Skocz do zawartości

Vampire z podkładów czy właściwie CG?


a2j
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Na podstawie planów Project Air powstało w jeden wieczór latadełko dość luźnie oparte o de Havilland Vampire.

Znalazłem podpowiedź że CG jest ok 30% długości cięciwy od natarcia (przy kadłubie), chciałem sprawdzić poprawność wprowadzając dane do eCalc.

Proszę mądrzejszych kolegów o sprawdzenie czy poprawnie wprowadziłem dane.

Moje wyliczenia

 

wymiary samolotu:

post-19241-0-56061700-1561489625_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Prędzej 25%...

A skąd ta pewność?

CG eCALC jeszcze nigdy mnie nie zawiódł - jeśli dobrze są wpisane wymiary, to SC jest wyliczone poprawnie. 

Inna sprawa jak się będzie trymował, ale to problem dekalażu.

A to co podaje CG eCALC, mierzy się go od punktu pokazanego poniżej 

post-21299-0-88465500-1561548093_thumb.png

 

 

Witam

 

Znalazłem podpowiedź że CG jest ok 30% długości cięciwy od natarcia (przy kadłubie), chciałem sprawdzić poprawność wprowadzając dane do eCalc.

Proszę mądrzejszych kolegów o sprawdzenie czy poprawnie wprowadziłem dane.

Moje wyliczenia

 

Na zdjęciu słabo widać gdzie ma początek wymiar 34,5 cm. Źle jest wpisana połowa rozpiętości, powinno być 30cm, Wing span powinien mieć wymiar 60.0 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd ta pewność?

CG eCALC jeszcze nigdy mnie nie zawiódł - jeśli dobrze są wpisane wymiary, to SC jest wyliczone poprawnie. 

Inna sprawa jak się będzie trymował, ale to problem dekalażu.

A to co podaje CG eCALC, mierzy się go od punktu pokazanego poniżej 

attachicon.gifZrzut ekranu 2019-06-26 o 13.16.13.png

 

 

Na zdjęciu słabo widać gdzie ma początek wymiar 34,5 cm. Źle jest wpisana połowa rozpiętości, powinno być 30cm, Wing span powinien mieć wymiar 60.0 cm

Skrzydło w całości ma 60 cm ale 5 cm jest schowane w kadłubie, rozmiar cięciwy 14,5 cm to też wymiar przy kadłubie. Cięciwa skrzydła (ze schowaną częścią) cut szersza myślę 15 cm (na czerwono na kadłubie zaznaczyłem jak mniej więcej wygląda ono w środku). Na szybko poprawiłem wymiary na zdjęciu.

 

post-19241-0-32877100-1561549927_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd ta pewność?

CG eCALC jeszcze nigdy mnie nie zawiódł - jeśli dobrze są wpisane wymiary, to SC jest wyliczone poprawnie. 

Inna sprawa jak się będzie trymował, ale to problem dekalażu.

 

Po prostu zbudowałem trochę małych i średnich modeli (ESA  i prawdziwy kombat 1:12) i one zawsze bezpiecznie wyważały się na 25% - co więcej moja czarna wdowa lata z CG na 15% i tez daje rade :). Ten układ nie jest jakiś niezwykły - bo co - ma dwie belki kadłubowe?

Natomiast za każdym razem gdy tylko dawałem 30% to model robił się nerwowy... 

 

 

Poza tym podany wynikowy zakres 23.3 - 28.3% daje średnio 25.8% wiec jakby nie mówić wyszło prawie na moje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu zbudowałem trochę małych i średnich modeli (ESA  i prawdziwy kombat 1:12) i one zawsze bezpiecznie wyważały się na 25% - co więcej moja czarna wdowa lata z CG na 15% i tez daje rade :). Ten układ nie jest jakiś niezwykły - bo co - ma dwie belki kadłubowe?

Natomiast za każdym razem gdy tylko dawałem 30% to model robił się nerwowy... 

 

 

Poza tym podany wynikowy zakres 23.3 - 28.3% daje średnio 25.8% wiec jakby nie mówić wyszło prawie na moje...

Odwieczny problem Polaków - moja racja jest najmojsza.

 

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę co kolega napisał:

Znalazłem podpowiedź że CG jest ok 30% długości cięciwy od natarcia (przy kadłubie), 

Podawany zakres wynikowy przez CG eCALC jest w stosunku do MAC (popatrz na rysunki), a nie cięciwy przy kadłubie, czy też przechodzącej przez oś kadłuba.

 

Mnie to akurat grzeje, czy ktoś czyta to co piszę i weźmie to pod uwagę, czy nie, i czy ktoś uważa, że mam rację. Prawie każdy mój wpis poparty jest dowodem, lub też mogę go poprzeć jeśli trzeba. Ale irytuje mnie brak precyzji i uogólnianie.

przepraszam za OT

 

uwagęSkrzydło w całości ma 60 cm ale 5 cm jest schowane w kadłubie, rozmiar cięciwy 14,5 cm to też wymiar przy kadłubie. 

Nic nie szkodzi, że schowane w kadłubie - do obliczeń SC uwzględnia się to co w kadłubie.

Edit: 

Do obliczeń przyjmujesz:

- połowę rozpiętości skrzydła

- połowę rozpiętości statecznika poziomego

- i odległość od noska cięciwy przechodzącej przez oś podłużną kadłuba od noska cięciwy statecznika przechodzącą przez oś podłużną kadłuba

- długość cięciwy skrzydła przechodzącej przez oś podłużną kadłuba.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarku - ja zawsze z zaciekawieniem czytam Twoje posty. Nie wiem czemu tak się unosisz? Za gorąco? Możesz naliczyć ile plusików dostałeś ode mnie.

Fakt, że trochę zbyt pobieżnie zapoznałem się z wpisem kolegi. Po obejrzeniu grafiki i kalkulatora wyszło średnio te 25%. Ja zawsze wyważam w MAC bo to jest wspólny mianownik układu aerodynamicznego. A ile wychodzi przy kadłubie to insza inszość :) Trzeba sobie policzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.