Skocz do zawartości

Pytanie do elektryków/automatyków


Grzesiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Godzinę temu, Grzesiek napisał:

Pomijam ten fakt.Chodzi o rozwiązanie takiego napędu do mojej tokarki.

Gdybym robił dla siebie, to taką funkcjonalność zrealizowałbym jak na schemacie poniżej (można usunąć przekaźniki K10 i K20, ale moim zdaniem dają większą elastyczność przy ewentualnych przeróbkach). To czego nie jestem pewien, to jakby się falownik zachował w momencie przełączenia K10 i K20. Teoretycznie powinien się zatrzymać i zacząć kręcić w drugą stronę, ale może to tak nie zadziałać od strzała i trzeba poustawiać odpowiednie parametry.

obraz.thumb.png.4df9d8656a7e2c7d802c07ff1444a9b8.png

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym schemacie jest:
-przełącznik kluczykowy np. https://www.ceneo.pl/37524519

-krańcówki: wedle uznania

-przekaźniki 230V AC np. https://www.ceneo.pl/39362919 (plus gniazda)
-potencjometr: https://www.ceneo.pl/7591822

-E-Stop (opcjonalny, ale w przypadku tokarki miałby większe uzasadnienie niż przy wiertarce): https://www.ceneo.pl/37524597

-styki, uchwyty mocujące do przycisków itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik powyżej -duży prąd pobierany przy tej mocy nominalnej  400W..   -aż się prosi o falownik powyżej 800 W mocy nominalnej...    230Vx2,11A  x 1,7 =  825W...  

falownik może być i 230V i 400V zależy jak podłączysz ten silnik.

 

9 godzin temu, d9Jacek napisał:

no ok , a co powiesz o tym Siemensie do  mojego 0,6 KW ?

 

jeśli chodzi o ten z link-u kilka postów wyżej -szału nie ma -jeśli częste rozruchy i hamowania to prawdopodobnie  będzie się grzał -zależy jeszcze jakie opory ruchu będzie miał napęd.

 

I zwróć uwagę, że ten simens nie ma zabudowanego  panelu sterującego  -wiec będziesz musiał dokupić dodatkowo. Cena "dodatkowego"  panelu -prawdopodobnie niewiele niższa niż falownika...

co do szczegółów -nie znam możliwości tego simens -z falownikami simens się nie spotykałem w sensie osobistej  obsługi choć widywałem zamontowane w różnych maszynach. .

 

Bardzo szerokie możliwości ustawień własnych maja np. falowniki mitsubishi. Nieco mniejsze LG.    simens -nie wiem

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, latacz napisał:

Cena "dodatkowego"  panelu

to 120 zeta

no własnie boję się tego  grzania...silnik ma 0,6KW

 

a dlaczego falownik , bo w tej tokarce mimo wszystkich  zalet  ktore posiada , system napędu i zmiany przełóżeń kół pasowych jest upiorny, ale jednocześnie  bardzo by się przydał niezależny napęd sruby posuwu wzdłużnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko jedno ale... zmieniasz przełożenia -wolniej = większy moment (siła) napędowa.

 

falownik -zmniejszasz obroty -to  i moment   ( "siła")  spada i silnik może "nie dać rady ukręcić"  -to efekt jakbyś samochodem zamiast na jedynce jechał na czwórce tylko gazu dawał mniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, latacz napisał:

Silnik powyżej -duży prąd pobierany przy tej mocy nominalnej  400W..   -aż się prosi o falownik powyżej 800 W mocy nominalnej...    230Vx2,11A  x 1,7 =  825W...  

 

 

 

Witek pisałem wcześniej ze zasilanoe mam z siły czyli 380V więc prąd jest 1.22A.Znalazłem coś takiego alr czy się nada?

https://allegro.pl/oferta/przetwornica-czestotliwosci-0-75kw-wektorowy-380-9805555674?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzesiek napisał:

ze zasilanoe mam z siły czyli 380V więc prąd jest 1.22A

czyli 400Vx1,22Ax1,7=829,6W  mocy max  pobieranej   -i co to zmienia względem zasilania z 230V  ???

                  moc -jest moc i sprawność też. Ten silnik żeby dać 400W pobiera mocy pozornej ponad 800W...  czynnej niewiele mniej...

 

falownika z linku nie znam -jakaś "egzotyczna" firma chyba.  W każdym razie opis brzmi jak bajka SF  tłumaczona przez pijany automat   C-3PO  (gwiezdne wojny)

1 godzinę temu, d9Jacek napisał:

silnik o 50% mocniejszy w stosunku  do oryginalnego silnika TSA16

a przy minimalnych obrotach moment napędowy 10X niższy od oryginalnego na przełożeniu redukującym...

 

falowniki bardzo fajnie sterują wszelkimi silnikami które przy małych obrotach napotykają proporcjonalnie mniejsze opory ruchu -np wentylatorami, pompami przepływowymi, ewentualnie jakieś taśmociągi. wszelkie urządzenia obróbkowe w ktorych obroty redukuje się po to żeby działać większą siła lub momentem -przy sterowaniu falownikowym wymagają o wiele mocniejszych silników z nominalnie  dużym momentem. 

 

Typowy silnik 2kW kręcący na falowniku 100obr/min zamiast nominalnych  1450obr/min  -można łatwo przytrzymać ręką za wał... a z obrotów nominalnych rękę by urwał.

napędy "falownikowe"  wrzecion tokarek, wiertarek -to odpowiednio wzmocnione silniki  i większe przełożenia (żeby silnik pracował z wyższych obrotów)  lub silniki specjalne o wielkich momentach -np BLDC (ale to nie pod falownik)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemens, Danfoss, ABB, SEW - to jest ta sama półka jeśli chodzi o urządzenia automatyki przemysłowej. Wiadomo, że są różne serie, ale do takiego zastosowania nawet podstawowe będą więcej niż wystarczające. Używany markowy > nowy noname.
Na olx jest takie ogłoszenie, można zapytać co mają na stanie: https://www.olx.pl/oferta/falowniki-od-0-18-do-350kw-230-380v-gwarancja-fvat-danfoss-siemens-lg-CID99-IDokuoK.html#e6348ec13a;promoted

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, latacz napisał:

 

 

 

Kurła 2 osoby a trzy zdania i bądz tu mądry.Chyba odpuszcze temat bo za słaby jestem w tej dziedzinie.Zatem jaka propozycja?Zmiana silnika ?Ale na jaki?Wywalić przekladnie pasową,i napęd bez stopniowy ?Jeżeli tak to jakie przełożenie 1:1 czy inne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.