Skocz do zawartości

Szybowce - gdzie latać - Żar, Ochodzita I NIE TYLKO :)


Gość tom_tom

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 201
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Gość tom_tom

Cześć ,

 

Panowie - proponuję przenieśmy dyskusję na temat DLG do innego działu, bo tutaj dzielimy się naszymi pięknymi górkami do latania i nikt wiadomości o DLG tutaj się nie doszuka.

 

Pozdrawiam - Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość tom_tom

Cześć :)

 

Górka Bucze.

 

Górka znajduje się w okolicy miejscowosci Górki Wielkie, niedaleko Bielska-Białej.

Dojazd od Bielska, kierując się na Cieszyn, a następnie odbijając z dwupasmówki

na Brenną.

 

fot. 1: polana na górce Bucze - widok z dołu (na zdjeciu wydaje się płaska, ale w

rzeczywistosci przy wietrze 3-4 m/s wystepuje wspaniały laminarny żagielek)

 

29d8e58ebcb5e66a.jpg

 

Mapka:

 

2e77c57741b5b84b.jpg

 

Latać można przy wietrze południowo-zachodnim.

 

Pozdrawiam i życzę udanych lotów - Tomek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest lżejszy i ma mniejszą bezwałdność (która ma wypływ na rzut i machanie ogonem które to powoduje straty -opory).

 

Wegiel też jest lekki i mocny ale laminowany styrodur też w sumie hmm. to jak jest?

 

One nie są całkowicie węglowe przecież :)

W metodzie VB jest to węgiel na stryodurze, a przy robieniu z formy pewnie Herex, albo coś podobnego jest w środku. Węglowe są lepsze, bo stosując węgiel można zrobić lżejsze skrzydła przy tej samej wytrzymałości (zastosować tkaninę o mniejszej gramaturze).

 

 

EDIT: No tak... Znowu się pomyliłem. Może 48h bez snu to już lekka przesada i głupoty plotę (wróciłem z wycieczki szkolnej i nie było tam jak spać :rotfl: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekładka to balsa przy hertexie nigdy nie zrobisz lekkich skrzydeł i w miarę mocnych do dlg. Przede wszystkim duża sztywność płata. Lotka nie wpada we flatter i skrzydło się nie gnie.

 

Co do lekkości to Patryku się mylisz. Lekkie skrzydła to mogą być z szkła lub kevlaru. Waga gotowego skrzydła przy dość dobrej wytrzymałości to wtedy jakieś 140 gram z serwami. Najlżejsze węglowe w Polsce ma 163 gramy z serwami normalnie ważą one po 180 gram. Stosując najlżejszą obecnie dostępną tkaninę w rozsądnej cenie (80 gram na metr2).

 

 

Myśle że teraz będzie trend w bawieniu się kevlarem bo jest w miarę tani i są dostępne tkaniny o wadze 36 g/m. Do tego węglowa kratownica i już ma się bardzo dobre skrzydła.

 

Już teraz latają wjagry (jedna węglowa i parę szklanych i kevlarowych) o wadze do lotu w okolicy 260 do 270 gram.

 

Do reszty dyskusji zapraszam do innego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w niedzielę na górce Bucze. Miejsce świetne. Wybrałem się tam na oblot mojego pierwszego motoszybowca. Trawa tak wysoka i gęsta, że nie ma możliwości rozbicia modelu przy kretowaniu a miałem ich kilka zanim opanowałem model. Swoją drogą bardzo mocno wiało i grzmiało.

 

Opis z latania tu:

http://www.szabatowski.com/forum/viewtopic.php?t=2016

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć, zamieszczam jeszcze jedną ciekawą fotke z latania "extrime" - podesłał mi ją Jurek Gieruszczak, a przedstawia ona właśnie Jurka wraz z jego 1,5 m rzutkiem "Beskidek".

 

Komentarz Jurka - nic dodac, nic ująć: "tak się latało za młodu. Mój Beskidek w paśmie Małej Fatry na Wielkim Krywaniu - 1708,7 m.n.p.m. (bez tlenu nie startować :)"

 

Wielki Krywań znajduje sie w paśmie Małej Fatry niedaleko Tatr (po stronie słowackiej).

 

c03035f1ac696372.jpg

 

Pozdrawiam - Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Szanowni Koledzy, a zna ktoś może namiary na konkretne górki w okolicach Popradu na Słowacji? W połowie miesiąca wybieram tam sie na mały urlop i model też zabieram :D .Wiem, że trochę dobrych górek tam jest, ale może ktoś z Was zna konkretne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mi tylko przeychodzi do głowy przełęcz Donovaly - ale to daleko trochę od Popradu, chociaż ja bym się tam wybrał. Poza tym po prostu trzeba szuka pobliskich górek jakich są w okolicy setki. Zaczynają sie żniwa, zboże bedzie koszone, więc będzie miejsce do latania.

