Skocz do zawartości

Moja pierwsza łódka


Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuje bardzo za tak duże zainteresowanie moim tematem. Wszystkie wasze wypowiedz są dla mnie bardzo pouczające i pomocne. Jednak pozostane przy sklejce. Już przejrzałem oferty i na pewno coś wybiorę, a przede wszystkim wierze że mi się uda. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Od paru tysięcy lat budowano łodzie i statki z materiałów drewnopochodnych  lub trawopochodnych - bo bambus to trawa . Więc skąd nagle ta fobia przed sklejką  Ok  hips jest fajny w obróbce ale to nadal zwykłe chemiczne gówno . Prawdziwy żeglarz pływa na w łajbie z drewna . Ahoj !

  • Haha 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich modelarzy. Podjąłem wyzwanie. Buduje model motorówki policyjnej. Powoli, małymi kroczkami kończę poszycie kadłuba. Cały model buduje ze sklejki. Teraz zaczynają się pytania: czy łączenia i nierówności mogę szpachlować szpachlówką olejną, czym zakonserwować kadłub i czym go pomalować i maj ważniejsze przed uszczelnieniem i konserwacją musiał bym zamontować napęd. I teraz jaki: silnik, śruba, akumulator, przegub, ster i co tam jeszcze jest potrzebne. Proszę o rady ponieważ chciał bym zamówić za jednym zamachem więcej towaru.

Pozdrawiam Nowicjusz 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK tyle tylko że ja nie do końca wiem jaki duży silnik i na jakie napięci a to wiąże się z akumulatorem, czy do wału napędowego zastosować przegub. Jaka śruba i ster, ogólnie nie wiem co jest potrzebne do sterowanie modelem. Był bym wdzięczny gdy by ktoś mi to wytłumaczy " jak przedszkolakowi".  

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za za tak szczegółowe rozpisanie potrzebnych rzeczy. Teraz wiem co jeszcze potrzebuje. Rozumiem że aparatura sterująca im więcej ma kanałów tym więcej urządzeń mogę podłączyć i uruchamiać zdalnie. Jeszcze raz dziękuje. Nie ma to jak wiedza, doświadczenie i chęć pomocy innym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chłopie jeszcze długa droga przed tobą, myślę, że zanim zaczniesz coś budować to powinieneś choć troszeczkę liznąć teorii.

Musisz przede wszystkim poczytać o regulatorach, co to jest, do czego służy i przede wszystkim jak to działa. 

 

A na Twoje pytanie odpowiedz to: 3s i cała elektronika na 5-5,5V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie w łódce możesz zrobić z 2S lub 3S albo aku żelowe 6 -12V. Musisz to sobie rozplanować  wszystko pod pokładem. Stosując lekkie akumulatory w modelu redukcyjnym musiałem potem sporo ołowiu dołożyć aby uzyskać zanurzenie.

Pod napięcie dobierasz silnik napędowy. Jeżeli będziesz zasilał 6-7,4V to silnik 6V. Jeżeli zasilanie 12V to silnik też 12V. Możesz zastosować silniki klasy 380,400 albo 500.

Elementem który steruje silnikiem jest regulator obrotów . Układ BEC  - 5V z regulatora zasila odbiornik,  serwa i inne załączniki w modelu.

Może opisy na mojej stronie coś rozjaśnią:

http://modelhobby.nazwa.pl/zaneta/zaneta.htm

Pierwszy model to zawsze sporo kłopotów ale następny pójdzie łatwiej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na planie jest wszystko. Silnik Mabuchi 380s  6V  pobiera 4,38A prądu czyli regulator do szczotkowych powinien mieć minimum 10A Lepiej więcej bo jak zielsko się wkręci w śrubę to pobierze znacznie więcej prądu.  Trzeba zatrzymać  silnik. Może być Permax lub Spped. Wał ze śrubą  i ster jest narysowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Witam ponownie. Jestem na etapie wykańczania mojego modelu. Właśnie podłączam elektronike i tu pojawił się problem. Chciałem podłączyć oświetlenie led włączane z nadajnika i nie wiem czy mogę to zrobić sam czy muszę mieć jakiś sterownik. Oświetlenia są dwa, jedno jest migające a drugie to reflektory. Każde włączane osobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam problem z elektroniką. Przed zamontowaniem wszystko sprawdziłem i działało. Po zamontowaniu przestało. Otóż po podłączeniu akumulatora i włączeniu nadajnika zapalić się kontrolka w odbiorniki ale niestety nic nie działa na żadnym kanale. Aparatura to HK-T6A V2 Co może być powodem takiej usterki i jak rozwiązać ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw włącza się nadajnik potem odbiornik. Wyłącza odwrotnie. Może regulator ma wyłącznik. Sprawdź napięcie akumulatora pod obciążeniem. Nowe trzeba najpierw     naładować. Sprawdź czy jakiś przewód się nie urwał. Wtyczka kabelka regulatora odwrotnie wciśnięta w odbiornik i już nie będzie działać.Wstaw zdjęcia.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc sytuacja jest następująca. Postanowiłem naładować akumulatory, teraz silnik ruszył ale niestety serwo nie dziala. Po ruszenia krążkiem coś pstyka w srodku. Jaka może być przyczyna takiej usterki, czy może zepsuło się serwo, ale dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy serwo było nowe czy używane ?

Jeżeli z jakiegoś odzysku - np. z modelu latającego po "kretobiciu" -  to niestety może być uszkodzona przekładnia z kołami zębatymi ( złamany ząb lub zęby ...) - radzę zakupić nowe !

Efekt taki może wystąpić również w przypadku kręcenia dźwignią serwa ręcznie "na siłę" albo w serwach firm "no name"....

Do firmowych serw można czasem dokupić części do przekładni i je wymienić (dłubanina....), ale można dostać dobre serwa w dobrej cenie i po kłopocie - ja bym tak zrobił ! ?

np. Tower Pro , klasyczne, mocne serwo 

https://modelemax.pl/pl/serwa-tower-pro/2689-tower-pro-serwo-sg-5010-digital.html

albo trochę mniejsze

https://modelemax.pl/pl/serwa-tower-pro/6690-tower-pro-serwo-mg-90s-digital.html

Edytowane przez kaszalu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.