Skocz do zawartości

DLG Kit/Zestaw


mar_io
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Mam pytanie dla znawców siedzących w tej klasie modeli. Czy są jeszcze dostępne w sprzedaży zestawy/Kity tych modeli dla początkujących? chodzi mi o takie jak przed laty można było kupić gdzie były wycięte rdzenie, odpowiednie włókno węglowe i szklane itd dla zrobienia swojego modelu w domu metodą bez ciśnieniową?. W tej chwili widzę same gotowe modele już dla bardziej zawodowców?. 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.01.2022 o 14:20, mar_io napisał:

Witajcie,

Mam pytanie dla znawców siedzących w tej klasie modeli. Czy są jeszcze dostępne w sprzedaży zestawy/Kity tych modeli dla początkujących? chodzi mi o takie jak przed laty można było kupić gdzie były wycięte rdzenie, odpowiednie włókno węglowe i szklane itd dla zrobienia swojego modelu w domu metodą bez ciśnieniową?. W tej chwili widzę same gotowe modele już dla bardziej zawodowców?. 

Pozdrawiam.

Mariusz , znawca ze mnie żaden ale coś  napiszę :)

Z tego co się rozglądałem ( a trochę szukałem po sieci) w Polsce raczej nic takiego nie znajdziesz. Typowych Kitów F3K raczej nigdy nie było , tak aby sobie budować model kompozytowy z puzli. Zresztą kompozytowego F3K bez pompy nie zrobisz. Wygląda to raczej tak : Kompozytowy model to gotowiec a kit to wszelkiej maści szkolne modele dlg z drewnianymi skrzydłami do samodzielnej budowy.

Model/zestaw o jakim myślisz mógłby Ci ktoś przygotować kto buduje modele F3K metodą vb . Tylko mając rdzenie i tkaniny w zestawie jak to wylaminujesz bez pompy? 

Jeśli masz trochę zapału i czasu to zrobienie pompy jest dosyć proste a efekt nawet bez doświadczenia w laminatach o niebo lepszy niż jak dociskasz tkaniny negatywami i ciężarkami. Przemyśl to.

A jak nie chcesz inwestować w sprzęt to może lepiej kupić poprostu używany kompozytowy F3K ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

55 minut temu, Ares napisał:

Mariusz , znawca ze mnie żaden ale coś  napiszę :)

Z tego co się rozglądałem ( a trochę szukałem po sieci) w Polsce raczej nic takiego nie znajdziesz. Typowych Kitów F3K raczej nigdy nie było , tak aby sobie budować model kompozytowy z puzli. Zresztą kompozytowego F3K bez pompy nie zrobisz. Wygląda to raczej tak : Kompozytowy model to gotowiec a kit to wszelkiej maści szkolne modele dlg z drewnianymi skrzydłami do samodzielnej budowy.

Model/zestaw o jakim myślisz mógłby Ci ktoś przygotować kto buduje modele F3K metodą vb . Tylko mając rdzenie i tkaniny w zestawie jak to wylaminujesz bez pompy? 

Jeśli masz trochę zapału i czasu to zrobienie pompy jest dosyć proste a efekt nawet bez doświadczenia w laminatach o niebo lepszy niż jak dociskasz tkaniny negatywami i ciężarkami. Przemyśl to.

A jak nie chcesz inwestować w sprzęt to może lepiej kupić poprostu używany kompozytowy F3K ?

 

 

Kiedyś istniały takie zestawy, przynajmniej były w obrocie. Nie pamiętam już czy sprzedawali je powiedzmy konstruktorzy tych modeli, czy jakieś pod firmy, ale były. Oczywiście były to modele za zaczynających przygodę z rzutkami. Nie było tutaj mowy o żądnej rywalizacji. Po prostu dla chcących porzucać i się nauczyć, ewentualnie pójść w profesjonalne modele. Wiem że są dostępne w tej chwili zestawy balsowe, a raczej już gotowe skrzydła ale to tak średnio mnie interesuje. Używane model kompozytowy można kupić oczywiście. Ale gdzie tutaj przyjemność z budowy? wolę zbudować. Choć widziałem okazję na olx, także kto wie.

Co do samej pompy to masz sto procent racji. Miałem z 10 lat temu takie urządzenie zrobione i używałem go z powodzeniem przy różnych pracach związanych z laminowaniem, nie mówię tu o skrzydłach bo ich akurat wtedy nie robiłem. Było wtedy to urządzenie zrobione trochę na kolanie, ale działało. Niestety odszedłem na prawie 10 lat od modelarstwa i pompa została sprzedana. W tej chwili zrobiłbym ją inaczej, bardziej profesjonalnie, na pewno to zrobię w przyszłości kto wie może spróbuję sobie takiego dlg zmajstrować;). Myślałem że takie podstawowe zestawy są jeszcze gdzieś w obrocie po prostu.

P.S czytałem Twój wątek na temat pompy. Mam nawet podzespoły do jej budowy, także muszę się przespać z tematem i zapewne zrobię takie urządzenie. Może masz jakieś ciekawe artykuły bądź filmy na temat budowy takiej właśnie na potrzeby modelarstwa?. Jest tego wiele na YT ale dotyczące takich z komorami podciśnienia czy zrobienia małych kompresorów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, mar_io napisał:

Kiedyś istniały takie zestawy, przynajmniej były w obrocie.