 

Pozdrawiam - Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Parę sprawdzonych mam w okolicach Bydgoszczy. Jak coś to zapraszam, chętnie pokaże osobiście.

 

Mam pytanko odnośnie innych góreczek. Mianowicie na trasie Poznań - Koszalin w miejscowści UJŚCIE jadąc autem widać olbrzymie zbocze na pólnocny wiatr. Zbocze ma koło 80m lub więcej na moje. Nie miałem okazji tam latać.

Czy ktoś może tam latał?

 

Podobna sytuacja jest w CHODZIEŻY gdzie w dolinie jest jezioro , a na wzniesieniu nawet wyciąg narciarski. Widać znak - punktu widokowego i myślę, że wzniesienie ma z 100m. Też nie miałem okazaji tam latać.

Może ktoś latał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Witam

W sobotę wiaterek dopisał i wybraliśmy się na zbocze 4km od Bydgoszczy w kierunku północnym. Zbocze jest przy ul.Zamczysko jadać drogą przez Grochol z Myślecina do Fordonu.

 

Zbocze ma koło 30m ze sporym przedpolem. Latać można na kierunku wiatru POŁUDNIOWYM powyżej 5m/s.

 

Wiało mocno koło 6-7m/s czasem i więcej. Latac było łatwiej niż lądować ;-)

 

W dolinie widać przedpole, las i za lasem widok na Bydgoszcz.

Szkoda tylko że lataliśmy tylko w 2 modele. Myśle że i 2 m dałby rade psmigać na takim zboczu.

 

 

Trochę fot:

 

img7754lj3.jpg

 

img7756bu5.jpg

 

img7795eg6.jpg

 

img7790fm9.jpg

 

img7775lp0.jpg

 

img7813zv0.jpg

 

i filmy :devil:

 

http://video.tinypic.com/player.php?v=f1l08y&s=2

 

http://video.tinypic.com/player.php?v=4vree0&s=2

 

i latanie zimą 26.12.2007:

 

http://tinypic.com/player.php?v=7w5pqj6&s=1

 

http://tinypic.com/player.php?v=8f3r2tl&s=1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jakieś 2 lata temu z siostrą ,szwagrem i rodzicami wybraliśmy się na grill. Byliśmy w miejscu gdzie były fajne górki ,i latali ludzie na lotniach. Myślę że było by to dobre miejsce do latania modelem. Jak się dziś zapytałem szwagra gdzie to było to odpowiedział że to był Tyniec. Czy ktoś z was tam był/latał ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam ponownie ;-)

Odkryłem z kolegą niedawno , a dziś uwieczniłem na fotach fajowe zbocze.

Świecie - 50km na północ od Bydgoszczy. Byłko zimko, ale my się zimy nie boimy.

 

Zbocze koło 50-70m z pięknym widokiem na Wisłę oraz zamek w Świeciu.

Wiało ostro koło 6m/s i nosiło super. Modele spędziły w powietrzu koło 3 godzin i obeszło się bez strat. Tu opis miejsca (zpożyczony od kolegów co świgają glajtami - pozdórwki dla ekipy spotkaniej w Kiełpiu)

http://www.paralotnie.posta.pl/miejsca/swiecie.php

 

z ciekawostek jakie nas spotkały to nasz ptak z godła - Orzeł patrolował okolicę wykorzystując noszenia. Nasze modeliki 1,1m i 1,2m przy nim były małe. To już drugi oru którego spotkałem podczas latania.

 

i foto i filmo relacja:

 

to ja - gogle się sprawdziły ;-)

img8215tr4.jpg

 

to nasze maszyny:

img8262jt1.jpg

 

no i zbocze od strony północy:

img8241aj3.jpg

 

centa:

img8238bk8.jpg

 

img8253uz2.jpg

 

i południe (widać zamek w Świeciu)

img8221gv2.jpg

 

img8267aj8.jpg

 

 

 

filmy:

 

http://tinypic.com/player.php?v=85c5ao9&s=1

 

http://tinypic.com/player.php?v=871gt4z&s=1

 

Mam nadzieje , że kogoś z modelarzy tam spotamy kiedyś (są w Świeciu jacyś latacze?).

 

Latanie możliwe przy wietrze od 3m/s z kierunku południowo- wschodniego (musi być bardziej południe niż wschód). Termika była tam i dziś - widzieliśmy krążące mewy czy rybitwy ale szybko ochodziły z wiatrem. Latem będzie na bank silna terma ;-)

Modele wznosiły się myśle koło 130m nad ziemią w porywach. Było extra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.