Skocz do zawartości

Serwomechanizmy "brushless"


paulusr
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Macie jakieś doświadczenia w temacie serw z silnikami bezszczotkowymi? Warto?

Można by było się spodziewać przepaści (taka była kiedy pojawiły się pierwsze silniki bezszczotkowe vs szczotkowe)

Czy ze względu na większą sprawność BLDC można spodziewać się mniejszych prądów pobieranych przez serwo? Dane nie są tak oczywiste...

Rozpatruję zakup kilku serw np. SAVOX SV-1270TG ale są tęż niewiele droższe z serii SB

BLDC królują na listach cenowych wszystkich producentów.

Jakie są Wasze opinie. Kiedyś ktoś pisał, że po instalacji takich serw już nie wróci do standardowych czy corelless.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
22 godziny temu, paulusr napisał:

Macie jakieś doświadczenia w temacie serw z silnikami bezszczotkowymi? Warto?

 

Zadales pytanie, na ktore raczej nie otrzymasz jednoznacznej odpowiedzi. A to dlatego, ze wszystko zalezy od tego, do jakiego modelu i jakiej jego funkcji zamierzasz przeznaczyc dany serwomechanizm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytałem o opinie. Podałem również wielkość serwa. Nie zadaję kolejnego pytania "jakie serwa do modelu?"

Zastanawia mnie fakt, że podobnej wielkości serwomechanizm w wersji BL pobiera 2-3 razy większy prąd. I zastanawiam się z czego to wynika.

Tutaj przykład w serwach Xact

Xact Brushless 5400 Series High-Voltage Servos 
STALL CURRENT

6.5A@6.0V / 8.0A@7.4V / 9.1A@8.4V

   

podczas gdy podobne serwo w wersji coreless

HV5401 : 2.14A@6.0v / 2.50A@7.0v / 3.0A@8.4v
HV5402 : 2.21A@6.0v / 2.58A@7.0v / 3.1A@8.4v
HV5403 : 2.36A@6.0v / 2.75A@7.0v / 3.3A@8.4v
HV5404 : 2.36A@6.0v / 2.75A@7.0v / 3.3A@8.4v
HV5405 : 2.64A@6.0v / 3.08A@7.0v / 3.7A@8.4v
S5400H : 3.50A@6.0v / 4.30A@7.4v / 4.7A@8.4v

 

Rozumiem, że to "stall current". Zastanawiam się tylko dlaczego jest 2-2.5 razy większy dla wersji BL o takiej samej sile. Mowa o serwach ~30 kg /HV 5404 vs HVBL 5401/. Chyba, że dane Frsky są z czapy. Fakt, że BL jest 2.5 raza szybsze.

 

 

 
   
   
   
   
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pobiera większego prądu w czasie normalnej pracy. Ale może "trzymać" z większą siłą. Z drugiej strony wyobraź sobie prąd 9A płynący przez szczoteczki małego silnika :) Jedyny minus że gdy serwo trzyma i pracuje z dużym prądem lub sie zblokuje, instalacja w modelu dostaje dość mocno.

Moje serwa po przekroczeniu jakiegoś prądu maksymalnego, po prostu się wyłączają. Nie mają najsłabszego ogniwa w postaci szczotek, więc "elektrycznie" będą wieczne, jak byś ich nie katował.. Pytanie jak są wytrzymałe mechanicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, cZyNo napisał:

...Nie mają najsłabszego ogniwa w postaci szczotek, więc "elektrycznie" będą wieczne, jak byś ich nie katował.. Pytanie jak są wytrzymałe mechanicznie.

 

Tak z czystej ciekawości, bo zwyczajnie nie wiem, to tam potencjometru nie ma? Bo z tego co wiem to potencjometr wyciera się często szybciej niż szczotki, więc dalej ten element "elektryczny" choć i też "mechaniczny" pozostaje i serwo wieczne nie będzie :). Ale nie wiem, może są inne rozwiązania, stąd pytanie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre serwa mają czujnik Halla - Część serw KST i wszystkie Frsky. Ale takie firmy jak JR i MKS wycofały się z czujników Halla o ile dobrze wyczytałem. Dobre potencjometry /czyt. w droższych serwach / nie sprawiają kłopotów.

