Skocz do zawartości

zasilanie serwa HV z BEC 8,2V


TommyTom
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

mam pytanie do znawców napieć, natężeń małych prądów.

chcę zasilić z BEC regulatora prądem 8,2V (ustawiany indywidualnie) zestaw serw (przez odbiornik), aby wykorzystać maksymalnie dostępną moc serw MKS. Będę korzystał z 4 serw MKS i 2 serw Futaba.

Nominalnie, każde serwo wraz z odbiornikiem, może przyjąć max 8,4V (według tabliczki znamionowej). Moje wątpliwości dotyczą serwa Futaba, gdzie napięcie znamionowe wynosi 7,4V i dla takiego napięcia jest obliczona moc działania (w kg), ale jednocześnie producent dopuszcza napięcie operacyjne max 8,4V.

Moje wątpliwości biorą się stąd, iż powyżej nominalnego 7,4V obciążenie napięciem będzie dużo większe i być może przeciążające serwo w dłuższym użykowaniu - np wychyleniu dźwigni pod napięciem.

Nie jestem doświadczonym elektrykiem i nie chcę spalić serwa w locie pod obciążeniem (będzie to serwo klapy, więc przejściowo może być znacząco obciążone)

Być może pytanie asekuracyjne, ale dla mnie zawsze warto zapytań mądrzejszych niż dać się zaskoczyć niewiedzą.

A może po prostu zostać przy 7,4V na całości?

 

Dzięki

t

IMG_5410.jpg

IMG_5409.jpg

futaba odbiornika.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tomek był już ten temat. Nie miej wszystkie serwa MKS 61xx HV zasilam 8,2V we wszystkich modelach. 

Nie miałem od sezonu problemów no poza jednym modelem ale tam moim zdaniem źle były skonfigurowane popychacze i sypały się tryby. Teraz po zmianie i ostatnim lataniu w Jaworze nie mam problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie wszystko będzie działać poprawnie. Serwo ma zakres od 3,5 do 8,4 V, czyli zasadniczo jak większość nowych serw HV może pracować prosto z 2 lub 1 celi baterii Li-pol. Jeżeli chcesz używać na 8,2 to śmiało. A to że podają dla 6 i 7,4 V parametry to dla tego, że są one po prostu najpopularniejsze. Dodatkowo dodam, że na serwo i tak nie dojdzie równe 8,2V bo zawsze jakieś straty będą na przewodach. Zostaje opcja spytania producenta, ale pewnie odpisze to co ja czyli że mieścisz się w zakresie ;)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MKS'y mi pracują jeszcze przy napięciu 3,6V.

Ta Futaba będzie działać z aku 2S, ale jak z BEC max to 7,4V :D

A tak z ciekawości - po co Ci mocniejsze serwo niż 4kg? Ja w zboczówkach wiele lat latałem z serwami 4.5kg bezproblemowo. W Maxie na klapach mam również takowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cZyNo napisał:

Ta Futaba będzie działać z aku 2S, ale jak z BEC max to 7,4V :D

A tak z ciekawości - po co Ci mocniejsze serwo niż 4kg? Ja w zboczówkach wiele lat latałem z serwami 4.5kg bezproblemowo. W Maxie na klapach mam również takowe

 

Z BEC max 7,4V a to dlaczego? Chyba, że ze mnie już drzesz łacha ;)

Te Futaby to mi się mega sprawdziły na klapach w lekkich i ciężkich modelach. Zamykam klapy na czas przy lądowaniu już instyktownie, ale jak trzeba to można nimi i szurnąć czasem i są nie do zdarcia. Wybrałem pewność i niezawodność tam, gdzie jej oczekuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo BEC daje ciągle mniej więcej to samo napięcie. No i to będzie to napięcie nominalne przy którym stale serwo może pracować.

Pakiet na początku może mieć 8,2V, potem to szybko zjeżdża. I tylko przez krótki czas jest wysokie napięcie. Potem już niższe niż 7,8V. I to 8,4V to jest właśnie zakres operacyjny - będzie działać :) Ale zapewne nie będzie działać przy ciągłym zasilaniu takim napięciem :(

 

Żeby serwa 6100 miały lepsze zęby, to też spokojnie by wystarczyły na klapy. A tak całkowicie Ci te futaby wystarczą przy napięciu 7,4V - gwarantuje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, cZyNo napisał:

Ale zapewne nie będzie działać przy ciągłym zasilaniu takim napięciem :(

Jurek gwarantuje CI całym zeszłym sezonem, że mam Castle CC 10A ustawione 8,2V i serwa 6130HV i 6100HV działają bez jakichkolwiek zastrzeżeń. A schodzenie z 200-300m na klapach przez naście sekund nie powoduje ich przymknięcia czy w ogóle zamknięcia.

 

PS

Jurek tu Tomkowi chyba idzie o to czy te Futaby się nie zjarają jak da 8,2V.

A te Futaby to i przy 5,5V będą w 101% wystarczające na klapy nawet w ciężkim modelu. Są świetne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw BEC na 7,4V - serwo będzie działać bez problemu i będzie miało siłe całkowicie wystarczającą do montazu na klapie. A serwa 6100 będą też przy tym napięciu bardzo dobrze działały na kotkach, wysokości i kierunku :D Daruj sobie to 8,2V

Gdybyś kupił KST to nie było by problemu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, cZyNo napisał:

Jeśli podawane są dwa zakresy napięć, to musi być w tym jakiś kruczek :)

No i o ten kruczek właśnie chodzi.:)

 

Masz na Futabie napisane Operating Voltage tak jak ja na swoim.

Czyli zasilać z 2s można serwa bez obawy, że się spalą. Zakres napięć na jakich serwo będzie się "obracać" to w przypadku Futaby minimum 4V w moim 3,5V aż do tych 8,4V w obu przypadkach. Jak podamy np. 9V serwo się spali, jak napięcie spadnie poniżej 3V serwo przestanie się "obracać".

Ale, czyli ten kruczek, serwo będzie pracować stale, czytaj ciągle (ja to tak rozumiem), bez obawy o uszkodzenie silnika w zakresie 6V do 7,4V.

Czyli możemy podawać na serwo przez np. 10h napięcie 6,0V lub 7,4V i serwo nie ma prawa się zepsuć. 

Gdybyśmy podawali na serwo przez tą przykładowe 10h napięcie 8,4V to silnik czy całe serwo ma prawo się zepsuć w ten czy inny sposób.

 

Tyle, że ja mam jak już pisałem na BECu Casttla ustawione 8,2V i serwo się nie spaliło. Wynika z tego, że albo serwo potrafi pracować ciągle z wyższym napięciem albo na serwo pomimo ustawienia 8,2V w BECu nigdy tyle nie płynie.

 

Jeśli pisze głupoty to może mnie ktoś oświeci.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2021 o 18:58, TommyTom napisał:

Cześć,

 

mam pytanie do znawców napieć, natężeń małych prądów.

chcę zasilić z BEC regulatora prądem 8,2V (ustawiany indywidualnie) zestaw serw (przez odbiornik), aby wykorzystać maksymalnie dostępną moc serw MKS. Będę korzystał z 4 serw MKS i 2 serw Futaba.

 

 

Rozumiem, że chcesz zasilić BEC z pakietu 3S aby uzyskać na wyjściu stałe 8.2 V przez dłużej niż chwilę jak by to miało miejsce przy 2S ...

 

Bo przy 2S nie będzie żadnego problemu dla tych serw, po dłuższej chwili napięcie i tak spadnie do znamionowego 7.2 V dla pakietu 2S. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.