Skocz do zawartości

Fieseler Fi156 Storch skala 1/3


wiciu2000

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegów, na potrzeby pewnej rekonstrukcji historycznej buduję Storcha w tak dużej skali 1/3

Dane modelu:

rozpiętość 475cm

długość 323cm

silnik 50ccm (3KM)

Sterowanie 6kanałów (4+ klapy + świeca dymna)

 

Mam pytanie dotyczące masy modelu? gdzie jest granica?

Do skrzydeł przygotowałem dźwigary sosnowe 15mmx50mm <-czy nie za solidne?

Jakie mogą wystąpić obciążenia na lotkach, klapach i sterach? (jakie serwa)

 

 

Proszę o pomoc i wskazówki doświadczonych modelarzy, krytyka również mile widziana. Pewne jest jedno, Storch musi latać :)

 

Zdjęcia wkrótce. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak na początek.

Który to twój model? Własnoręcznie zbudowany od podstaw?

Przyczepę do niego będziesz miał?

Co do masy zależy jak go zrobisz. Ale patrząc na dzwigary które masz to ci silnik 50 nie wystarczy.

Co do serw masz jakieś plany do tego modelu czy będziesz chciał sam kreślić.

Wiesz na razie to wszystko co napisałeś jest bardzo virtualne i takie też bedzie określanie masy czy serw do tego modelu.

A do tego przy tych rozmiarach koszty będą spore za samą elektronikę.

Może przekalkuluj swój projekt na mniejszy rozmiar. 1/4

Do tego sa gotowe plany. Rozpiętość 140" też jest spora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zainteresowaniem będę śledził relację z budowy tej maszyny, chociaż też podzielam wątpliwości poprzednika. Z jakich planów zanierzasz to robić? Czy masz już przygotowany cały materiał, czy tylko te dźwigary? Może coś więcej o szczegółach tego zamiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie budowy Slow Poke'a - rozpiętość 300cm - główny dźwigar to sosna 12x8 do tego dobre wypełnienie między listwami i wystarczy. Oglądałem kilka konstrukcji w tym rozmiarze i nawet przy 470cm rozpiętości dźwigar 15x50 to spora przesada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za Wasze odpowiedzi, narazie mam materiały na samo skrzydło. Odchudzę dźwigarki. Żebra ze sklejki 4mm ażurowane, keson pokryty balsą 1,5mm, całość kryta materiałem Koverall. Slot żebra z balsy 4mm kryty balsą 2mm, lotki i klapy żebra balsa 4mm, kryte Koveralem.

POZDRAWIAM, Szymon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie jest wszystko zrobić od podstaw samemu wraz z projektem.

Ale z tego co widzę to troszkę robisz to na chybił trafił.

Jako że model ma swoje rozmiary i swoje waży proponuję ci byś zszedł na 1/4 i posiłkował się sprawdzonymi planami.

Jak zrobisz go ładnie to to że ma 1metr mniej nie zmniejszy jego atrakcyjności.

Tak będzie bezpiecznie dla modelu, ciebie i innych.

Taki ptak swoje waży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Żeberka raczej z cieńszej sklejki, keson z 1,5 mm balsy to nie da rady.Taki keson to jest dobry ale w małych spalinowcach, chyba że dasz półżeberka żeby keson się nie zapadł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu raczej nie ma co doradzać.

Kolega z tego co pisze nie ma pojęcia o projektowaniu tak dużych modeli.

To już nie zabawa. Bezpieczeństwo przy takich konstrukcjach to podstawa.

Dla własnej przyjemności i bezpieczeństwa powinieneś Szymonie jednak zmienić plany na model mniejszy i najlepiej z gotowych sprawdzonych planów.

Powiem ci że gdybyś zbudował taki model jaki chcesz w tej chwili i mieszkał gdzie ja to taki model był by tylko na półkę. Nie został by dopuszczony do lotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Storch to bardzo trudny model, kabina pokręcona i masa zastrzałów patyków itp. Z tą kabiną mogą być największe cyrki, od tego by trzeba było zacząć.

 

Co do konstrukcji, to trzeba zwrócić uwagę że on miał bardzo duże wydłużenie, czyli 4,7m to nie to samo co 4,7m jakiegoś bombowca czy extry, i zastrzały dość daleko od osi kadłuba, i należałoby potraktować skrzydło bardziej jak z makiet szybowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady, rzeczywiście nie znam się na rzeczy, spytałem Was aby uniknąć błędu ,a nie usłyszeć złośliwe komentarze (o to bym prosił moją kobite). Dlatego bede budował dalej storcha tak jak umiem, a zobaczymy co z tego wyjdzie, jak nie poleci to bedzie duzy wiszący model redukcyjny;] buduję go z materiałów jakie mam i nie bede w niego ładował kasy, poleci to bedzie dobrze, nie poleci... też ładnie. Ważne żeby nikomu krzywdy nie zrobił. Jeszcze raz dziekuje za rady, zamieszcze fotki tak jak obiecałem, ale nie denerwujcie się ze to "nie tak jak powinno byc", traktujmy ten temat na luzie, nie do końca serio. (chyba, że nie moge bo zasmiecam forum) Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymon! Tu nie ma złośliwości ale zwykły rozsądek i chęć ochrony Ciebie przed błędami, które mogą zakończyć się tylko i wyłącznie poważnym rozczarowaniem albo i nawet gorzej. Co do kosztów to nie uwierzę, że masz w domu taki zapas materiałów, żeby zrobić model o rozpiętości 4,7m.

Może warto trochę sprawę przemyśleć i podejść do tego na spokojnie. Może najpierw model nieco mniejszy - zobaczysz co i jak i wtedy zdecydujesz jaki będzie ten definitywny rozmiar.

Życzę Ci powodzenia i czekam na efekty pracy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.