Skocz do zawartości

Radiomaster- miks klap i wysokości


zbjanik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ogólnie to stwierdzam u siebie powolny, ale jednak postęp, w dochodzeniu co  jak w Radiomasterze. Wykonałem już kilka lotów motoszybowcem i w sumie wrażenia co do nadajnika są pozytywne. Mam już ustawione klapy, ale potrzebuję wskazówki, jak zmiksować wysokość po ich wychyleniu. Ponieważ na ten moment mam odbiornik tylko 6-cio kanałowy, a serw w skrzydłach 4 ( po 2 do lotek i klap), poszedłem na takie rozdysponowanie funkcji: lotki na kablu Y, klapy na kanale 5 i kanale 6 (jak próbowałem wcześniej klapy wspólnie na Y, to uzyskałem przeciwne wychylenia klap, nie mogłem tego zmienić, więc uznałem, że potrzebują oddzielnych kanałów, żeby mieć wpływ na kierunek wychyleń). Klapy uruchamiam bocznym suwakiem LS, na ten moment nie chcę podpinać ich do drążka gazu, jak to robią zawodowcy, może kiedyś... Suwak LS jest wygodny, daje możliwość płynnego wychylenia, na moje nie zawodnicze potrzeby,jest OK. Wywalenie pełnych klap wywołuje- tu oczywistość, wyraźne zadzieranie nosa. Mam problem z domiksowaniem wysokości. Znalazłem kilka filmów z rozwiązaniem, jeden szczególnie adekwatny, kolegi Snippeta dokładnie o tym, tu jest link:

Próbuję robić tak jak Snippet pokazuje, ale coś gdzieś chachmęcę i efekt mam taki, że niby mix jest, ale nie wychyla mi się wysokość- w sensie w ogóle ster wysokości nie działa, nawet bez klap, no to cofam wszystko i dalej jestem w punkcie wyjścia. Na czas używania aktualnego odbiornika pogodziłem się oczywiście z tym, że pełnego "crow", czy "butterflaja" nie będzie, przez te lotki na Y, ale doraźnie to jest do przeżycia, nowy 8-kanałowy odbiornik niezadługo pewnie się pojawi. Może ktoś coś podpowie, bo zaczynam się zapętlać w rozbijaniu tego filmu na stopklatki, ale bez efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trza by było dodać linię miksera na kanale 2.

Ten miks musi reagować na ten sam przełącznik/suwak (czy co tam mam sterować) na który reagują klapy.

Możesz zainstalować Companion i przetrenować na sucho.

 

Serwo reverser załatwia sprawę odwrócenia kierunku pracy serwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jerzy- dzięki za odpowiedź. Spróbuję iść za wskazówkami, może się uda to przewalczyć. Trochę przez ten film, może raczej złe jego zrozumienie, faktycznie szedłem jakby z drugiej strony- od tych klap do wysokości, więc chyba masz rację. Natomiast co do tego rewersu, to jasne, masz rację i ja to też wiem. Natomiast jeśli dwa serwa idą z jednego kabla, to chyba nadajnik ich nie traktuje oddzielnie, tylko jako jeden obiekt- to jak im dać przeciwne kierunki? Co innego, jak każde serwo jest na osobnym kanale... Czy myślę prawidłowo? Z tym, że to akurat dla latania teraz jest sprawa drugorzędna, bo jak pisałem na wstępie- docelowo będzie odbiornik na więcej kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to mniej więcej powinno wyglądać

obraz_2023-04-19_070814046.png.dc7e47918221a646afe02a84df19dfc3.png

A tutaj dodatkowo sposób na reakcję kanału 6 na zmianę na kanale 5.

