo swoich małych gabarytów i vario trzymam się od nich

na razie z daleka.
 

Dodam że po zbindowaniu telemetria i wszystko co z tym związane działało, pozostałe 

kanały działały zawsze oprócz jednego.

Piszesz że sprawdzałeś na innych odbiornikach ale  G-RX czy może inny model ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Mam Taranisa i właśnie ten odbiornik. Problemem jest brak konfiguracji wyjść (output/servos). Skąd masz odbiornik i nadajnik tzn. kupiłeś w Polsce oba czy za granicą? W Europie jest specjalny soft EU-LBT i czasami trzeba przeprogramować odbiornik lub nadajnik, żeby współpracowały z Europejskimi wersjami.

 

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

 

To jest bardzo dobre pytanie.

To skąd pochodzi nadajnik i odbiornik (chodzi o dystrybucje) dużo znaczy.

Rzeczy kupowane od pewnego czasu w Europie maja obowiązek mieć firmware EU-LBT.

Jak kupujesz za granicą: BG, Ali itd - to jest duża szansa, że firmware jest FCC.

Musisz zgrać ze sobą firmware modułu nadawczego z odbiornikiem - zależnie od tego czego masz więcej.

 

Pamiętaj, że jest firmware nadajnika i firmware modułu nadawczego i to są dwie różne rzeczy.

Firmware nadajnika nie pozwala ustawić trybu D8 - ale oprócz tego nic się nie zmienia. A firmware modułu nadawczego powoduje pracę w trybie EU-LBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za podpowiedzi - niezły mętlik lecz............. jeszcze powalczę. Taranis organoleptycznie robi doskonałe wrażenie. Jeżeli to wszytko kiedyś zadziała będzie wspaniale - w przeciwnym wypadku wyląduje w koszu z odpowiednią adnotacją :)

 

Wszystko nowe zakupione w HK wersja EU (tak przynajmniej twierdzą). Sprawdzałem bindowanie na dwóch identycznych odbiornikach G-RX6. (na szczęście/nieszczęście nie było ósemek w magazynie EU). O.K co do wersji firmware to jeszcze nie ogarniam choć uruchomiłem już companion czy jakoś tam. Chyba wersja 2.2.2 a nadajnik ponoć też. No cóż, dzisiejsza wichura nocna w Katowicach zerwała mi dach więc Taranis czeka. 

 

@Bogusław: u mnie raczej chyba żaden inny kanał nie działa??? Podłączyłem serwa do CH1 - do CH6 i cisza absolutna. 

 

Hm.... do usłyszenia (czy raczej napisania? :D )


@ Przemek - a właściwie Twój trop daje nadzieję!!! Jak to rozpoznać z tym firmware? Wszytko kupione w HK wersja EU.

Pozdrawiam 

 

Krzysztof


W zasadzie trop Macieja też daje nadzieję!!! 


..... wszystko kupione w HK w lutym/marcu 2019. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, mam dwa taranis X9D+ EU LBT i 3 odbiorniki G-RX8 v.2 z EU LBT i żadnych problemów nie odnotowałem. Wszystko z HK EU.

 

Może nie przestawiłeś odbiornika z trybu SBUS(to tryb domyślny)- objawy na to wskazują (działająca telemetria a głuche serwa)?

[przed bindowaniem trzeba zewrzeć sygnałowe piny 1-2 by przełączyć odbiornik w tryb PWM]

[edycja] to powyżej odnosi się tylko do g-rx8 , w g-rx6 do sbus jest osobne złącze więc nie ma przełączania PWM/SBUS

- przepraszam za wprowadzenie w błąd

 

Jeśli chodzi zgodność trybów radia odbiornika i nadajnika o której wspominali koledzy powyżej, to jeśli nie byłyby w tym samym trybie to nie działałaby telemetria bo by się nie potrafiły zbindować...

 

Jedyny problem jaki mnie dotknął związany z FrSky to uwalenie odbiornika X8R przez odwrotne połączenie portu balansera ogniwa do czujnika napięcia MLVSS na magistrali Smart Port(to ewidentnie jest błąd FrSky, bo to powinno być zabezpieczone sprzętowo, bo niestety bardzo łatwo jest wpiąć tą wtyczkę odwrotnie...). Teraz minusy wszystkich wtyczek balansera ogniw maluje na niebiesko i póki co więcej odbiorników nie uszkodziłem:D

Przy tej okazji przestrzegam innych by pilnowali tej wtyczki przy używaniu MLVSS bo nie ma zmiłuj przy pomyłce..

 

Moje ustawienia bindowania z G-RX8 i strona output(napisałeś że nie masz nic przypisane do kanałów- czy tak wygląda Twoja output?)

post-13409-0-15940200-1552339009.jpg

post-13409-0-18111500-1552343873.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tak od pierwszego wejrzenia i kontaktu odczuwam przedziwną sympatię do Taranisa i peryferii - przecież jeśli to zadziała to kładzie to na łopatki Futaby itp., na których latam od lat. Dzięki za wskazówki, zobaczymy co da się z tym zrobić.

