Skocz do zawartości

RELACJA MX2 2200mm, budowa pierwszego modelu konstrukcyjnego


Rekomendowane odpowiedzi

Ja stosuję kawałki taśmy samoprzylepnej, którymi wstępnie naciągam i pozycjonuję folię na elemencie.

Potem jest znacznie łatwiej wstępnie przykleić ją żelazkiem, nic się nie ściąga.

 

Po wstępnym doklejeniu folii żelazkiem, odklejam kawałki taśmy i dokańczam prasowanie pierwszej strony.

Podobnie robię z drugą połówką.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Krzysztofa. Na fotkach, które mi podesłałeś widzę, że ster kierunku jest wzmacniany od wewnątrz dodatkowymi klockami balsy tylko w zakresie dolnego i górnego otworu na ramionko serwa, dwa środkowe otworki są tylko w klocku balsowym 6x6mm i pokrywającej go balsie 2mm. Początkowo chciałem wzmocnić wszystkie otworki, ale po obejrzeniu tej fotki zastanawiam się czy wzmocnienie tylko dwóch skrajnych wystarczy, jak radzisz?

Nie to że jestem leniem (chociaż jestem ;) ), ale jeśli to niepotrzebne to nie chcę niepotrzebnie dodawać wagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem pytanie. Chodzi Ci o wzmocnienie otworów na zawiasy? Jeżeli tak, to ja wzmacniam wszystkie otwory. I tak Tobie radzę.

Wklejam takie trójkątne listeweczki balsowe tak aby wypełniły przestrzeń między balsą na natarciu (2mm) a listewką 6x6.

 

Hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo mi idzie to oklejanie.

Grafika to nie moje klimaty , nie wiem czy ktoś mnie kojarzy z działu modeli elektrycznych , ale takich modeli z pianki kilka wykonałem, ale żaden nie doczekał się jakiegoś ładnego poszycia, latałem gołą pianką, ewentualnie pobazgrałem piankę markerem, i to tyle.

Pewnie tego nie zrozumiecie ale nie lubię malować, rysować , oklejać itp.

Po prostu nienawidzę tego, dla mnie takie poszycie to kara.

Plany się trochę pozmieniały , z góry miał być żółto niebieski a od spodu miał być w takie duże kwadraty , z kwadratami od spodu poległem, bo jak się czegoś nie lubi robić to się tego dobrze nie zrobi.

Od dołu będzie biały, idę na łatwiznę bo tak jak mówię to oklejanie to dla mnie kara.

Statystycznie oklejam jeden element w jeden wieczór , wczoraj zrobiłem jeden statecznik, ale go dziś obdarłem bo jak mówiłem kwadraty były słabe.

I poszedłem w kierunku prostych linii, i jest o wiele lepiej.

Ale jak ktoś się spodziewał szaty w stylu Krzysiek70 to będzie mocno zawiedziony, postaram się zrobić proste oklejanie a ewentualnie później coś się jeszcze na to naklei.

Mój dzisiejszy statecznik poziomy

ffc5c24fd67471e0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Pierwotnie miałem wzmocnić wszystkie cztery, ale po zobaczeniu tej fotki zacząłem mieć wątpliwości. Nie wiem, czy dobrze interpretuję, piszesz o wzmocnieniu tylko po bokach, czyli w tej trójkątnej przestrzeni pomiędzy listewką 6x6, a balsą natarcia 2mm. Mi zaś chodziło, czy to przedłużenie ma wychodzić na długość poza listewkę balsową 6x6, by zapewnić pełne pokrycie zawiaskowi (25mm)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wiechu ja też oklejałem element po elemencie i do tego w dużym pokoju,gdzie żona mi cały czas suszyła głowę. Cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość. Ja swój okleiłem najpierw na biało a następnie dodatki. Może to wyjdzie troche gramowo wiecej ale myślę że przy takich gabarytach to pikuś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem kiedyś filmik od kolegi :https://www.youtube.com/watch?v=LrQSnntxhV4

 

I myślałem że tak mam okleić model :) byłem w błędzie bo miałem go okleić zupełnie inaczej ze zdjęcia które było w załączniku, ale ... się udało :):P więc Wiesiek do dzieła :):P mało tego wprawne oko zobaczy dwa a nie jeden tak oklejone :). Dawno temu to było ...

 

 

 

post-3312-0-07263800-1509220029_thumb.jpg

post-3312-0-31170600-1509220048_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo powoli mi to oklejanie idzie, nie mam wprawy ani doświadczenia.

Samo oklejanie jest fajne, ale wycinanie folii dopasowywanie już fajne nie jest.

