Skocz do zawartości

Czułość wariometru


TomekP
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

chciałbym zapytać o ustawienia wariometru w waszych modelach. Konkretnie chodzi o to od jakiej wartości opadania vario zaczyna informować jednostajnym dźwiękiem? U mnie domyślnie zakres bez dźwięku jest od -0,5m/s do 0,5m/s. W praktyce buczy jednostajnie większość lotu co jest dość irytujące. Czy u Was jest podobnie i to normalne i trzeba się przyzwyczaić, czy ustawiacie większą tolerancję dla opadania? Jeżeli tak, to jakie wartości są ok? Szybowiec, którym latam to Mefisto 1.9m od Blejzyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co model to inaczej. Strefę nieczułości w zasadzie ustawiam od opadania modelu w miarę obojętnych i spokojnych warunkach, oczywiście po ustawieniu modelu. Chodzi właśnie o to żeby nie grało cały czas. W makiecie akurat mam od -0.7 +0.3, a w f5j mniej. Drugim parametrem który warto "rozsądnie" ustawić to zakres, nieraz jest zostawiany domyślnie +/-10 no ale co kto lubi.

Jakiego vario używasz?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam wariometru FrSky wbudowanego w odbiornik G-RX8. Rzeczywiście zakres mam poki co zostawiony domyślny, czyli +/- 10. Czy zmniejszenie tego zakresu powinno poprawić dokładność wskazań vario?

 

Ok, jeżeli chodzi o zakres nieczułości to muszę poeksperymentować u siebie. Ciagłe "buczenie" jest irytujące i w sumie mało potrzebne, stąd też chciałem podpytać o właściwy sposób ustawienia.  Przejrzę logi i sprawdzę jakie jest średnie opadanie. W czasie lotu sporadycznie spoglądałem na wskazania vario na aparaturze, jednak opadanie rzadko kiedy spada poniżej 1.5m/s. Zazwyczaj 2-2.5m/s o ile nie trafi się noszenie. Może to być niemiarodajne, ponieważ tak jak mówię, zerkałem na aparaturę od czasu do czasu. Sprawdzę to dokładniej po logach, chociaż ostatnio nie latałem w zupełnie atermicznych warunkach. Mówiąc szczerze nie mam porównania, czy to ok czy nie dla elektroszybowca klasy 2m. Mefisto jest moim pierwszym tego typu modelem.

 

EDIT:

Sprawdziłem historię logów i zachowało się jeszcze kilka bardziej miarodajnych z ubiegłego roku. W lotach wczesno porannych opadanie było w granicach 1.2-1.7m/s - średnio ok. 1.3, w czerwcowe i lipcowe wieczory ok. 0.9-1.2 m/s. Tak jak wspomniałem, ciężko mi się odnieść, czy to wartości prawidłowe dla tej klasy modelu, czy leci w dół jak kamień 🙃 zakladam, ze w takim przypadku, zakres nieczulosci powinien byc ustawiony od ok. -1.5(może blizej -2.0) m/s do jakiejs wartosci dodatniej, powiedzmy te 0.3/0.5 m/s?

Edytowane przez TomekP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chyba strasznie go gonisz, że wychodzi Ci takie duże opadanie😄. W moim Mefisto mam wyciszenie w zakresie -0,5 do +0,3 tak mi wyszło optymalnie do lotów termicznych. W normalnym locie - gdy model wytrymowany do  minimalnego opadania- jest cisza ale reaguje na każde "tąpnięcie" lub ruch sterem. W Fr Sky warto ustawić głośność dźwięków radia na potencjometrze i dodatkowo wyłącznik dźwięku vario (w funkcjach specjalnych - funkcje Głośność i Wario). Głośność radia ustawiasz według potrzeb, ale regulacja dotyczy wszystkich dźwięków radia poza ostrzeżeniami o położeniu wyłączników przy włączaniu nadajnika. Dlatego warto mieć dodatkowo wyłącznik samego dźwięku vario - jak chcesz poszaleć albo masz wrażliwe towarzystwo - to wyłączasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, kpawel napisał:

Witam, chyba strasznie go gonisz, że wychodzi Ci takie duże opadanie😄. W moim Mefisto mam wyciszenie w zakresie -0,5 do +0,3 tak mi wyszło optymalnie do lotów termicznych. W normalnym locie - gdy model wytrymowany do  minimalnego opadania- jest cisza ale reaguje na każde "tąpnięcie" lub ruch sterem. W Fr Sky warto ustawić głośność dźwięków radia na potencjometrze i dodatkowo wyłącznik dźwięku vario (w funkcjach specjalnych - funkcje Głośność i Wario). Głośność radia ustawiasz według potrzeb, ale regulacja dotyczy wszystkich dźwięków radia poza ostrzeżeniami o położeniu wyłączników przy włączaniu nadajnika. Dlatego warto mieć dodatkowo wyłącznik samego dźwięku vario - jak chcesz poszaleć albo masz wrażliwe towarzystwo - to wyłączasz.

Ok, to znaczy, że moja regulacja jest jednak w...lesie 😅 opadanie, które podalem to lot bez specjalnego machania sterami - zwykła runda wokół lotniska. Na pewno bez celowego dociskania SW, żeby przyśpieszyć. Tak jak pisałem, nie mam porównania z innymi podobnymi modelami, więc na oko wyglądało, że leci spokojnie, dive test wychodził dość prawidłowo i tak zostawilem. Regulację głośności mam na potencjometrze i samo vario tez jest aktywowane przełącznikiem. Latam głównie sam, jednak ciągły dźwięk opadania, nawet cichy, po godzinie w powietrzu robi się denerwujący i dlatego zacząłem się zastanawiać, czy to na pewno tak powinno funkcjonować. Założenie, że w normalnym locie jest cicho, a tylko jeżeli wpadnie w obszar jakiegoś szczególnego duszenia będzie sygnał jest rozsądne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.