Jump to content

Ładowanie liion 10ah zwykłą ładowarką.


oziqu
 Share

Recommended Posts

Witam, potrzebuje dziś podładować pakiet (normalna ładowarka do pakietów dojdzie do mnie dopiero pojutrze ) czy jest możliwe podładowanie dużego pakietu lion 10ah (10 000 mah)  ładowarką taką jak do laptopów ? (output: 5A 12.0V).

 

Dzięki i pozdrawiam.

 

Link to comment
Share on other sites

To co wpinasz do laptopa to jest zasilacz nie ładowarka. Podobnie wszyscy nazywają to co wpinają do komórki "ładowarką". To też jest zasilacz 5V a cały układ kontroli jest w telefonie. Stare komórki miały ładowarki zewnętrzne ale były zasilane pakietem typu Ni-xx.

Link to comment
Share on other sites

Tak dla ścisłości to ładowarka Li-xxx działa w pierwszej fazie jak zwykły zasilacz z ograniczeniem prądowym, a w drugiej z ograniczeniem napięciowym. Tak więc można by ten pakiet naładować w znacznym stopniu podłączając zasilacz i odłączając najpóźniej w momencie osiągnięcia napięcia 4,1V/celę. Trzeba by mieć jednak pewność co do tego, że zasilacz ma ograniczenie prądowe do tych 5A. W przeciwnym wypadku popłynie duży prąd i padnie zasilacz albo uszkodzą się ogniwa.

To tak teoretycznie. Generalnie w tym przypadku zdecydowanie odradzam. Takie działania tylko dla osób kumatych w temacie, a takie nie zadają pytań jak autor. Lepiej poczekać na ładowarkę, cierpliwość to duża cnota ;)

Link to comment
Share on other sites

7 godzin temu, oziqu napisał:

czy jest możliwe podładowanie dużego pakietu lion 10ah (10 000 mah)  ładowarką taką jak do laptopów ? (output: 5A 12.0V).

 

Tak, jest to możliwe jeśli pakiet ma konfigurację 3s/10Ah a zasilacz rzeczywiście 12V/5A (raczej są na 18-19V typowe zasilacze do laptopów)

By jednak sensownie to przeprowadzić trzeba mieć multimetr i wiedzę w temacie (a tego jak rozumiem brak).

Tak jak kolega post wyżej, radzę poczekać na ładowarkę..

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.