W dniu 9.11.2021 o 21:49, cZyNo napisał:

Nie pobiera większego prądu w czasie normalnej pracy. Ale może "trzymać" z większą siłą. Z drugiej strony wyobraź sobie prąd 9A płynący przez szczoteczki małego silnika :) Jedyny minus że gdy serwo trzyma i pracuje z dużym prądem lub sie zblokuje, instalacja w modelu dostaje dość mocno.

Moje serwa po przekroczeniu jakiegoś prądu maksymalnego, po prostu się wyłączają. Nie mają najsłabszego ogniwa w postaci szczotek, więc "elektrycznie" będą wieczne, jak byś ich nie katował.. Pytanie jak są wytrzymałe mechanicznie.

Dzięki za odpowiedź. Tak podejrzewałem. Wyłączyło Ci się jakieś serwo kiedyś? Mam CB200 i tam są bezpieczniki które mogą wyłączyć serwo. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, paulusr napisał:

Niektóre serwa mają czujnik Halla - Część serw KST i wszystkie Frsky. Ale takie firmy jak JR i MKS wycofały się z czujników Halla o ile dobrze wyczytałem. Dobre potencjometry /czyt. w droższych serwach / nie sprawiają kłopotów.

 

Dzięki, nie spodziewałem się, że jest tam Hall, a jakoś nie mogłem tego dostrzec po fotkach ani w specyfikacji (a teraz widzę, że FrSky ma to w zakładce "Features", a nie w specyfikacji :P), a do takich serw to nie wiem, czy kiedyś dojdę więc nie miałem w ręku :). O wycierających się potencjometrach słyszałem głównie od osób latających z kontrolerem, czyli często ze stabilizacją, tam pewnie te serwa pracują troszkę inaczej i muszą więcej się nakręcić i stąd taka opinia :). Choć jakość też ma na pewno znaczenie - tyle że ostatnio wymieniałem sobie potencjometr w kółku od myszki komputerowej, bo stary wariował po paru latach - a był to niby ALPS ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, czarobest napisał:

Choć jakość też ma na pewno znaczenie - tyle że ostatnio wymieniałem sobie potencjometr w kółku od myszki komputerowej, bo stary wariował po paru latach - a był to niby ALPS ;).

 

Na pewno to był potencjometr a nie enkoder? Jakoś nie mogę sobie wyobrazić jak by miało działać mogące obracać się bez ograniczenia kółko myszki z potencjometrem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.11.2021 o 17:54, czarobest napisał:

 

Tak z czystej ciekawości, bo zwyczajnie nie wiem, to tam potencjometru nie ma? Bo z tego co wiem to potencjometr wyciera się często szybciej niż szczotki, więc dalej ten element "elektryczny" choć i też "mechaniczny" pozostaje i serwo wieczne nie będzie :). Ale nie wiem, może są inne rozwiązania, stąd pytanie :).

Dam głowę ze latam o wiele więcej od ciebie, i to mocno machając serwami. Nie używam tanich serw. I potencjometru jeszcze nie zajechałem. Ale silników już trochę upalilem ;)

23 godziny temu, paulusr napisał:

Wyłączyło Ci się jakieś serwo kiedyś? Mam CB200 i tam są bezpieczniki które mogą wyłączyć serwo. 

W locie nigdy.
Tylko kilka razy po lądowaniu gdy cis wlazło miedzy klapy i lotki i zblokowalo serwa. Albo jak oparł się przy lądowaniu na spełni otwartych klapach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.11.2021 o 21:49, cZyNo napisał:

Moje serwa po przekroczeniu jakiegoś prądu maksymalnego, po prostu się wyłączają. Nie mają najsłabszego ogniwa w postaci szczotek, więc "elektrycznie" będą wieczne, jak byś ich nie katował.. Pytanie jak są wytrzymałe mechanicznie.

 

To szczotki sie w przeciazonych silnikach przepalaja, czy predzej uzwojenia? Bo ja ze szczotkami silnikow w serwomechanizmach jeszcze nigdy problemow nie mialem, natomiast z uzwojeniem, przekladnia i elektronika owszem, zdarzalo sie, ale raczej w tanszych produktach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.