Skocz do zawartości

White Monoplane 1912 Canard Pusher


ByQ
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych forumowiczów.

Przez gumówki Macieja oraz dzięki Jego nieocenionej pomocy, zacząłem składać model tego interesującego samolotu.

Po niewczasie stwierdziłem, że nie jest to chyba najlepszy model na start, ale postanowiłem go jednak zbudować.

Niestety sam plan nie jest zbyt dokładny, nie ma informacji o napędzie, śmigle itp. Sama rama też nie jest dokładnym odwzorowaniem oryginału, ale posiłkuje się zdjęciami.

Ponieważ jest to mój absolutny debiut proszę o wyrozumiałość, choć bardzo też proszę o merytoryczną krytykę.

IMG_20200528_183025.jpg

White-Monoplane.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję. Trochę o nim poczytałem, zresztą głownie same zniechęcające informacje :) Że właściwie, to nie bardzo nadaje się na gumę, że raczej nie z balsy itp itd. 

Ale samolot po prostu mnie urzekł. Nawet, jeśli nigdy nie poleci, to trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ByQ napisał:

Trochę o nim poczytałem, zresztą głownie same zniechęcające informacje :) Że właściwie, to nie bardzo nadaje się na gumę, że raczej nie z balsy itp itd. 

Się nie przejmuj, pewnie cieniasy to pisały co budować i latać nie umieli.:);)

Buduj bo w budowaniu jest tyle samo jak nie więcej radochy i przyjemności niż w lataniu.

Model bardzo urokliwy. Zresztą wszystkie z epoki są piękne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację . Tak zrobię

Ale mam znów kilka pytań przedszkolaka

1. jak wycinać tak wąskie żebra? Na planach jest tylko jeno - 13 identycznych w modelu. Wyciąć je np z plastikowej karty i odrysowywać na balsę czy np. zrobić odbitkę x 13, nakleić na balsę i ciąć ?

2. jak osadzić równo żebra? Kleić na planie łącząc odcinkami  jedno po drugim, czy podłużnice zrobić szersze, wkleić żebra w nacięcia i wyciąć po wyschnięciu odciąć podłużnice do odpowiedniej wysokości, tzn do wysokości żebra?

3. jak najlepiej okleić bibułą? Widziałem różne techniki - klej w sztyfcie,  nitrocellonem, podkład klejem a rozpuszczalnik na papier itp, itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. jak wycinać tak wąskie żebra? Na planach jest tylko jeno - 13 identycznych w modelu. Wyciąć je np z plastikowej karty i odrysowywać na balsę czy np. zrobić odbitkę x 13, nakleić na balsę i ciąć ?

Takie żebra wygodnie jest z zromić z listewek 1,5mm giętych na mokro lub z deski 1,5mm ciąć z szablonu

2. jak osadzić równo żebra? Kleić na planie łącząc odcinkami  jedno po drugim, czy podłużnice zrobić szersze, wkleić żebra w nacięcia i wyciąć po wyschnięciu odciąć podłużnice do odpowiedniej wysokości, tzn do wysokości żebra?

Kleić normalnie żebra i mocować aby były prostopadle do dźwigaru.

3. jak najlepiej okleić bibułą? Widziałem różne techniki - klej w sztyfcie,  nitrocellonem, podkład klejem a rozpuszczalnik na papier itp, itd

Tu tylko klej w sztyfcie i potem celloni dużo rozpuszczalnika lub naciągać tylko nad parą z czajnika.uwaga para jest gorąca.....

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Możesz cały blok przekłuć szpilkami (trzymając mocno szpilkę kombinerkami) lub po prostu trzymać cały blok (np po 5 zeberek za każdym razem) palcami. Da się. Powodzenia.

Pzdr.m

Ps.wzorniki wytnij ze sklejki albo płytki polistyrenowej.m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że żadna metoda przedstawiona na wykonanie tak cienkich żeberek i takim profilu się nie sprawdzi. Podobne żeberka ciąłem do modelu o napędzie gumowym  "Hangar Rat".

Robiłem to w ten sposób że przygotowałem sobie odpowiedniej grubości płytkę na długość cięciwy , u mnie było 9.5 cm . W moim wypadku był to tylko jeden wzornik z obrysem profilu, dolny był ten sam. Wzornik ustawiałem prostopadle do płytki i  cienkim  nożykiem do tapet nacinałem górny obrys,następne przesunięcie wzornika w dół o 3m/m z natarcia i spływu i ponowne cięcie.Tak też wykonałem kilkanaście sztuk. 

Jeśli to co widzę z planów, obrys profilu góry i dołu jest zbliżony lecz nie ten sam, wystarczy wykonać drugi wzornik i ciąć jak podałem wcześniej, najpierw górny obrys, zmiana wzornika i odcięcie dołu.Z planu wynika że grubość na natarciu i spływie jest taka sama./ o tyle nastąpi przesunięcie wzornika/.Moje żeberka były wszystkie takie same i nie wymagały szlifowania.

Dużo pracy nie będzie i żeberko nie będzie osłabione dziurkami.

Jaką wybierzesz metodę pozostawiam Tobie, a może ktoś ma jeszcze innego " pomysła "

100_1854.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeberka wycięte przy pomocy 2 szablonów i oszlifowane w 2 blokach spiętych szpilkami.

Niestety mam problem z dopasowaniem żeber do planu skrzydła :(

Metodą prób i błędów zrobiłem nacięcie na przedni dźwigar.

 

IMG_20200530_165720.jpg

IMG_20200530_172053.jpg

IMG_20200530_183352.jpg

IMG_20200530_183357.jpg

IMG_20200530_190047.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, ByQ napisał:

Żeberka wycięte przy pomocy 2 szablonów i oszlifowane w 2 blokach spiętych szpilkami.

Niestety mam problem z dopasowaniem żeber do planu skrzydła :(

Metodą prób i błędów zrobiłem nacięcie na przedni dźwigar.

 

 

Szpilki w tych żeberkach to nie najlepsze rozwiązanie. Moja metoda to elementy skleić klejem w sztyfcie,oszlifować a następnie za pomocą spirytusu uwolnić.Tą metodą naklejam szablony papierowe na balsę i po obróbce odklejam papier.Szybka prosta metoda.Ale model powoli powstaje.....będzie śliczny

DSC09744.thumb.JPG.5c32a958f57459c00c0fe00493a4368a.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.