Skocz do zawartości

Kolejny prosty RC SWITCH.


maxiiii
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Do kolejnego projektu potrzebowałem włącznik oświetlenia sterowany przez sygnał pwm z odbiornika. 

Ceny tego typu elementów nie są zbyt małe więc postanowiłem zrobić go sobie sam.

Najprostsze wyjście to zastosować arduino którego mam sporą ilość.

Arduino uno 6 zł.

IRF3205 110A - 1zł

 

Poniżej prosty program do wgrania do arduino czy to uno czy pro mini.

Włącznik dział przy sygnale z odbiornika powyżej 1700us. 

U zasilania do 6S moc całkowita 200W. (przy 11V ok 18A)

Więcej nie ma co pisać o tym prostym przełączniku.

Na filmie słabo to widać ale przy zasilaniu diod led 80W tranzystor był zupełnie zimny.

DSC_0816.JPG.42c54a746e3557dc72fddc3d9ed1d851.JPG

 

DSC_0805.JPG.c01bf3dd7c57dd4c97c8005c14d20853.JPG

 

 

rcswitch.ino

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fajne, szkoda, że nie ma zdjęcia zmontowanego układu przed obciągnięciem terokurczką(tz. strona z tranzystorem) ;)

Dla IRF3205 katalogowe R ds=8mOhm przy 18A to ok 2,6W - całkiem zimny to chyba nie powinien być?(ok, zimny był przy 80W)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 80 W to 5A a nie 18.

Przy 5A jest zimny a dane 18A to w przybliżeniu maksymalna wartość prądu przy bramce otwartej do połowy.

Dokładne wyliczenia pozostawiam innym. Mi potrzeba tylko 100W.

Rezystor na wejściu jest na wszelki przypadek aby wyeliminować skoki impulsów w odbiorniku.

Tranzystor przyklejony klejem termo do płytki arduino.

 

DSC_0817.JPG

DSC_0818.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Grzesiek1 napisał:

A potrzeba tu aż arduino?:)

może i nie potrzeba, ale różnica w cenie jest bez znaczenia (jaka różnica czy na hobbistyczny projekt wydasz 5pln czy 0,5pln?) a arduino daje elastyczność w modyfikacjach..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek po części masz rację. Pewne problemy można rozwiązywać na kilka sposobów. Jeden zrobi to na arduino drugi na cd. Ja akurat mam sporo tych arduino i robię na tym co mam.

Projekt na CD nie musi być tańszy. Wystarczy do tych 2.50 dodać przesyłkę i już projekt staje się droższy.

Z drugiej strony jak chcę dołożyć jeden, dwa czy 3 kanały to na CD już tego nie zrobisz a na arduino tak.

 

Możesz dodać też schemat w tym temacie każdy będzie miał możliwość wyboru sposobu jaki wykona sobie takiego switcha. I tak niektórzy dadzą stówkę za kupny. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem pewną modernizację. Zamiast nano dałem pro mini. W oprogramowaniu ze względu na inne wyprowadzenie pinów wymieniłem sterowanie mosfeta z D9 na D12. Wszystko działa w identyczny sposób.

Znalazłem w sieci jeszcze inny mosfet który daje się sterować poziomem TTL IRL3713. Ma 260A max a w tym układzie może puścić prąd ok 40A. Przy dwóch takich równolegle 80A nie stanowi problemu. RC switchy o takim prądzie nie ma nawet w sprzedaży.:)

 

Jeszcze kilka tygodni takiego przestoju a zrealizuję jeszcze moduł dźwiękowy do samolotu. :)

DSC_0820.JPG

DSC_0821.JPG

DSC_0822.JPG

DSC_0823.JPG

rc_switch_promini8mhz.ino

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak testowałem różne mosfety różnych serii i więcej niż 5A prądu ciągłego na 1 mosfet nie dasz bo zaraz robi się z niego piekarnik. Opisywałem to w moim projekcie wyłącznika.

Trzeba by napisać program ze sterowaniem impulsowym mosfeta wtedy da radę uzyskać większy prąd przepływu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.