Nie za wiele czasu poświęcam modelowi więc i nie za wiele okleiłem.

Mam ster kierunku i dwa stateczniki oklejone, dziś zabrałem sie za kabinkę, ale oczywiście dałem ciała podczas montażu, bo trzeba było w pierwszej kolejności okleic kabinkę a dopiero przykleić oszklenie.

Ja zrobiłem odwrotnie i miałem problem z oklejeniem, ale Marcin powiedział że często tak robi że przykleja pierwsze oszklenie a dopiero okleja całość.

Więc i ja tak zrobię , kabinkę okleiłem folią , a łączenie plastiku z balsą mam okleić elastyczną taśmą z dobrym klejem.

Jutro powoli będę się przymierzał do oklejania kadłuba, zdjęć na razie nie wstawiam bo i nie ma co jeszcze wstawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa dni?

Uuuu , kurcze fajnie pewnie jest budować model i wiedzieć co sie robi.

Nauka na własnych błędach nie jest zbyt fajna i dość stresująca jak trzeba po kilka razy rozbierać to co się zrobiło, bo cos jest źle.

Ale co zobaczyłem i czego sie nauczyłem to moje :) , i walczę dalej z modelem.

Co prawda mógł bym spokojnie przyspieszyć tempo , bo nie za wiele czasu modelowi poświęcam , a to z racji tego że nie radzę sobie z oklejaniem, nie mam do tego drygu i nie lubię tego.

Ale nie zwiększam tępa też dla tego że nie ma takiej potrzeby, i tak zaraz zima, nie będzie warunków a do latania, a po za tym nie posiadam wyposażenia do modelu, coś tam odkładam jakieś fundusze na serwa ,silnik, ale nie mam potrzebnej sumy .

Wyposażenie modelu planuję skompletować dopiero wiosną, więc nie ma się co spieszyć z budową, a tak na prawdę nie za wiele mi zostało do zrobienia :) .

Przy dobrych wiatrach jutro , najpóźniej po jutrze będę miał oklejony kadłub :)

I zostaną mi do oklejania skrzydła i lotki :wacko: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam zdjęcia kadłuba, jeszcze nie skończony, oklejanie słabizna, szczególnie w miejscu mocowania podwozia.

Pewnie będzie to jeden z gorzej oklejonych modeli, ale pocieszam się tym że to nie jest model do oglądania go i głaskania go, tylko do latania , i ćwiczenia figur.

Nie jednokrotnie folia będzie rozpruta na jakichś chwastach , po czym będzie łatana.

To samo dotyczy extry 260 uzbierało sie już trochę łatek.

Choć przyznam że na etapie do jakiego dotarłem z oklejaniem , trochę mniej mnie już ta folia wkurza, przynajmniej z chęcią sie za to zabieram, wcześniej traktowałem to gorzej niż karę.

3adadaaead0300ec.jpg

 

508c61329543aaf9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zostało mi zrobić niebieski pasek pod kabinką i kadłub był by oklejony.

Samą kabinkę a właściwie zamaskowanie połączenia oszklenia z balsą zostawię na później.

Teraz zajmę się podwoziem, a później trzeba się brać za oklejanie skrzydeł.

Ale mam pytanie, kadłub niby z 3 kolorów ale mam wrażenie że jakiś taki pusty mi sie wydaje.

Przydała by się jakaś grafika, czy jakiś napis, ale nie wiem jak się coś takiego robi?

To się drukuje na drukarce?

Podpowie ktoś coś jak zrobić jakąś nalepkę, na której jeszcze sam nie wiem co będzie, ale chciał bym wiedzieć jak sie takie rzeczy robi.

 

Dzisiejsze wypociny

2e808c0de9be3b70.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub chyba z grubsza mam zrobiony, podwozie przykręcone, i z przodu i z tyłu.

Kół nie posiadam jeszcze ,więc ich niema.

Teraz trzeba się przymierzać powoli do oklejania skrzydeł.

Tak mi to wyszło , słabe zdjęcie bo mi się nie za bardzo w kadrze mieścił.

e7a519fcf4b6c580.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przydała by się jakaś grafika, czy jakiś napis, ale nie wiem jak się coś takiego robi?

To się drukuje na drukarce?

Podpowie ktoś coś jak zrobić jakąś nalepkę, na której jeszcze sam nie wiem co będzie, ale chciał bym wiedzieć jak sie takie rzeczy robi."

 

Folia samoprzylepna.

Dostępna w sieci w arkuszach min 0,5mb z 1 koloru

Możesz wyciąć ręcznie lub jak masz projekt dać do cięcia na ploterze tnącym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.