Skocz do zawartości

Motoszybowiec Xiton


Daniel1978
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Fajny modelik ! Żeberka wziąłeś z planu czy sam wykreślałeś ?  Na AG-36 lata zdecydowanie lepiej niż na E-205. Mieliśmy przed laty oba. Ale pierwsze co zmieniłem - to serwa do kadłuba. Te wystające na zewnątrz to nic nie dające uproszczenie. Zadowolenia z lotów !

Pozdrawiam - Jurek

P.S. - myślałem kiedyś go jeszcze zrobić z pojedynczym wzniosem i na profilu TP-73.  Ale jak zwykle brakło czasu...i na tapetę poszły  inne.

20240117_131337.jpg

20240117_131353.jpg

20240117_131429.jpg

20220308_175610.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model budowany prosto z planów. Też się zastanawiałem czy nie dać serw do kadłuba. Miałem jeszcze przez chwilę myśl (zdarza mi się czasami) czy nie zrobić kadłuba metodą traconego styropianu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie powinien podejść kadłub z Silenzio - Petra Flidra... Sprawdź. Wysyła do Polski, to jest kadłub, jak na ostatnim zdjęciu tylko dłuższy... Cena też nie odstrasza. Ale balsowy - to też ma swój urok ? W połączeniu z węglową rurą też powinien fajnie wyjść. I - niewiele cięższy ?

Fajnie, że jeszcze komuś się chce !

Pozdrawiam - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też się cieszę że Mi się chce. Patrząc na obecne przynajmniej moje finanse to budowa wychodzi najtaniej. Dobrze że mimo cen to jeszcze są materiały w sklepach. Kadłub zrobię klasyczny z planów balsa plus rura węglowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Modelemax mają mieć fajne rury... Ale nie wiadomo kiedy. Już jakiś czas mam w koszyku, ale ciągle komunikat: "chwilowo niedostępne" . Też jestem na etapie strugania takiego kadłuba. I mam rurę 27g a ta z "Kavana" ma mieć 9g.... Jeszcze parę dni poczekam.

C.D (relacji) mam nadzieję nastąpi ?

Pozdrawiam - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Daniel1978 napisał:

czy nie zrobić kadłuba metodą traconego styropianu...

Danielu , namawiam gorąco do tej metody. Wychodzi chyba nawet taniej niż z balsy a już z pewnością w motoszybowcu będzie to najbardziej eleganckie rozwiązanie.

Można robić nawet na Epidianie choć strasznie cuchnie i polecam niemieckie żywice serii L. No ale one troche kosztują.

Ja robiłem w swoim modelu kadłub tą metodą i nie żałuję bo pomimo braku doswiadczenia w laminatach wyszło całkiem fajnie , szybko i lekko.

Spróbuj. 

Aha , model naprawde fajny.Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem. Ma usterzenie "V".  Ale to w niczym nie przeszkadza. Zresztą - na planie - dość prymitywny sposób realizacji. Miało być prosto i po taniości. Zrobiliśmy jeden zgodnie z planem i 2 z usterzeniem klasycznym. W locie - bez zauważalnej różnicy. Natomiast przy twardszym lądowaniu 1-szy  destrukcji uległ właśnie ten ogon "V". Możliwe, że winna była "pultrudowa" rurka węglowa ? Za mała średnica na ogonie  ? To było lata temu. Nie zachowały się zdjęcia. Nawet nie wiem, czy były robione ?

Czy metoda traconego styropianu jest tańsza ? Mam wątpliwości. Na tę gondolę wychodzi z 1,5 płytki balsy. Czyli jakieś 20 zł ? + jakaś folia. Masa ? Cóż - temat do dyskusji.... Właśnie kończę gondolę podobnych wymiarów. Bez obróbki, na surowo- 35g.............. Laminatowe wychodzą więcej. Moja też nie była robiona na zbicie masy. Płytka balsy 2,5mm + odpady sklejki i listewki z tego samego miejsca....

Na dobrą sprawę mógłbym to wystrugać w kuchni pod nieobecność żony. Ale wolę się przejść do modelarni i zaliczyć 1600 kroków w 1 stronę.... Już taki jestem....... I się nie zmienię - bez 2 zdań !

Można robić w  Epidianie, można za pomocą Easy Cote (?), szpachlować Novolem, czy co tam Castorama  lub inny Kaufland dał...  Ktoś chce spróbować z laminatami ? - O.K. ! Ale jak się wylaminuje przynajmniej 1 kadłub w formie - to wtedy dociera do człeka, jaki to prymitywizm. Jeżeli trzeba oddać jakiś skomplikowany kształt w 1 egzemplarzu i zależy nam na przestrzeni wewnątrz - jest to rozwiązanie. 

Akurat w tym modelu takiej potrzeby nie ma. Przestrzeni jest dość, można ją dowolnie ukształtować pod wyposażenie, pod wrażenie estetyczne i co tam jeszcze ?

Ale myślę, że Daniel już dawno podjął decyzję i nie czeka na rady czy sugestie.

 

Pozdrawiam - Jurek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rady i sugestie Jurku zawsze biorę pod uwagę. Jest to model typowo treningowy, konkretnie ćwiczę budowanie skrzydeł konstrukcyjnych. Następnym modelem ma być szybowiec Junior ze sklepu modelarski.com. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model bardzo poprawny, odkupiłem swojego Xitona od kolegi :) Wykorzystuje go jako szybowiec, holujemy sie za FunCubem XL. Na ten sezon dostanie nowe poszycie i bardzo możliwe że silnik w razie W. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.