 

 

7 godzin temu, zbjanik napisał:

jak im dać przeciwne kierunki

W linię jednego z serw wpiąć takie małe ustrojstwo

reverser.jpg.02d6129cdfbca53959f26f314001ab73.jpg

 

 

 

10 godzin temu, zbjanik napisał:

nie chcę podpinać ich do drążka gazu

Z klapami na drążku gazu możesz pobawić się np. w ten sposób

obraz_2023-04-19_072344498.png.91f6f4b5764a3867942acfbfa8e1f9d0.png

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku nie wiem jak dalece możesz posunąć się w modyfikację gniazda serwa w skrzydle.

Można jedno z serw klap zainstalować w takim samym położeniu jak na sąsiednim skrzydle, czyli bez odbicia lustrzanego.
Wówczas robisz klapy na ,,Y,, a lotki mimo wszystko na osobnych kanałach. 
Niewielka modyfikacja ale spełni swoje zadanie. 
W kwestii SW do Klap tak jak wspomniał Jerzy, do drugiego kanału robisz mix i podajesz źródło

co ma uruchamiać SW, czyli w tym przypadku LS tudzież drążek gazu. 
Przy czym przy drążku, musi być dodatkowe odcięcie uruchomienia silnika. 
 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy- udało się i miks działa! Szczególnie pomocny był zrzut ekranu wykonany Jerzego. Bardzo dziękuje za zaangażowanie i chęć pomocy, a nasze forum znowu potwierdziło swój sens. Jerzy- na razie mam to na bocznym suwaku, wypróbuję jak działa w realu, w lataniu- może w efekcie spróbuję i opcji z drążkiem gazu- życie pokaże. Muszę najpierw skonsumować ten sukces, ale chyba pójdę też za sugestią żeby zainstalować tego Companiona, następne kroki powinny być chyba przez to łatwiejsze. Jeszcze raz szacunek i uznanie za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niech się lata, na zdrowie :)

 

 

7 godzin temu, zbjanik napisał:

może w efekcie spróbuję i opcji z drążkiem gazu

Jest to jak na moje, opcja bezpieczniejsza dla modelu i wygodniejsza w użyciu.

Więc może im szybciej tym lepiej?

 

 

7 godzin temu, zbjanik napisał:

zainstalować tego Companiona

To też krok we właściwą stronę.

Pierwsze, że możesz mieć kopię ustawień radia/modeli zrzucone do komputera (przydaje się).

Drugie, że zawsze możesz na kompie przetrenować ustawienia, a jak coś nie pasuje, to dużo szybciej wrócisz do ustawień pierwotnych niż robiłbyś to w nadajniku.

A jak już będzie pasować, zapisujesz w nadajniku i wtedy może drobne korekty na "żywym" modelu.

Trzecie, że to jest po prostu wygodniejsze :) (ocena subiektywna rzecz jasna)

 

A parę rzeczy zostało Ci do ustawieniu w szybowcu, ale najpierw dorób te lotki na osobnych kanałach :P 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jak już dyskutujemy o miksowaniu podepnę się do tematu by nie zakładać nowego - mam pewien problem z miksowaniem lotek i kierunku. Owszem udało mi się to zrobić, nawet ustawić przełącznik by włączać i wyłączać mikser tylko czemu przestał mi działać kierunek poruszany swoim drążkiem? Działa tylko z lotkami i to jak włączony jest mikser.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Koledzy- znowu prośba o pomoc. Pogoda zasugerowała że koniec zimowania, czas na termikę. Włączyłem Radiomastera i okazało się, że owszem działa, nadajnik ale ma ciemny ekran. Sygnały głosowe, wibracje i emisja sygnału działa bez zastrzeżeń. To mnie nawet skłoniło do lotu mimo wszystko- no i było bez kłopotu, poza tym wspomnianym właśnie. Jak się dobrze przyjrzeć, to właściwie ekran nie tyle nie działa, co jest mocno przyciemniony- wszystkie elementy grafiki, także ruchome, są i są aktywne.  Przypomniało mi się też, że w zeszłym sezonie raz się tak już zdarzyło, ale to był jednorazowy incydent, który sam, bez mojego udziału jak się pojawił, tak ustąpił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.