japim Opublikowano 27 Stycznia 2024 Opublikowano 27 Stycznia 2024 Koledzy i koleżanki. Zakupiłem na Aliexpress troche serw ES08MA. W sumie w 3 może 4 partiach po 4 szt. Okazało się ze jedna z partii nie czyta sygnału analogowego. Do tego serwa sa troche inne od pozostalych emaxow (o tym niżej). Na generator sygnału czy to z prostego pokrętła czy z odbiornika Frsky V8R7 czy D8R7 nie ma reakcji. Ale po podłączeniu do bardziej wyrafinowanego generatora serwa normalnie działają. Pierwszy raz spotkałem się z takim objawem i już zaczynam kombinować jakiś generator poprawnego impulsu. Co do różnic. To nie działające serwo ma naklejke tylko z jednej strony obudowy. Zębatka mocowania orczyków jest wyższa i ma więcej nacięć, co pozwala na bardziej precyzyjne zamocowanie orczyka. Nie ma oznaczenia CE na dole i samo logo Emax na boku serwa jak i na gorze jest ciupke inne. Co ciekawsze spodziewać sie mozna bylo ze skoro czyta tylko jakis high- endowy sygnał to będzie działać błyskawicznie i precyzyjnie. Na teście dzialania z generatora Readytosky serwo nie analogowe działało z dużo mniejszą rozdzielczością niż analogowe.
robertus Opublikowano 27 Stycznia 2024 Opublikowano 27 Stycznia 2024 Porównaj to ze stroną producenta. https://emaxmodel.com/collections/wholeoff/products/emax-es08ma-ii-12g-mini-metal-gear-analog-servo-for-rc-model-robot-pwm-servo?_pos=1&_sid=ab53b8f22&_ss=r Na moje oko, jedna to podróbka, a może nawet oba?.
japim Opublikowano 27 Stycznia 2024 Autor Opublikowano 27 Stycznia 2024 Robert, Zdaję sobie sprawę że to podróbki. Nie podrobione serwa kupowałem online tylko na Banggood. Na aliexpress 95% szans na fake, szczególnie gdy cena jest 16zl/szt. Najwyraźniej jedne bardziej drugie mniej. Pytanie co mam zrobić aby uruchomić te nie analogowe na moich odbiornikach.
mefisto.boogie Opublikowano 28 Stycznia 2024 Opublikowano 28 Stycznia 2024 Ja trafiłem ostatnio na trefną partię SG90... Na odbiornikach zero reakcji a na ręcznym testerze hulają... to już nie te czasy na Ali że się opłaca. Jak MG90 mi działały to miały luz jałowy ogromny. Narazie na Banggoodzie się nie zawiodłem. Z tym generatorem to ciekawa sprawa..
japim Opublikowano 30 Stycznia 2024 Autor Opublikowano 30 Stycznia 2024 W dniu 28.01.2024 o 17:21, mefisto.boogie napisał: Z tym generatorem to ciekawa sprawa.. Jeszcze ciekawsza , bo udało mi się uruchomić te serwa na analogowym potencjometrze i odbiorniku - po tym jak podpiąłem je przez servo-revers... https://pl.aliexpress.com/item/1005005334996182.html
Ryszard_I Opublikowano 1 Lutego 2024 Opublikowano 1 Lutego 2024 Ciekawy temat. Można podpatrzyć oscyloskopem jaki kształt i amplitudę sygnału lubią te serwa ( bo polaryzacja to raczej tylko i wyłącznie pozytywowa) . Który z parametrów sygnału decyduje o działaniu lub nie działaniu serwa. Czy jest to kształt (nieodpowiednie czasy narastania i opadania zbocza impulsu), amplituda Vpp czy może składowa stała sygnału PWM. Jak masz "oczko" to może warto sprawdzić.
japim Opublikowano 1 Lutego 2024 Autor Opublikowano 1 Lutego 2024 Tak - dobry pomysl, ale nie mam oscyloskopu
robertus Opublikowano 1 Lutego 2024 Opublikowano 1 Lutego 2024 Tak jakby impuls były zniekształcony, albo częstotliwość się rozjeżdżała skoro revers go naprawił. Ciekawy temat.
japim Opublikowano 1 Lutego 2024 Autor Opublikowano 1 Lutego 2024 1 godzinę temu, Ryszard_I napisał: Ślij do mnie - chętnie się pobawię . Daj dane do paczkomatu na PW. Wysle Ci serwo I rerers. 8 minut temu, robertus napisał: Tak jakby impuls były zniekształcony, albo częstotliwość się rozjeżdżała skoro revers go naprawił. Ciekawy temat. Ale w analogowym testerze serwa na którym dzialaja mi wszystkie inne serwa i na odbiorniku frsky?
robertus Opublikowano 1 Lutego 2024 Opublikowano 1 Lutego 2024 W elektronice serwa gdzieś na wejściu go zniekształca i wypada poza margines blędu. Rewers poprawia sygnał na tyle, ze nawet po tym zniekształceniu daje rade wysterować dalej. Ale to tak gdybam, moge gadac bez sensu ?
