Skocz do zawartości

Rozpuszczenie PLA


mar_io
Wiadomość dodana przez czarobest

Na prośbę Mariusza temat został zamknięty.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym Was zapytać czym rozpuścić PLA po wydruku. Może koś z Was ma sprawdzoną chemię?. Mam w planach wydrukować kopyto z PLA, olaminować i później pozbyć się samego plastiku (tak jak przy technologii wypalania styropianu w formach). Chciałbym jednak nie eksperymentować i zastosować sprawdzoną chemię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, poharatek napisał:

Kombinuj dalej, bo laminowanie na "tracony PLA" to ślepa uliczka.

 

A to niby dlaczego? |

Chemia, chemią wiadomo nikt nie mówi że będzie zdrowo i że będę to robić w komórce 2x2m.  A może mam na takie eksperymenty odpowiednie warunki? co do samego PLA to jest idealny na robienie form do laminatu (oczywiście nie traconych a w  normalnej procedurze). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, mar_io napisał:

A to niby dlaczego? |

Jeżeli zadajesz takie pytanie, to znaczy, że nie masz pojęcia jak niebezpieczne i toksyczne  są substancje, o których pisałem.

 

50 minut temu, mar_io napisał:

A może mam na takie eksperymenty odpowiednie warunki?

Cóż, faktycznie, być może zajmujesz się zawodowo przetwórstwem chemicznym i masz dostęp do hermetycznego pomieszczenia z wyciągiem i filtracją oparów, zawansowanej odzieży ochronnej, jak również umowę na wywóz i utylizację toksycznych odpadów.

Ale na podstawie zadawanych pytań uważam to za mało prawdopodobne.

 

Jeśli koniecznie chcesz laminować na traconą formę, to zainteresuj się filamentami styrenowymi (ABS/ASA/HIPS).

Bo jest to w gruncie rzeczy bardzo podobne tworzywo, co XPS i działają na nie te same rozpuszczalniki (d-limonene, aceton).

Jedna uwaga: jest zasadnicza różnica miedzy  rozpuszczeniem pianki, a rozpuszczeniem litego  materiału.

Zajmie to znacznie więcej czasu i będziesz potrzebował znacznie więcej rozpuszczalnika.

A zarówno sam rozpuszczalnik, jak i substancje powstałe podczas procesu rozpuszczania nie są dla zdrowia obojętne (szczególnie "wredny" jest d-limomen).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Osa napisał:

Tylko pytanie czemu nie drukować "normalnej formy" która przy odrobinie szczęścia wypluje więcej niż jedną sztukę?

Wysłane z mojego M2103K19G przy użyciu Tapatalka
 

No i to jest odpowiedź na twoją koncepcje budowy formy .  Robiliśmy już dawno takie cuda i opisałem  tu :

 

Rok 2018

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra chłopaki zamykam temat bo poszedł nie w tym kierunku, w którym powinien. Znalazłem odpowiedź na moje pytanie w internecie, ale nie będę pisać o nim tutaj bo na forum piszą też nieletni i nie będę im podawać gotowej mikstury do tego typu eksperymentów.

Nadmienię tylko że po pierwsze nie jest to żadna filozofia i nie trzeba być magistrem chemii żeby taką procedurę wykonać.  Po drugie macie rację lepiej stosować materiał odpowiedni do tego, jednak go nie mam a forma była mi potrzebna do jednorazowego użytku (i to nie związanego z modelarstwem) choć ten materiał, o którym pisaliście wyżej kupię na pewno w przyszłości.  

Co do sposobu na PET to bardzo dobry pomysł i powiem szczerze muszę zastanowić się czy go nie wykorzystam, także dzięki Grzesiek za podsunięcie pomysłu, nie wiem czy mi się akurat sprawdzi, ale spróbuję. Nie jestem nowicjuszem w robieniu form i laminowaniu.
Formy różnego rodzaju robiłem już wielokrotnie i to nie tylko do zastosowań modelarskich, drugi raz w życiu z zastosowaniem drukarki, szczególnie na druków metodą wazy fajnie one wychodzą - mniej roboty ale nie będę tutaj o tym pisać. 

Dzięki za podpowiedzi. Proszę o zamknięcie tematu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • temat został zablokowany
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.