Skocz do zawartości

Ubezpieczenie "modelarskie" OC - 2009-2010


meloow

Rekomendowane odpowiedzi

meteor chyba nie rozumiesz zasady działania urządzeń RC

 

nadajniki FM/PCM/QPCM itp mają kwarce z danym kanałem i jak ktoś inny włączy nadajnik na tym samym kanale do widomo co jest.

 

nadajniki 2,4GHz należy "Parować" Bindować z odbiornikiem i to tworzy unikalną parę dlatego nie trzeba ich zdawać do nawet jak go sobie włączysz to i tak nie wysterujesz żadnego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Meloow, Meteorowi chodzilo o to ze 2,4 nie jest chyba jeszcze ustawowo dopuszczone jako czestotliwosc RC u nas, wiec punkty sa sprzeczne jakby a dodatkowo jesli doszloby do jakiejs tragedii to ubezpieczyciel w mysl wlasnie tego moze a raczej napewno sie na nas wypnie bo latalismy na czestotliwosci niedopuszczonej do RC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i do tego wymaga się ubezpieczenia OC które przy paśmie 2,4G można sobie o kant roztłuc.

I tu kolego jesteś w błędzie. A nie pomyslałeś, że kompletne wyposażenie to nie tylko nadajnik i odbiornik? Wystarczy awaria serwa, czy zasilania i po ptokach. Po to między innymi jest ubezpieczenie. Więc kolego trochę błędnie rozumujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie pomyslałeś, że kompletne wyposażenie to nie tylko nadajnik i odbiornik? Wystarczy awaria serwa, czy zasilania i po ptokach

Zgadza sie . Ale znajac towarzystwa ubezpieczeniowe, wiem ze jak tylko jest mozliwosc to beda robic wszystko aby kasy nie wyplacic i jak jest cokolwiek do czego sie moga przyczepic to sie przyczepia. Co z tego ze wypadek bedzie z winy uszkodzonego serwa, jak sie okaze ze latales na 2,4 czyli czestotliwosci ustawowo niedostepnej dla modeli latajacych RC to zaloze sie ze nie wyplaci ubezpieczyciel kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzilo o to ze 2,4 nie jest chyba jeszcze ustawowo dopuszczone jako czestotliwosc RC u nas

Dokładnie o to chodzi. Ubezpieczyciel tylko spojrzy że pasmo niedopuszczone jako częstotliwość modelarska i nie wypłaci odszkodowania... A to że zawiodło serwo będzie miał głęboko w :ass: ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpoznawałem kilka towarzystw ubezpieczeniowych (Generali, Alinaz i PZU) i zawsze w podstawowym pakiecie OC w życiu prywatnym są wyłączenia dotyczące modeli RC. Konieczne jest indywidulane rozszerzenie polisy o modele latające a nie wszystkie TU chcą się tym zając.

 

Mam teraz propozycje z Hestii: 100 zł składka na sumę 100 tys - dla modeli do 25 kg

W Warcie jeszcze nie byłem ale jak widać .... to będzie chyba najtańszy wariant :-)

 

Meloow .... czy możesz wrzucić tu skan tej polisy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :-)

Podejdę z tytm dokumentem do Warty w Krakowie i mam nadzieję, że szybko załatwie sprawę.

Takie rozszerzenia to indywidualna sprawa agenta i nie wszyscy chcą sie tym zajmować. Dobrze, że nie ma ograniczeń wagi modelu, rodzaju napędu itp .... ogólny zapis obejmuje wszystko.

pzdr.

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... jak sie okaze ze latales na 2,4 czyli czestotliwosci ustawowo niedostepnej dla modeli latajacych RC to zaloze sie ze nie wyplaci ubezpieczyciel kasy.

Rapier A gdzie napisali że to nie legalne? ;D

 

Odpowiedzi należy szukać w zapisach tyczących częstotliwości 2,4Ghz a ta częstotliwość jak wiadomo należy do całej grupy częstotliwości ogólnego stosowania bez pozwolenia.

 

Częstotliwość tą wg Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 6 sierpnia 2002 r można używać miedzy innymi w:

 

- w telemetrii

- w alarmach

- transmisji danych

- zdalnym sterowaniu

- przesyłania sygnałów wizyjnych

- i wiele innych...