Ryszard_I Opublikowano 1 Lutego 2024 Opublikowano 1 Lutego 2024 Roberta teoria ma sens. Obwód wejściowy każdego serwa musi być w pewnych granicach tolerancyjny na amplitudę oraz kształt sygnału PWM. Przecież odbiorniki różnych systemów i różnych producentów nie wystawiają na wyjściu identycznych sygnałów PWM. Mam ładowarki Icharger w których jest dość rozbudowany tester serw. Może okazać się pomocny.
japim Opublikowano 1 Lutego 2024 Autor Opublikowano 1 Lutego 2024 Godzinę temu, robertus napisał: W elektronice serwa gdzieś na wejściu go zniekształca i wypada poza margines blędu. Rewers poprawia sygnał na tyle, ze nawet po tym zniekształceniu daje rade wysterować dalej. Ale to tak gdybam, moge gadac bez sensu ? 4 serwa? Tak jakby cały uklad w tych podrobionych serwach mial ten błąd. Błąd konstrukcyjny. Przypomne że na sterowniku Readytosky i serwo revers działają.
Ryszard_I Opublikowano 2 Lutego 2024 Opublikowano 2 Lutego 2024 Ciekawy jestem czy oba różniące się między sobą wyglądem, działające i nie działające serwo zbudowane jest na takiej samej elektronice. Dobrze by było to sprawdzić.
Ryszard_I Opublikowano 5 Lutego 2024 Opublikowano 5 Lutego 2024 Dotarło do mnie Przemka serwo. Na Przemka testerze Readytosky działa bez zewnętrznego rewersu jak i z rewersem. Działa to znaczy obraca się przy energicznych ruchach potencjometrem testera. Jednak gdy podłączyłem serwo do testera Icharger to mogłem dokładnie prześledzić pracę serwa. Ustawiłem tester do pracy z serwem analogowym z Frame Rate 50Hz i krokiem szerokości impulsu 10 mikrosekund. Okazuje się, że serwo potrafi przespać zmianę szerokości impulsu nawet o 30mikrosekund i dzieje się to nie w każdej pozycji serwa. Raz jest to w okolicy neutrum innym razem bliżej skrajnej pozycji serwa. Porównałem pracę tego serwa do popularnego serwa analogowego Hitec HS81 i HS85. Co się okazuje, serwa Hitec reagują zmianą pozycji orczyka co 2-2,5mikrosekundy. Postanowiłem zajrzeć do wnętrza i naskrobałem schemacik z którego wynika, że w układzie nie ma nic co by mogło zmienić kształt docierającego z zewnątrz impulsu. Impuls dociera przez rezystor 1k do nóżki 2 układu którego opis jest zeszlifowany. Na schemacie ten ze znakiem zapytania. Moim zdaniem niska jakość tych układów jest przyczyną takiej a nie innej pracy serwa. To są serwa do zabawek a nie do modeli latających. 1
japim Opublikowano 5 Lutego 2024 Autor Opublikowano 5 Lutego 2024 Dziękuję Ryszard za dogłębną analizę. Czy serwa te da się przerobić na pracę zero - jedynkową - min/ max? np do chowanego podwozia? Czy wszystkiemu winny jest ten magiczny układ " ? " i serwo nadaje się już tylko do ekstrakcji na części pierwsze?
Ryszard_I Opublikowano 6 Lutego 2024 Opublikowano 6 Lutego 2024 To serwo pracuje w pełnym zakresie tylko jest to praca skokowa i nieprecyzyjna. Dla porównania podłączyłem serwo Hitec. 20240206_112133.mp4 Te wielkie krople bezołowiowego lutu to chiński oryginał. Poprawiłem to ale niestety nie pomogło.
Qzyn Opublikowano 6 Lutego 2024 Opublikowano 6 Lutego 2024 Hej, testery serw zapewne podaja na wejsciu sygnal 5.0 v, odbiorniki na ogol podają sygnal 3.3V niektóre serwa potrzebują min. 3.5v, może tez i tutaj właśnie jest tzw. pies. Częstotliwość i typ serwa swoja droga, warto by tez zmierzyć wolty. Prawdziwy emax to sztuka za abt. 14usd, podróba tyleż złociszy i tu tkwi problem największy...... 1
japim Opublikowano 6 Lutego 2024 Autor Opublikowano 6 Lutego 2024 Tu są 2 rzeczy: nieprecyzyjna praca (możliwe że lichy potencjometr lub dokładność układu dekodującego PWM) , a druga to nie działanie na analogowym testerze i na zwykłym odbiorniku (ale na cyfrowym testerze i na serwo revers, już tak).
Rekomendowane odpowiedzi