Skocz do zawartości

Taranis QX7 kalibracja drążków


TomekP
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam pytanie do użytkowników QX7, chociaż być może w pozostałych Taranisach problem tez sie pojawia. Rzecz w tym, że co jakiś czas po włączeniu nadajnik nie trzyma kalibracji drążka gazu. Standardowo w zakładce wejścia zakres dla drążka gazu wynosi od -100 do +100, jednak kiedy problem się pojawia, to przy włączaniu nadajnika jest komunikat o wychyleniu drążka przepustnicy powyżej minimum (drążek oczywiście nie jest wychylony), a zakres dla przepustnicy w wejściach pokazuje np. -94 do 94. Pomaga ponowna kalibracja drążków. Niby drobiazg, ale irytuje kiedy co jakiś czas trzeba skalibrować drążki przed lotami, bo inaczej regulator także widzi wychylony drążek, nie działa poprawnie timer gazu itp. Może ktoś już się z tym spotkał i jest sposób na rozwiązanie tego zachowania?

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku, może za mocno dociskasz drążki przy kalibracji?
Miałem tak z kilkoma egzemplarzami. Pomogło delikatne obchodzenie się z drążkami przy kalibracji, a w jednym przypadku wymiana przewodów gimbala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie tematem. Jeżeli chodzi o zbyt mocne dociskanie, to chyba nie tu jest problem. Obchodzę się z nadajnikiem raczej ostrożnie, a dodatkowo to nie jest tak, że za każdym włączeniem muszę skalibrować. Po takiej kalibracji przez jakiś czas jest ok i dopiero po kilku/kilkunastu kolejnych włączeniach się rozjeżdża. Przypuszczam, ze zbyt mocne dociskanie drążków wymuszało kalibrację przy każdorazowym włączeniu nadajnika? Moze rzeczywiście coś nie styka i problem jest w przewodach - póki co jeszcze nie zaglądałem do środka. Czy to uszkodzenie było widać bezpośrednio po otworzeniu nadajnika, czy jakoś mierzyłeś, lub po prostu zmieniłeś na próbę dla sprawdzenia? Nie jest to raczej efekt naturalnego zużycia, co najwyżej marnej jakości podzespołów. Nadajnik mam już z 2 lata, może trochę dłużej, ale latam rzadko, zeby nie powiedzieć, że bardzo rzadko.

 

Jeżeli nie znajdę innej możliwości, to pewnie finalnie pójdę w stronę wymiany na M7, chociaż przy mojej częstotliwości latania, to i zwykły potencjometr, byle sprawny, jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku, dokładnie takie efekty daje też zbyt mocne ciskanie gimbale przy kalibracji.
Wcale nie musi byc tak, że problem występuje zawsze. Nawet częściej występował sporadycznie lub serią całymi dniami. I nie tylko na gazie, gdzie masz warningi, ale też na innych kanałach w innych egzemplarzach - objawiając się ucieczką centrum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otworzyłem nadajnik i obejrzałem dokładnie gimbal i kable - nic szczególnego nie widać. Nie zauważyłem naderwanych, odizolowanych czy niedolutowanych przewodów. Wrzucam zdjęcia, gdyby to mogło jakoś pomóc w ocenie. Zrobiłem ponowną kalibracje, zważając na to, żeby drążki prowadzić z minimalnym naciskiem i zobaczymy co dalej.20220216_205649.thumb.jpg.9eed7a6b8225ad14bbf02cd6a6261da7.jpg

 

20220216_205716.thumb.jpg.580ecbcfac8fa5ea63e079399a92fc43.jpg

 

20220216_205735.thumb.jpg.390c7bae5f902ab561a5ac5b38d6db63.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, że w tą stronę trzeba pójść. Póki co zrobiłem ponowną kalibrację drążków zgodnie z wczesniejszymi sugestiami i zobaczę czy problem się ponownie pojawi. Jeżeli tak będzie, to podmienię na M7.

 

Dziękuję za wszystkie porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja wymienilem swoja qx7 na qx7s ze wzgledu na plywajace wartosci gimbali. Powinno byc 0 a nie bylo. W dodatku wartosci te ciagle sie zmienialy co mnie irytowalo. Z tego powodu tez wymienilem to radyjko na wersje qx7s w promocji za 862,79zl z modulem nadawczym tego linku: https://www.banggood.com/pl/FrSky-Taranis-Q-X7S-ACCESS-2_4GHz-24CH-Mode2-Transmitter-M7-Hall-sensor-Gimbals-and-PARA-Wireless-Trainer-Function-with-R9M-2019-Long-Range-Module-for-RC-Drone-p-1612733.html?cur_warehouse=CN&ID=5197096296967. Mam nadzieje, ze bede zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.