 

dzięki Piotr - ale zwieram pin 1 z 2 podczas bindowania czy tylko 1 + 2 na krótko pod napięciem przed bindowaniem??? W instrukcji odbiornika jaką otrzymałam oczywiście ani mru mru o SBUS i PWM :(

 

Pozdrawiam

Krzysztof


Andrzeju, jak tylko wydobędę jakoś ten plik ustawień - wrzucam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

dzięki Piotr - ale zwieram pin 1 z 2 podczas bindowania czy tylko 1 + 2 na krótko pod napięciem przed bindowaniem??? W instrukcji odbiornika jaką otrzymałam oczywiście ani mru mru o SBUS i PWM :(

przepraszam za wprowadzenie w błąd - przełączanie między SBUS/PWM działa tylko w g-rx8 w g-rx6 sbus ma osobne wyjście i nie ma przełączania miedzy trybami sbus/pwm

Czyli nie wiadomo czemu nie działa skoro powinno :D Wydaje się niemożliwe by trafiły się dwa felerne odbiorniki. Czy na pewno podłączasz sprawne serwo(łapię się ostatniej deski ratunku)?

I jeszcze dołożyłem zrzut ze strony outputs mojego radia, czy u Ciebie wygląda to podobnie(napisałeś"Na stronie outputs nic nie jest przypisane do kanałów")?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem u siebie w domu identyczna konfigurację i mam pytanie do autora: jeśli jesteś w zakładce output I ruszasz drążkami to widzisz reakcje tzn. zmienia się wartość kanału? Możesz przy pomocy plusa i minusa nawigować po kanałach i wówczas dla bieżącego kanału będziesz na belce tytułowej widział wartość w us. Jeśli widzisz wartości to zmierz jeszcze napięcie na wyjściach odbiornika (złącza serw). Może napięcie jest wystarczające do zasilenia odbiornika ale już serw nie. Jeśli nie widzisz wartości w us to załącz zapisana OpenTx konfigurację modelu. W domu załaduję u siebie i sprawdzę.

 

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy aparatura lub odbiornik są w innych od siebie firmware to nie da się ich zbindować i tyle (chodzi o EU-LBT czy non EU).

Wyślij zdjęcie konfiguracji taranisa tj: inputs, mixer i pierwszą stronę by potwierdzić że zbindowane.

Napisz lub pokaż jak zasilasz odbiornik i jak podłączyłeś serwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że Piotr się pomylił z tym SBUS/PWM - już byłem dobrej myśli, że to przyczyna.

Moja strona Outputs wygląda identycznie jak u Piotra na zdjęciach - myślałem, że tam obok kanałów coś ma pisać ale wygląda na to, że nie. 

@ Maciej: na Outputs zmieniają się elegancko wartości, o które pytasz. Postaram się wrzucić foty.

Napięcie wychodzące na serwa: 4,68 V 

 

Mam jednak pytanie zasadnicze: Czy działające telemetria potwierdza zbindowanie?

Na funkcjach specjalnych udało mi się zaprogramować Vario - cóż za radocha! Na jednym pstryczku gada do mnie jak jest wysoko w metrach a na drugim robi pi pi pi.

Za chwilę powrzucam foty choć nie wiem jak :(


Oto zdjęcia:

post-14092-0-00783700-1552389244.pngpost-14092-0-62877800-1552389263.pngpost-14092-0-39266100-1552389279.pngpost-14092-0-87344200-1552389294.pngpost-14092-0-70704700-1552389308.pngpost-14092-0-29206100-1552389346.png

 


post-14092-0-23463200-1552389645.pngserwa podłączone są tak:

post-14092-0-56451800-1552389380.png

post-14092-0-81832100-1552389417.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

>Moja strona Outputs wygląda identycznie jak u Piotra na zdjęciach - myślałem, że tam obok kanałów coś ma pisać ale wygląda na to, że nie. 

obok kanałów mogą być napisy - jeśli sobie wyedytujesz to będą - ale to tylko kosmetyka i wygoda gdy trzeba coś korygować w ustawieniu serw i nie ma wpływu na działanie serw

 

>Napięcie wychodzące na serwa: 4,68 V 

rozumiem, że te serwa podpięte do testera/innego odbiornika działają OK?

 

>Mam jednak pytanie zasadnicze: Czy działające telemetria potwierdza zbindowanie?

zdecydowanie tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie podoba mi się te ustawione 9ms przy takich serwach(TG9) - przestaw na FS czyli 18ms, te 9ms może być problemem...

Po przestawieniu trzeba przebindować. Możesz podpiąć silnik i zobaczyć czy choć silnik działa ;-)

 

Domyślnie odbiornik G-RX6 ma serwa w trybie FS (18ms) więc w radiu raczej na pewno musi być też 18ms ustawione...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.