Skocz do zawartości

Dziwne ruchy serw


Iqibiza
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Mam problem z elektroniką. 

Model odkupiony od poprzedniego właściciela. Nie sprawdzany na miejscu. 

Problem polega na tym, że po podłączeniu całości serwa dostają parkinsona! Zamiast płynnie działać, wibrują , i "przeskakują" podczas płynnego ruszania drążkiem, przeskakują w sensie jakby sygnał z nadajnika był przerywany. Do odkupionego zestawu podłączyłem nowe serwa, bez zmian. Podłączyłem inny regulator, bez zmian. Podłączyłem inny odbiornik, bez zmian. Podłączyłem inne radio, taki sam drugi nadajnik, bez zmian. Wymieniłem praktycznie całą elektronikę, a serwa (stare/nowe) nadal wibrują i się zacinają. Co ciekawe, podłączając obydwa radia do innego modelu nie ma tego problemu! Brak mi już pomysłów, pomóżcie proszę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem odpinać kolejno serwa, po wymianie serw również kolejno odłączałem serwa. Odbiornik podłączony jest do regulatora oryginalnym kablem,i  regulator podłączony do pakietu. Taką samą konfigurację zastosowałem na innym odbiorniku i regulatorze,bez zmian. 

Napięcia nie sprawdzałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje sprawdzenie CAŁEGO kompletu poza modelem na stole. Jeżeli wszystko działa OK to powodem zakłóceń jest sieć elektryczna (tzw. kabelki). Przy zastosowaniu serw cyfrowych i długich przewodów następuje: albo spadek napięcia zasilania na co serwa cyfrowe są bardzo czułe albo emisja silnego pola elektromagnetycznego przez przewody serw (przedłużacze) na co serwa digital są jeszcze bardziej czułe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sprawdź zasilając serwa i odbiornik bezpośrednio z aku o odpowiednim napięciu, z odłączonym ESC i bez żadnych bec-ów. Ew. podepnij inne ESC z którym wiesz że nie ma problemów. Czasem na kablu z ESC do odbiornika był zakładany pierścień ferrytowy ale chyba bardziej dla lepszego samopoczucia 😉

 

Myślę że sieje bec w ESC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem.

Ale ciekawe jest, że całą resztę innego wyposażenia podłączałem poza modelem, to znaczy na modelu i bez zmian. Może sam model jest jakoś napromieniowany? Jestem w stanie przyjąć każdą tezę, po tym jak mój model miał zakłócenia podczas lotu, wylądował na łące w zasięgu wzroku, dobiegając do miejsca lądowania nie było nic. Model rozpłynął się w powietrzu. Cztery dni poszukiwań w promieniu kilometra! i nic. Przyjąłem do własnej świadomości, że kosmici go porwali do celów badawczych. 🤔

Jak podłączyć odbiornik z pakietu? 

Na filmiku zbytnio nie widać, ale np ten przeskok to właśnie takie "dziwne ruchy serw" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio działało bez problemów wcześniej?

Nie wiem jakie napięcie toleruje twój odbiornik i serwa ale bezpiecznie przeważnie są 4 cele NiMH lub NiCd.

Weź aku, odbiornik i jedno serwo na stół i zobacz jak to pracuje. Zawęzisz obszar podejrzanych. Przerwany kabel, słabe styki...

A tak w ogóle co to za radio i odbiornik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio działa bez problemu na modelu obok, drugie takie samo radio też. Obydwa od początku działają poprawnie. Czyli cztery baterie AA połączone szeregowo w koszyku podłączyć do odbiornika w skrajne piny trzeciej wtyczki? Czarny/brąz minus, biały/żółty plus? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mogą być 4 baterie AA, AAA - co tam masz.

Czarny minus, czerwony plus i tak podłącz do odbiornika, wszystko jedno w który kanał, byle poprawnie z polaryzacją. Żółty nie podłączony (to złącze sygnałowe).

Ponawiam pytanie: jakie to radio i odbiornik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Elvis napisał:

Ponawiam pytanie: jakie to radio i odbiornik?

Nie doczytałem wcześniej Flysky FS-I6x, odbiornik dedykowany 6ch

7 godzin temu, Jerzy_R napisał:

odbiornik byłby do wyrzucenia.

Chyba bym się zastrzelił! Bo chciałem podłączyć odbiornik FRSKY tandem 10ch,od mojego radia. 

Póki co piszę w imieniu kolegi, o czym nie wspomniałem na początku postu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, wszystko jeszcze raz sprawdzone, na radiu właściciela modelu.

Ciągle to samo.

Na próbę wziąłem swojego Frsky i po podłączeniu cisza, wszystko gładko chodzi! Wymieniliśmy serwa z fms na Tower-y bo jedno odmówiło posłuszeństwa i git.

Tak więc wracamy do radia właściciela i co? znowu to samo! Parkinson!

Ręce mi opadły.

Koledze już pieniądze przelatywały przed oczyma na myśl o zakupie nowego radia. Zdenerwowany poskładał model do kupy, sprawdził jeszcze jak to działa i okazało się, że już nie ma parkinsona! Ogólnie nie działa tak płynnie jak na moim radiu, ale nie ma już efektu trzęsiawki i zacinania. 

O co chodzi? Nie wiem i pewnie się niedowiem, byle już problem nie powracał! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej nie czytałem, ale teraz jest już przeczytane. Dziwi mnie tylko, dlaczego te serwa, ten i nie tylko odbiornik,ten i nie tylko nadajnik, zwracając uwagę na antenki, próbując teoretycznie wszystkich sposobów, dziwnie się przycinały. Ruch drążkiem był płynny, a ruch serw przerywany. Z tamtego postu wywnioskowałem, że to nie odbiornik. Po podłączeniu mojego frsky-a wszystko chodziło jak po masełku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Ja też miałem podobny problem z i6x.

Na różnych odbiornikach (6ch, 10ch) serwa miały podobny objaw. Jak wychylałem je to działały z mikro opóźnieniem.

Zrobiłem reset całego radia i chwilę to działało. Potem kolejny reset i tak w kółko...

Mówiąc szczerze po 3ch hard resetach już mi się to nie zdarzyło więcej razy.

Niestety setupy idą w siną dal :(

Może niech kolega spróbuje zresetować apke?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskoczyłem po pół roku wraz z i6x na Radiomastera TX16s.

Obecnie bardzo popularna z tego co widzę. Na EdgeTX dotyk ułatwia obsługę.

Odbiorniki zostały bo TX je obsługuje.

Idzie je jeszcze kupić w dobrej cenie w polskiej dystrybucji poniżej tysiaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.