A o tym to akurat nie wiedziałem. Akurat te które miałem okazję widzieć to były gotowe. Może jeszcze w takim razie znajdziesz.

37 minut temu, mar_io napisał:

Ale gdzie tutaj przyjemność z budowy?

Oj tutaj masz 100% racji. Zrobić samemu to największa przyjemność.

Propo pompy to ja dopiero jak zrobiłem swoją uswiadomiłem sobie jak bardzo to urządzenie ułatwia pracę. 

Teraz niestety nie jestem w stanie ale za kilka dni jak czas pozwoli wrzucę zdjęcia artykułu o budowie pompy z czasopisma modelarskiego.

Bardzo pomocny materiał omawiajacy praktycznie całość zagadnienia.

Może się przyda? Od siebie napiszę ,że przy budowie nie było zbyt wielu problemów , trzeba starannie uszczelnić wszystkie połączenia a lutowania muszą być pewne.Zbiornik chyba nie jest konieczny ale dla pewności dałbym. Ale podobno (nie próbowałem) mozna z powodzeniem robić bez.

Pamiętaj aby wężyki były zbrojone bo podciśnienie może ci zwykły miękki wąż ścisnąć. Wyłącznik próżni jeśli chcesz uprościć pracę nie jest niezbędny: pompę można co jakiś czas ręcznie włączyć aby utrzymać próżnie ale ja dałem bo nie chce mnie się przez 8-10h pilnować próżni.

Co jeszcze....aha za pompą tam gdzie jest ssanie trzeba dać zaworek aby powietrze nie wracało po odpompowaniu do worka : u mnie jest wentyl rowerowy bez żadnych przeróbek ( wycięty z dętki razem z obsadą i to wciśnięte na wężyk).

W moim wątku Witek napisał aby uważać z długotrwałą pracą agregatu ,bo gdy jest próżnia on sie za bardzo nie chłodzi i jak będziesz długo "piłował" lodówkowca to może sie zatrzeć pomino ,że obudowa nie będzie ciepła! ( tez tego nie wiedziałem ale silnik nie dotyka od środka obudowy) Tak więc bądź ostrożny.

Wakuometr można tanio bez problemu dostać. Powodzenia Mariusz a ja jak odszukam ten artykuł to zrobię zdjęcia ( nie mam niestety dostepu do skanera) i tutaj wrzucę . Może sie przydać. Jakby co to służe pomocą.

pozdrawiam

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2022 o 09:08, mar_io napisał:

 

Bardzo się przyda. Także jeśli możesz to wklej w wolnej chwili. Dziękuję za rady na pewno skorzystam. 

Wklejam obiecane fotki.Przepraszam za jakość , nie będzie sie tego zbyt wygodnie czytać ale lepiej nie potrafie tego sotografować.

Robione dosyć starym juz telefonem a aparatu cyfrowego niestety nie posiadam.

 

IMG_20220113_165445.jpg

IMG_20220113_165504.jpg

IMG_20220113_170026.jpg

IMG_20220113_170038.jpg

IMG_20220113_170043.jpg

IMG_20220113_170050.jpg

IMG_20220113_170059.jpg

IMG_20220113_170103.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.01.2022 o 14:20, mar_io napisał:

Mam pytanie dla znawców siedzących w tej klasie modeli. Czy są jeszcze dostępne w sprzedaży zestawy/Kity tych modeli dla początkujących? chodzi mi o takie jak przed laty można było kupić gdzie były wycięte rdzenie, odpowiednie włókno węglowe i szklane itd dla zrobienia swojego modelu w domu metodą bez ciśnieniową?. W tej chwili widzę same gotowe modele już dla bardziej zawodowców?.

 

Zasiedziałem się w tej klasie już wiele lat i nigdy nie spotkałem zestawu do samodzielnego laminowania. Jeżeli już, to było gotowe, zalaminowane rdzenie skrzydeł, stateczników, kadłub itd. Np. czeski Maat, albo Long Shot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w tej chwili (na dzień dzisiejszy) przeszukałem rynek i wygląda na to że nie ma już takich zestawów. Pozostają tak jak napisałeś gotowe bądź po prostu używane modele. Także temat wydaje mi się że można zamknąć. Dziękuję za wklejenie artykułu na pewno zarówno mi jak i innym będzie pomocny. 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 13.01.2022 o 22:03, mar_io napisał:

Ja w tej chwili (na dzień dzisiejszy) przeszukałem rynek i wygląda na to że nie ma już takich zestawów. Pozos.... 

 

Czy to się nie nazywało "zestaw rdzeni do laminowania"? 

 

Parę osób wycinało takie z twardej pianki i sprzedawało do dalszej, samodzielnej budowy. 

W piwnicy mam taki jeden zapomniany zestaw do budowy skrzydła dlg. Jak jesteś chętny to pisz. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widziałem jak takie zestawy wisiały w czechach i potem na allegro w opakowaniach do właśnie samodzielnej pracy. Nie kosztowało to wtedy dużo, na pewno nie było tam gotowych elementów, ale takie do samodzielnej budowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.