Skocz do zawartości

krzyżak od RC Factory - czy jest sens dodać pręt węglowy do kadłuba?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie do posiadaczy krzyżaków od RC Factory: czy jest sens poprawiać fabrykę i dodać dodatkowy pręt węglowy wzdłuż osi podłużnej czyli do kadłuba samolotu - zarówno w części poziomej jak i pionowej? W zestawie jest wprawdzie płaskownik 3x0,5 mm na boku kadłuba, ale póki co po wklejeniu tego płaskownika, kadłub nie jest jeszcze zbyt sztywny. Czy może samo doklejenie górnej i dolnej części pianki wystarczy bo klej AC też go usztywni?

20210408_101628.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie warto. Ja nakleiłem paski taśmy zbrojonej po obydwu stronach (w sensie gora i dół) części poziomej na krawędziach przez całą długość kadluba.
277ec9244ecaf6c4140875bd85f46d3b.jpg

Jedno co zmieniłem, to pręty węglowe robiące za dźwigar zamieniłem na płaskownik węglowy chyba 10x0,5mm






  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również nic nie wzmacniałem i lata super do dziś. 

 

Jedyne miejsce gdzie teraz bym coś wzmocnił, choć jeszcze tego nie zrobiłem to element steru kierunku - zaznaczyłem na zdjęciu, przynajmniej u mnie troszkę się wygina i przy okazji nie jest równo z samym sterem kierunku. A w tym modelu ster kierunku naprawdę pracuje :)

 

Mówię o wersji 1,2m 

 

P.s sprawdź 3 razy czy stół na którym to robisz jest prosty, szczególnie kiedy będziesz doklejał skrzydła. 

 

IMG_20180817_171152.thumb.jpg.20e25202b10737687673c83e7b9e5c98.jpg

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Koledzy, to zostawiam bez wzmocnienia, tym bardziej ze właściwie już wzmocniłem spód taśmą i cienkimi listewkami bo planuje lądować w trawie.
Exu, skrzydła mam już doklejone, ale dokładnie o tym samym pomyślałem przed doklejeniem ? zawsze tego typu kwestie sprawdzam też ze 3 x. Swoją drogą byłem pod wrażeniem precyzji wykonania: wystarczyło dokładnie przyłożyć skrzydła do kadłuba i po sklejeniu wszystko jest spasowane idealnie. Z tego właśnie bierze się cena tej pianki.
Co do tylnej części to rozumiem że wygiął Ci się ogon, w sumie dziwne bo ta część jest raczej nieruchoma, ale może tak się stało od naprężeń od zawiasów?

model.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ja również już wiem skąd ta cena się wzięła :)

Ale warto zapłacić, to prawda. 

 

Tak, sama ta część się wygięła która zaznaczyłem czerwonym kółkiem, mam wrażenie że może to być od zbyt mocnego naciągu na linkach które sterują ogonem. A że ogon jest tam spory i sporo nim macham to może dało o sobie znać, ewentualnie myślę aby nie dawać tam pręta w środek z jednej i drugiej strony ale o wypchnięcie, zablokowanie go płaskownikami węglowymi o nieruchomą część steru wysokości tak jak np. modele trenerków mają zastrzały na ogonie.

Mój model jak jadę na lotnisko a zabieram go w 90% przypadkach zawsze wylata min 7 pakietów :) 

 

Jeśli chodzi o wyposażenie itd to tu masz mój wątek z budowy. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, qbapfmrc napisał:

Ok dzięki a nie warto wzmocnić samego steru kierunku? I byc moze tez dodatkowo steru wysokości? W zestawie jest wprawdzie plaskownik do SW, ale ma on tylko 15cm dlg., a ster ok 41 cm.

 

Osobiście nie uważam aby była tak potrzeba, sam ster kierunku jest u mnie sztywny.

 

Cytat

W zestawie jest wprawdzie plaskownik do SW, ale ma on tylko 15cm dlg., a ster ok 41 cm.

 

Właśnie nie pamiętam czy ja swój dłuższy dałem czy zostawiłem jak w oryginale, zerknij na mój wątek (zdjęcia i porównaj), ale również nie zaobserwowałem aby jakoś ster wysokości się wyginał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki model jak Piotr , tylko że mi się już odkroiły stery wysokości , raz że sporo nim latałem a dwa że mam wychylenia ile się da na przedłużanych dźwigniach serw.

Więc obecnie na sterach wysokości i kierunku mam już zawiasy z sztyftem, lotki jeszcze seryjne sama pianka pracuje bez zawiasów.

I mogę potwierdzić to co Piotr napisał że cały ogon chodzi na wszystkie strony  i fikając nim blisko siebie bardzo to widać, ale żeby to w czymś przeszkadzało to nie za bardzo.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.