chicken007 Opublikowano 3 Września 2020 Opublikowano 3 Września 2020 Witam. Wreszcie ukończyłem budowę modelu mx2 o rozpiętości 2.2m z silnikiem dle 55ra. Potrzebuję wskazówek bo to mój pierwszy tak duży model. Oblot modelu odbył się prawie pozytywnie. W powietrzu zacząłem go trymować bo dość ostro opadał na dziub jak puszczałem drążek wysokości, po trymowaniu leciał pięknie jak po sznurku po czym nagle zgasł i zaczęło sie szybowanie , było cacy, pięknie wylądował prawie jak pioneerem 1400. Okazało się że spadła kopułka ze świecy. I tu zauważyłem że po trymowaniu wysokości ustawienie jest jak na zdjęciu i przy takim ustawieniu model leci poprawnie. Jak z tym środkiem ciężkości jest bo na forum jest duża rozbieżność od 13.5cm do nawet 17cm. Mi wyszło 15cm od natarcia bez paliwa. Zbiornik paliwa ma 0.5l i był pełny. Tył zbiornika znajduje się na środku ciężkości. Model waży bez paliwa 6.8kg. W czym może tkwić problem?
enter1978 Opublikowano 3 Września 2020 Opublikowano 3 Września 2020 Fajna waga ci wyszła. Raczej źle jest wyważony , stery wysokości są zaciągnięte to leci równo ale jak go odwrócisz do góry kołami to będzie silnie chciał do ziemi lecieć. Zerknij na zdjęcie mojego rozwalonego modelu , chodzi o zdjęcie gdzie jest zbiornik paliwa , na kadłubie jest kilka znaków i z lewej i z prawej strony bo eksperymentowałem , ale czarne długie kreski to jest środek cięzkości z jakim latałem, i jest prawie dobrze minimalnie zadzierał i wyznaczone znaki przesunął bym z 4mm do przodu i było by elegancko. A umiejscowienie znaków na kadłubie rozszyfrujesz po wypustach w sklejce , ogólnie wywarzał bym na czarny mały(krótki) znak po prawej stronie, i ma latać prosto bez względu w jaką pozycję model przewrócisz.
chicken007 Opublikowano 4 Września 2020 Autor Opublikowano 4 Września 2020 Jeśli dobrze widzę to na tym zdjęciu czarna kreska jest dokładnie na środku kieszeni pod rurę a to jest dokładnie 18cm od natarcia, zbiornik mam prawie identycznie może ciut do tył. A jak się zachowuje ten model jeśli mamy śc na 18cm i już prawie pusty zbiornik?
piotr28 Opublikowano 4 Września 2020 Opublikowano 4 Września 2020 Rafał, jeżeli masz możliwość przesunięcia pakietów akumulatorów to zacznij od tego.Spróbuj przesunąć je troche do tyłu i nie ma rady-musisz sie przelecieć i sprawdzać. Przetrymuj ster wysokości z powrotem na 0 stopni i w górę. Jak dojdziesz do momentu że model bedzie leciał prosto w poziomie to robisz drugi test,nabierasz wysokości,obroty minimalne i nurkujesz pionowo w dół tak żebyś widział model z boku i obserwujesz czy ma tendencję do wyprowadzania się z lotu nurkowego w stronę kabiny(za ciężki ogon) czy też odchodzi na podwozie(za ciężki przód) Prawidłowo-ma lecieć idealnie pionowo do dołu.Od tego zacznij-co mozesz to przesuń do tyłu i testuj lotami.Każdy ma swoje upodobania co do wyważenia-jeżeli bedziesz latał 3d to lepiej miec trochę tylne wyważenie,pomaga to w niektórych figurach.Ale tak jak mówie-to jest indywidualna kwestia każdego pilota. Zerknij jeszcze tu do poradnika który zamieścił Maciek-bardzo dobrze jest tam wszystko opisane. https://pfmrc.eu/applications/core/interface/file/attachment.php?id=236581 Powodzenia.
chicken007 Opublikowano 4 Września 2020 Autor Opublikowano 4 Września 2020 Dzięki. Pakiety mam na max z przodu bo dążyłem do tego aby środek ciężkości był w okolicach 14cm bo tak gdzieś na forum wyczytałem, więc nie ma problemu z przesunięciem. Powalcze z tym i zobacze jak wyjdzie.
enter1978 Opublikowano 4 Września 2020 Opublikowano 4 Września 2020 Rafał źle patrzysz na zdjęcie , podczas robienia zdjęcia aparat był niżej niż model i to że wyznaczony środek ciężkości wygląda jak by był na rurze to złudzenie. Dlatego napisałem abyś zorientował się w położeniu znaków za pomocą punktu odniesienia w postaci wypustów umożliwiających dokładne łączenie ze sobą elementów kadłuba. Twoje zdjęcie jest inaczej robione i na tym zdjęciu środek nie wypada na środku rury , mimo że i w twoim i w moim modelu postawiłem znaki dokładnie w tym samym miejscu. Środek ciężkości wypada tu.
