Skocz do zawartości

RWD 6 1:3 i 1:3,5 relacja z budowy


Rekomendowane odpowiedzi

Według książki profil rwd-6 to IAW 192 oznaczony też jako DJ-3 poszukuję więc współrzędnych tego profilu i wszelkiej dokumentacji niestety nie odnalazlem w internecie niczego ...

 

jak juz znajdziesz profil do przedmuchaj go w xfoilu dla re z jakim ma latac i zobacz czy jakie kwiatki nie wychodza. Czesto skalowanie "doroslych" profili lotniczych powoduje ze model po prostu nie chce latac, no chyba ze mamy do czynienia z niesmiertelnym clark y :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 305
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Arturze listewki wyginam na mokro,mocując do deski montażowej,po wyschnięciu wklejam w kadłub.

 

Kamilu jaki był dokładnie profil w RWD6 nikt tego nie wie.

Według Wiesława Schiera,profil płata był taki jak napisałeś DJ-3 o grubości 12,5 do 13%

Statecznika pionowy miał profil symetryczny IWA-177 12%a poziomy też symetryczny IWA-177 8%.

 

Kamilu masz plany samolotu,i nie wiem czego poszukujesz,zrób profile takie jak na planach a model będzie,,prawie sam latał"tylko mu nie przeszkadzaj.

Budujesz model RWD6,więc polecał bym ci zakup książek,

Wiesława Schiera "Challenge Sukces RWD"

"Najsłynniejsze Polskie Samoloty Wyczynowe"

"Franciszek Żwirko"napisana przez jego syna Henryka Żwirko.

 

Jeszcze są ciekawe książki Andrzeja Glass

"Polskie Konstrukcje Lotnicze"tom II oraz

"Samoloty RWD"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

jak juz znajdziesz profil do przedmuchaj go w xfoilu dla re z jakim ma latac i zobacz czy jakie kwiatki nie wychodza. Czesto skalowanie "doroslych" profili lotniczych powoduje ze model po prostu nie chce latac, no chyba ze mamy do czynienia z niesmiertelnym clark y :)

 

Model ten jest o tyle ciekawy że łatwo zmodyfikować sobie profil skrzydła i zastosować np clark y gdyż przejscie ,które ma miejsce przy kadlubie pozwala wyprostować wszystkie problemy zwiazane z tą zmianą. Należy tylko zadbać o to aby największa grubość profilu wypadła w okolicy dzwigara i grubość profilu była zbliżona do 12,5-13% postaram sie jednak zdobyć materiały dotyczące oryginalnego profilu i taki zastosowac w modelu. Po wykonaniu powiększenia nie jestem usatysfakcjonowany dokładnością profilu z planów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem 21 grudnia,że po świętach powrócę do budowy modelu,będzie to statecznik poziomy i ster wysokości.

Były święta i już po świętach,bardzo szybko minęły,więc mogę się pochwalić co zrobiłem.

Statecznik poziomy zrobiłem z balsy twardej i średniej,nie dawałem sosny ani sklejki ze względu na wagę tyłu kadłuba,który musi być bardzo lekki.

Stery wysokości też balsowe,tylko listwa spływu sklejka lotnicza 1,5mm i oklejona dwustronnie sklejką topolową 2mm.

 

rwd6068ux9.jpg

w800.png

rwd6072ls9.jpg

w800.png

rwd6074ct7.jpg

w800.png

rwd6075je6.jpg

w800.png

rwd6077ia5.jpg

w800.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku mogę się pochwalić,brakiem czasu do budowy modelu.

Troszkę podłubałem zrobiłem z blachy duralowej 2,5mm,mocowania podwozia,orczyki napędu steru kierunku,nakładki wzmacniające na ster kierunku i wysokości,jeszcze parę innych drobiazgów,teraz wziąłem się za oklejanie balsą 3mm przodu modelu.

 

rwd6081zf7.jpg

w800.png

rwd6083jp7.jpg

w800.png

rwd6087ff5.jpg

w800.png

rwd6084mc0.jpg

w800.png

rwd6090eo6.jpg

w800.png

rwd6092dr0.jpg

w800.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zrobić by tak fotkę autora na tle powstającego kadłuba to by pokazało rzeczywiste "rozmiary" tegoż jakże wspaniałego modelu :D , bo jakoś te miarki nie obrazują wielkości tak dobrze :wink: .

Ps:Również bacznie obserwuję prace :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Heniu jesteś lepszy niż laser w artexie :) Nie wspomnę już o tym że 2 razy szybszy Twój model 2 razy większy i powstaje szybciej piękna robota zauważylem że w ostaniej książce Wiesława Schiera jest poprawiona nieco wersja planów zamierzasz nanosić te różnice czy pozostajesz przy Planach Modelarskich. !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MareX już pisał za mnie o zegarach,ale żadnej odpowiedzi nie otrzymał.

Więc ja teraz napiszę co potrzebuje,aby wyposażyć moje RWD6 w przyrządy pokładowe.

Więc takie pytanie gdzie można kupić zegary w skali 1:3 ,stosowane w Polskich samolotach w 30 latach,konkretnie chodzi mi o:

Obrotomierz,wskażnik temperatury oleju,wskażnik poziomu oleju,wskażnik poziomu paliwa,busola,szybkościomierz,wysokościomierz,pochyłomierz,sztuczny horyzont,zegar czasowy,kontroler lotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Obawiam sie Heniu że Twoja C-Klasa nie przełknie tej skali ;)... Bedziesz musiał zmienić auto na combi bo inaczej przyczepka cię czeka. Widok kadłuba na tych zdjeciach uświadamia wielkość całego modelu. Taki model bez wątpienia to spore wyzwanie nie tylko konstrukcyjne ale i finansowe. Zastanawiałeś się już nad wyposażeniem elektrycznym ? .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilu co do transportu to nie mam żadnego problemu,ta C-Klasa to jest mój najmniejszy samochodzik podręczny,stojący w garażu mojego budynku.

 

Co do wyposażenia modelu,to będzie tam menadżer zasilania,rozdzielacz zasilania i serwa:

Wysokość 2 serwa HS-645MG

Obroty silnika HS-475HB

Lotki po jednym serwie na płat HS-645MG

Kierunek też HS-645HB

Sloty i klapy po jednym serwie na płat HS-755MG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serw do tego modelu jeszcze nie kupiłem.

Co do mocy to według mnie jest wystarczająca,nie jest to model do akrobacji,tylko spokojnego latania.

Każdy chwali serwa na których lata,ile rodzai serw tyle będzie opinij.

Ja latam na HITEC-ah mam ich ponad 50szt.i 5 JR,jeszcze ani jedno mnie nie zawiodło.

Myślałem też o Futabie,ale serwa tej mocy co potrzebuję są bardzo drogie,według mnie serwa Hitec i JR są tej samej klasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.