Skocz do zawartości

Futaba - połączenie dwóch odbiorników w modelu szybowca - dobre praktyki


kuba r.
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam w modelu makiety elektro-szybowca dwa odbiorniki Futaba R7108SB FASSTest (dual receivers).

W modelu mam poniższe funkcje:

- 2x lotki

- 2x wysokość (dwie połówki steru)

- 2x hamulce

- ster kierunku

- silnik

- wariometr

- wyczep do holowania (jeszcze nie ma, ale będzie)

- 2x zasilanie odbiorników z UBEC Turnigy (posiada dwa wyjścia) -> https://hobbyking.com/en_us/turnigy-8-15a-ubec-for-lipoly.html

 

Zastanawiam się jak rozdzielić serwa/funkcje:

a) odbiornik 1: lewa strona modelu (lewa lotka, lewa wysokość, lewy hamulec, zasilanie + np. silnik i ster kierunku), odbiornik 2: prawa strona modelu (prawa lotka, prawa wysokość, prawy hamulec, zasilanie + np. wariometr i wyczep)

czy

b) odbiornik 1: funkcje podstawowe (lotki, wysokość, silnik, zasilanie), odbiornik 2: cała reszta + zasilanie

 

Pytanie dodatkowe dot. telemetrii: czy przy dwóch odbiornikach można użyć dwóch kabli CA-RVIN700 (https://www.propshophobbies.com/product_p/futcarvin700.htm)? Chodzi o to, że mam w modelu dwa pakiety - jeden 2S do zasilania odbiorników, drugi 4S do silnika i chciałbym widzieć napięcie obydwu pakietów.

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam Futaby ale wg. mnie mając dwa odbiorniki lepiej żeby drugi działał jako satelita.

Co do podziału to podzielił bym strategiczne stery na dwa odbiorniki a pozostałe bardziej dla równowagi bez znaczenia który gdzie.

Nie ma w tym filozofii, ot trochę logiki 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu dajesz dwa odbiorniki? Brakuje ci wyjść czy chcesz zwiększyć bezpieczeństwo?

 

Nie znam Futaby ale jeśli przy łączeniu równoległym odbiorników binduje się tylko jeden odbiornik to wolałbym już połączyć stery na wspólne kanały niż ładować kolejny odbiornik tylko dla samych wyjść PWM.

 

Jak działają odbiorniki w trybie sat to możesz sam znaleźć, wystarczy trochę chęci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Futabie rozpoznaj funkcję odbiornika i aparatury SBUS. Do odbiornika np 8 kanałów możesz podłączyć 2x więcej urządzeń - serwa, czujniki. Wszystko kalibrujesz przez aparaturę.

Polecam przeglądnięcia instrukcji nadajnika i odbiornika oraz jak to ustawić na YouTube.

Jeżeli problemem nie jest zduplikowaniwe odbiornika-bezpieczeństwo, a jedynie brak wolnych kanałów w odbiorniku to SBUS będzie dobrym rozwiązaniem. 
W tym aspekcie Futaba ma przewagę nad konkurencją.

jaki nadajnik stosujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, kuba r. napisał:

Zastanawiam się jak rozdzielić serwa/funkcje:

 

Na logikę to jak padnie link to oba odbiorniki przestaną działać (odbierać rozkazy z nadajnika) na chwilę lub na zawsze więc lepiej skoncentrować się na dobrze ustawionej funkcji fail safe niż na podziale kanałów pomiędzy nimi. Chyba, że któreś serwa znacząco bardziej ciągną prąd to wtedy podział ze względu na pobór prądu, który mógłby wystąpić przy jednoczesnym użyciu serw.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użycie dwóch odbiorników w kosztownych, pracochłonnych modelach/makietach ma sens wtedy, gdy

pozostałe ogniwa łańcucha (serwa, kable, przełączniki, baterie) również są niezawodne.

Ale jak to mówią, kto bogatemu zabroni, więc w Futabie przy systemie FassTest możesz zarejestrować

w nadajniku dwa odbiorniki podając ich ID.

Odbiorniki R7108SB mogą działać w czterech mode: A; B; C i D. W mode A odbiornik obsługuje kanały 1-8

i tak musisz ustawić obydwa odbiorniki wg Twoich założeń. Co do podziału funkcji pomiędzy odbiorniki, to wersja

a) jest OK, z  wyjątkiem hamulców aerodynamicznych.