 

Istnieją oczywiście natomiast restrykcje tyczące mocy nadawczej które urządzenia pracujące w tej częstotliwości powinny spełniać. Najwyraźniej każde urządzenie domowego użytku (w tym nadajnik RC) spełniające wymogi dotyczące mocy nadawczych pracujące w tym zakresie częstotliwości jest urządzeniem legalnym obojętnie co faktycznie urządzenie to robi.

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 6 sierpnia 2002 r.

 

lub

 

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 24 października 2005 r aneks 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisał Marcin133, nie wynika, że 2,4 GHz to niedozwolona częstotliwość a wręcz przeciwnie - czestotliwość ogólnegio stosowania nie wymagajaca żadnego pozwolenia.

 

Ja mam jeszcze zezwolenie z 1981r na 27,12 MHz :-) i mam jeszcze aparaturę Pilot-2 która pracuje na tej częstotliwości. Nie wiem czy ta częstotliwość jest dozwolona czy nie .... Ważny jest jednak zapis polisy - szkody wyrządzone przez modele latające w ramach amatorskiego uprawiania sportu. Nic na temat częstotliwości, pozwoleń itp.

 

Meteor - wydaje mi się, że dmuchasz na zimne .... polisa OC to zabezpieczenie roszczeń osób poszkodowanych a dla nich nie ma znaczenia jak doszło do zdarzenia i na jakiej częstotliwości. Najważniejsze jest "zdarzenie" czyli szkoda wyrządzona przez model latający.

Mogą byc zakłócenia, może być awaria serwa a może pilot jest do "d" i wpakuje komuś model w dach samochodu .... ważne jest zdarzenie i od takich zdarzeń jest ta polisa.

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisał Marcin133, nie wynika, że 2,4 GHz to niedozwolona częstotliwość a wręcz przeciwnie - czestotliwość ogólnegio stosowania nie wymagajaca żadnego pozwolenia.

Owszem, ale w Polsce do modeli lotniczych dopuszczone jest tylko pasmo 35Mhz i 4 kanały z 40Mhz.

 

Może Utopia wie coś więcej na temat tego jak firma ubezpieczeniowa rozpatrywała by taką sprawę w której był używany sprzęt na częstotliwości niedozwolonej dla modeli lotniczych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tą "regułą" trudno się nie zgodzić :-)

 

OC zabezpiecza jednak modelarza podobnie jak kierowcę w samochodzie.

Jeżeli wyrządzona zostaje szkoda to dochodzenie zwrotu kosztów jest przedmiotem sporu poszkodowanego i TU.

Mimo wielu wątpliwości w zakresie tych polis uważam, że każdy powienien takie ubezpieczenie wykupić ..... i oby szkody się nie zdarzyły :-)

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meteor - oznajmij jeszcze światu że model na uwięzi jest nie legalny przecież nie jest sterowany aparaturą na 35Mhz :devil:

 

Nie istnieje jakiś zapis mówiący o tym CZYM MUSI być sterowany model. Może być to wszystko co dusza zapragnie: fale radiowe, drut, podczerwień jak ktoś będzie miał ochotę to głosem czy SMSem :lol2:

 

Ustawa o częstotliwościach radiowych mówi o tym co można robić na danych falach radiowych. Radio 2,4Ghz nie pracuje na częstotliwościach 27,35,40Mhz więc zapisu o tych częstotliwościach (Aneks 8 ) to radio kompletnie nie dotyczy. Tak samo jak tego aneksu nie będzie tyczył model sterowany drutem, podczerwienią czy czym tam jeszcze.

 

Radio 2,4Ghz podlega pod Aneks mówiący o częstotliwości 2,4Ghz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

model na uwięzi jest nie legalny przecież nie jest sterowany aparaturą na 35Mhz :-)

 

Brawo Marcin! to jest sedno problemu co męczy Meteora :-)

 

Idąc dalej Twoim tokiem myslenia, jeżeli ktos puszcza modele swobodnie latające i wybije komuś szybę to nie podlega ubezpieczeniu bo przecież nie jest sterowany aparaturą na 35Mhz :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.