kszczech Opublikowano 4 Września 2020 Opublikowano 4 Września 2020 Ustaw na 155 mm. I będzie git. Hej
chicken007 Opublikowano 4 Września 2020 Autor Opublikowano 4 Września 2020 No to teraz to już lipa bo ta kreska to dokładnie 14.5cm od natarcia, ja mam 15cm więc musiałbym jeszcze dołożyć wagi na przód. To jeszcze jedno , czy ten model z pełnym zbiornikiem potrzebuje pełnych obrotów do prawidłowego lotu? Bo jak narazie to mam ten silnik nie regulowany, pracuje trochę przelany i o ile na ziemi działa całkiem nieźle to w powietrzu trochę go dusiło momentami, więc latałem na połowie gazu. Muszę to rozgryźć bo już czeka drugi model do oblatania, też benzyna dle20.
enter1978 Opublikowano 4 Września 2020 Opublikowano 4 Września 2020 Tak dokładnie pod siebie to ten środek ciężkości musisz ustawić sam drogą eksperymentowania , jak widzisz jeden woli cięższy przód drugi woli cięższy ogon. Jak dorzucisz modelowi nawet pół kilo na dziobie , domku czy gdzie tam umieszczasz balast to nie zauważysz żadnej różnicy , model będzie latał z taką samą lekkością. Co do mocy to do lotu nie za wiele jej potrzeba , aby model leciał wystarczą podwyższone wolne obroty , żadne to latanie, to męka nie nie lot , wylądować nie chce a leci ledwo ledwo , ale jakoś tam leci i to na troszkę podwyższonych wolnych obrotach, myślę że połowa mocy DLE55 wystarczy do bezstresowego bujania się tam i z powrotem.
kszczech Opublikowano 4 Września 2020 Opublikowano 4 Września 2020 Rafał, ustaw proszę 155 mm i baw się lataniem. Ten samolot nie lata ajmaka, ale wykręci fajne 3d. I jest bezstresowy. Ląduje prawie sam :). Daj znać jak poszło po zmianie sć. Hej
enter1978 Opublikowano 5 Września 2020 Opublikowano 5 Września 2020 Krzysztof ma rację , i środek cięzkości 155mm od natarcia jest idealny. Ja w swoim modelu nie znałem wartości w liczbach bo ustawiałem wyważenie eksperymentalnie , stawiałem kreskę i latałem , korygowałem i stawiałem następny znak, ale dziś specjalnie poszedłem zmierzyć te moje znaki ile to będzie w milimetrach. I teraz tak, moje dwie długie czarne kreski to 160mm od natarcia i ja tak latałem , ale też wspominałem że przesunął bym tak na oko z 4mm do przodu i wtedy było by idealnie, a to wychodzi dokładnie 155mm od natarcia tak jak napisał Krzysztof.
chicken007 Opublikowano 5 Września 2020 Autor Opublikowano 5 Września 2020 Uwaga z tym że model ląduje prawie sam to już zdążyłem się przekonać bo motorek zgasł i posadził się w trochę wesokawej trawie bez problemu. 155mm to by się i u mnie zgadzało. A tył zbiornika macie w okolicy śc?
Grzesiek Opublikowano 5 Września 2020 Opublikowano 5 Września 2020 A czy to takie ważne gdzie tył zbiornika i np.popychacze serva itp.SC ma być na 155 mm od natarcia i koniec.
chicken007 Opublikowano 22 Września 2020 Autor Opublikowano 22 Września 2020 Nie było kiedy zrobić testów ale wkońcu udało się. Śc jest ustawiony dokładnie na 155mm i teraz jest ok. Dzięki wszystkim za zainteresowanie i pozdrawiam.
kszczech Opublikowano 22 Września 2020 Opublikowano 22 Września 2020 I jeszcze mała uwaga. Może ktoś kto buduje lub będzie budować ten model zajrzy tu. Nie wiem dlaczego ale większość z Was robi natarcie sterów a i często skrzydeł w taki dzióbek jak tu na pierwszym zdjęciu. To błąd. Powinno być zaokrąglone bardziej. Wstawiałem już kiedyś na jednej z relacji jak to ma wyglądać. Hej
enter1978 Opublikowano 22 Września 2020 Opublikowano 22 Września 2020 Rafał ale bez filmu to tak nie koniecznie się oblot liczy Może bez potrzeby ale postanowiłem wspomnieć że nie masz dystansów z twardej sklejki przyklejonych do kadłuba na rurkach stabilizujących skrzydła , te snapy metalowe to przy mocniejszym szarpnięciu umieją się rozpiąć , no i w zbiorniku przewód wygląda na fabryczny z kompletu ze zbiornikiem a nie sylikonowy , po nie długim czasie stwardnieje jak drut i przestanie się poruszać w zbiorniku co spowoduje zgaśnięcie silnika w najmniej odpowiednim momencie.
kszczech Opublikowano 23 Września 2020 Opublikowano 23 Września 2020 No tak, Wiesław ma rację. Dostałeś z twardej sklejki kółka. Trzeba je posklejać po dwa i zeszlifować o kąt boku kadłuba. Potem przykleić. To bardzo ważny element. Hej
Rekomendowane odpowiedzi