Funkcji takich jak hamulce, sloty czy klapy nie należy dzielić na lewą i prawą stronę. Raczej działa - nie działa.

Np w B767 sloty napędzane są dwoma silnikami hydraulicznymi, ale osobno wewnętrzne (pomiędzy silnikami)

i osobno zewnętrzne (na zewnątrz gondol silnikowych). Chodzi o symetrię działania powierzchni sterowych.

 

Co do telemetrii, to w Futabie przy dwóch odbiornikach w jednym modelu, nadajnik odczytuje dane tylko z sensorów  odbiornika nr 1,

więc napięcie baterii odbiornika nr 2 możesz śledzić przez sensor podłączony do S.BUS2 pierwszego odbiornika. 

 

 

Co do 

2 godziny temu, samolocik napisał:

 

Na logikę to jak padnie link to oba odbiorniki przestaną działać (odbierać rozkazy z nadajnika) na chwilę lub na zawsze więc lepiej skoncentrować się na dobrze ustawionej funkcji fail safe niż na podziale kanałów pomiędzy nimi. Chyba, że któreś serwa znacząco bardziej ciągną prąd to wtedy podział ze względu na pobór prądu, który mógłby wystąpić przy jednoczesnym użyciu serw.

 

 

Z bratem używamy systemu Futaba od 30 lat. Zarówno na 35 MHz i 2,4 GHz nie poznaliśmy co to jest "padnie link".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Piotr_O. napisał:

nie poznaliśmy co to jest "padnie link".

 

Ja poznałem; Futaba T14SG firmowy odbiornik FASST, lotnisko Czyżyny Kraków od strony akademików (teraz tam jest budowa). Pisałem o tym wcześniej.

Ale to specyficzne miejsce a padnięcie było tylko na chwilę więc udało się uratować model. Poza tym przypadkiem wszystko super z linkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o większą niż 8 liczbę kanałów, lubię mieć każde serwo na osobnym kanale, znam SBUS i świadomie wybrałem dwa odbiorniki :) -> dekoder SBUS kosztuje coś koło 340zł, więc to więcej niż połowa ceny odbiornika (550zł). Chodzi o to, że w przyszłości w razie potrzeby, drugi odbiornik użyję samodzielnie w innym modelu, samego dekodera już nie :P Nadajnik to Futaba T16IZ.

Dzięki wszystkim :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2023 o 15:42, kuba r. napisał:

Chodzi o większą niż 8 liczbę kanałów, lubię mieć każde serwo na osobnym kanale, znam SBUS i świadomie wybrałem dwa odbiorniki :) -> dekoder SBUS kosztuje coś koło 340zł, więc to więcej niż połowa ceny odbiornika (550zł). Chodzi o to, że w przyszłości w razie potrzeby, drugi odbiornik użyję samodzielnie w innym modelu, samego dekodera już nie :P Nadajnik to Futaba T16IZ.

Dzięki wszystkim :) 

Można użyć dużo tańszego rozwiązania. Sprawdzone, działa doskonale.

Dekoder PWM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mam dwa odbiorniki, więc póki co przy tym zostanę, postawiłem na oryginalne rozwiązania, przynajmniej nadajnik-odbiornik :)

Mam natomiast pytanie co do pomiaru prądu - zgodnie z tym co napisał Piotr (telemetria tylko z odbiornika 1) powinienem użyć takiego sensora? -> https://nastik.pl/produkt/sbs-01c-czujnik-pradu/ 

Jeśli chodzi o sensor to akurat mógłbym się pokusić o coś tańszego, jeśli są takie rozwiązania. Znacie coś? :) 

A jeśli chodzi o Futabę to miałem trochę problemów z T14SG opisanych tutaj -  https://pfmrc.eu/topic/92125-chwilowa-utrata-zasięgu-w-modelu-na-ziemi-futaba-fasstest/

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam jeszcze jedno pytanie - zakładając, że mam wariometr Futaby i dokupię ten czujnik prądu SBS-01C oraz to, że telemetria jest tylko z odbiornika 1 to, czy do gniazda SBUS2 tego odbiornika mogę podpiąć obydwa czujniki przez kabel Y?

W instrukcji nadajnika piszą chyba o tym HUBie -> https://nastik.pl/produkt/futaba-sbus-sbc-hub-100cm/ , ale 150zł to nie tak mało w porównaniu do kabla Y, a wyczytałem gdzieś na zagranicznych forach, że Y powinien zadziałać. Może powinien, ale czy zadziała? :P

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.