Skocz do zawartości

Serwa Emax ES08MA


japim
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy i koleżanki. 

 

Zakupiłem na Aliexpress troche serw ES08MA. W sumie w 3 może 4 partiach po 4 szt. Okazało się ze jedna z partii nie czyta sygnału analogowego. Do tego serwa sa troche inne od pozostalych emaxow (o tym niżej). Na generator sygnału czy to z prostego pokrętła czy z odbiornika Frsky V8R7 czy D8R7 nie ma reakcji. Ale po podłączeniu do bardziej wyrafinowanego generatora serwa normalnie działają.

Pierwszy raz spotkałem się z takim objawem i już zaczynam kombinować jakiś generator poprawnego impulsu. 

 

Co do różnic. To nie działające serwo ma naklejke tylko z jednej strony obudowy. Zębatka mocowania orczyków jest wyższa i ma więcej nacięć, co pozwala na bardziej precyzyjne zamocowanie orczyka. Nie ma oznaczenia CE na dole i samo logo Emax na boku serwa jak i na gorze jest ciupke inne. 

 

Co ciekawsze spodziewać sie mozna bylo ze skoro czyta tylko jakis high- endowy sygnał to będzie działać błyskawicznie i precyzyjnie. Na teście dzialania z generatora Readytosky serwo nie analogowe działało z dużo mniejszą rozdzielczością niż analogowe.

IMG_20240127_172519.jpg

IMG_20240127_172444.jpg

IMG_20240127_172403.jpg

20240127_164842_resized.jpg

20240127_172240.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert,

 

Zdaję sobie sprawę że to podróbki. Nie podrobione serwa kupowałem online tylko na Banggood. Na aliexpress 95% szans na fake, szczególnie gdy cena jest 16zl/szt. Najwyraźniej jedne bardziej drugie mniej. Pytanie co mam zrobić aby uruchomić te nie analogowe na moich odbiornikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja trafiłem ostatnio na trefną partię SG90... Na odbiornikach zero reakcji a na ręcznym testerze hulają... to już nie te czasy na Ali że się opłaca. Jak MG90 mi działały to miały luz jałowy ogromny.

Narazie na Banggoodzie się nie zawiodłem.

 

Z tym generatorem to ciekawa sprawa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2024 o 17:21, mefisto.boogie napisał:

Z tym generatorem to ciekawa sprawa..

 

Jeszcze ciekawsza :), bo udało mi się uruchomić te serwa na analogowym potencjometrze i odbiorniku - po tym jak podpiąłem je przez servo-revers...

https://pl.aliexpress.com/item/1005005334996182.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat. Można podpatrzyć oscyloskopem jaki kształt i amplitudę sygnału lubią te serwa ( bo polaryzacja to raczej tylko i wyłącznie pozytywowa) . Który z parametrów sygnału decyduje o działaniu lub nie działaniu serwa. Czy jest to kształt (nieodpowiednie czasy narastania i opadania zbocza impulsu), amplituda Vpp czy może składowa stała sygnału PWM. Jak masz "oczko" to może warto sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Ryszard_I napisał:

Ślij do mnie - chętnie się pobawię :).

Daj dane do paczkomatu na PW. Wysle Ci serwo I rerers.

 

8 minut temu, robertus napisał:

Tak jakby impuls były zniekształcony, albo częstotliwość się rozjeżdżała skoro revers go naprawił. Ciekawy temat.

 

Ale w analogowym testerze serwa na którym dzialaja mi wszystkie inne serwa i na odbiorniku frsky?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W elektronice serwa gdzieś na wejściu go zniekształca i wypada poza margines blędu. Rewers poprawia sygnał na tyle, ze nawet po tym zniekształceniu daje rade wysterować dalej.

Ale to tak gdybam, moge gadac bez sensu 😉 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roberta teoria ma sens. Obwód wejściowy każdego serwa musi być w pewnych granicach tolerancyjny na amplitudę oraz kształt sygnału PWM. Przecież odbiorniki różnych systemów i różnych producentów nie wystawiają na wyjściu identycznych sygnałów PWM. Mam ładowarki Icharger w których jest dość rozbudowany tester serw. Może okazać się pomocny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, robertus napisał:

W elektronice serwa gdzieś na wejściu go zniekształca i wypada poza margines blędu. Rewers poprawia sygnał na tyle, ze nawet po tym zniekształceniu daje rade wysterować dalej.

Ale to tak gdybam, moge gadac bez sensu 😉 

 

4 serwa? Tak jakby cały uklad w tych podrobionych serwach mial ten błąd. Błąd konstrukcyjny. Przypomne że na sterowniku Readytosky i serwo revers działają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarło do mnie Przemka serwo. Na Przemka testerze Readytosky działa bez zewnętrznego rewersu jak i z rewersem. Działa to znaczy obraca się przy energicznych ruchach potencjometrem testera. Jednak gdy podłączyłem serwo do testera Icharger to mogłem dokładnie prześledzić pracę serwa. Ustawiłem tester do pracy z serwem analogowym z Frame Rate 50Hz i krokiem szerokości impulsu 10 mikrosekund. Okazuje się, że serwo potrafi przespać zmianę szerokości impulsu nawet o 30mikrosekund i dzieje się to nie w każdej pozycji serwa. Raz jest to w okolicy neutrum innym razem bliżej skrajnej pozycji serwa. Porównałem pracę tego serwa do popularnego serwa analogowego Hitec HS81 i HS85. Co się okazuje, serwa Hitec reagują zmianą pozycji orczyka co 2-2,5mikrosekundy. Postanowiłem zajrzeć do wnętrza i naskrobałem schemacik z którego wynika, że w układzie nie ma nic co by mogło zmienić kształt docierającego z zewnątrz impulsu. Impuls dociera przez rezystor 1k do nóżki 2 układu którego opis jest zeszlifowany. Na schemacie ten ze znakiem zapytania. Moim zdaniem niska jakość tych układów jest przyczyną takiej a nie innej pracy serwa. To są serwa do zabawek a nie do modeli latających.

20240205_213634.thumb.jpg.d6bad2d42eb3a19e136254a30d8eeeae.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ryszard za dogłębną analizę. Czy serwa te da się przerobić na pracę zero - jedynkową - min/ max? np do chowanego podwozia? Czy wszystkiemu winny jest ten magiczny układ " ? " i serwo nadaje się już tylko do ekstrakcji na części pierwsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

testery serw zapewne podaja na wejsciu  sygnal 5.0 v,

odbiorniki na ogol podają sygnal 3.3V

niektóre serwa potrzebują min. 3.5v,

może tez i tutaj właśnie jest tzw. pies.

Częstotliwość i typ serwa swoja droga,

warto by tez zmierzyć wolty.

 

Prawdziwy emax to sztuka za abt. 14usd, podróba tyleż  złociszy i tu tkwi problem największy......

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu są 2 rzeczy: nieprecyzyjna praca (możliwe że lichy potencjometr lub dokładność układu dekodującego PWM)

, a druga to nie działanie na analogowym testerze i na zwykłym odbiorniku (ale na cyfrowym testerze i na serwo revers, już tak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.