Skocz do zawartości

Nowa aparatura Turnigy 10 ch


rapier
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

dokładnie tak jak koledzy napisali. Najlepsze są najprostsze rozwiązania. Jeden minus - musisz zwracać uwagę na to który model masz ustawiony w aparaturze podczas podłączania pakietu. W układzie "jeden odbiornik = jeden model" nie uda się podłączyć pakietu do modelu A jeśli w aparaturze jest aktywny model B. W przypadku kilku modeli działających z jednym odbiornikiem możesz mieć problem z rewersami i innymi ustawieniami gdy się pomylisz. 

 

 

Ja przez przypadek "odkryłem" prosty sposób na ustawienie trymerów dla każdego z trybów lotu w sposób niejako zbiorczy. Owszem - można wytrwale ustawiać w powietrzu dla każdego osobno, można na ziemi przepisać z jednego do pozostałych, ale można skorzystać z zakładki subtrim, przepisać wartość z trybu w którym model był trymowany i to samo będzie potem w każdym kolejnym. Trzeba tylko pamiętać, żeby po wpisaniu wartości w subtrim wyzerować "normalne" trymery.

Potem można oczywiście wprowadzać korekty osobno dla każdego z trybów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkryłeś Amerykę ponownie, z tymi subtrimami. Dla pocieszenia dodam że, popełniłem ten sam błąd. Po wytrymowaniu modelu w locie, zaznaczyć położenia sterów, wyzerować trymowanie i w subtrimach ustawić zaznaczone wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam 2 modele i jeden odbiornik. Wczoraj próbowałem zbindować pod dwa modele, ale coś mi nie wychodziło. Dzisiaj prawidłowo zadziałało, dzięki za pomoc :)

O wybranie prawidłowego modelu się nie martwię bo i tak w domu przed wyjściem polatać sprawdzam, czy wszystko działa prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja stwierdzam, że lepsze jest wrogiem dobrego... Albo przyzwyczajenie drugą naturą człowieka... Względnie rutyna może zgubić...

 

W nowej aparaturze i-10 jest nieco inne menu. I na przykład inaczej wygląda zakładka wyboru modelu. Poza tym pojawiła się nowa ikonka w menu głównym, która do niczego nie jest mi potrzebna, przeszkadza raczej. Konkluzja - fajnie że poprawiają, ale czemu zaraz takie zmiany? W efekcie zamiast mieć dwie takie same aparatury mam dwie bardzo podobne, ale jednak inne jakby trochę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Wracając do trymerów; w oprogramowaniu nie ma możliwości wyboru zakresu stosowania trymerów - globalnie i w każdej fazie lotu niezależnie ?

-------------------------

Przejrzałem instrukcję aparatury, ale nie zrozumiałem - które funkcje czy możliwości zmiany parametrów są osiągalne w każdej z faz lotu ? Czy klapy można na stałe przypisać do drążka gazu  a silnik przypisać na wyłącznik ? Czy istniej pojęcie nadrzędności zaprogramowanych faz lotu, tzn: przełączając na fazę nadrzędną ustawienia dla fazy podrzędnej są pomijane ? Np.: latając w termice na lekko wychylonych klapach i uruchomionej przełącznikiem fazie - uruchamiam fazę startu (zaprogramowaną jako nadrzędną) w której mam ustawiony silnik na pełny gaz i klapy na "0" to klapy przestawią się na "0" czy do lekko wychylonych klap i wartości trymerów ustalonych dla fazy "termika" dopisze się tylko silnik  ?

Czy maksymalne wartości wychyleń serw można ustalać indywidualnie dla każdej z faz ? Domyślam się, że można ograniczać wychylenia przy pomocy funkcji D/R, ale zazwyczaj jest to zorganizowane tak, że wybieramy (ustalamy) 3 wartości wychyleń i tylko te wartości możemy przypisywać w każdej z faz lotu. Jak jest to zorganizowane w tej aparaturze ?

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to wychodzi :)

Kanałów w i10 nie możesz dowolnie przypisywać. Pewnie da się to obejść wpinając w kanał 3 serwo do klap a regulator pod wysoki kanał i go na tym kanale skonfigurować, ale musiałbyś pamiętać, że to co widać na obrazku, na ekranie to nie jest prawda.

Faz lotu nie używam, ale nie sądzę, że jedna z nich jest nadrzędna. To raczej są pakiety ustawień ładowane przełącznikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za cienki, żeby tak do końca zrozumieć pytanie. Jednak co do przypisywania poszczególnym kanałom różnych funkcji w aparaturze jest pewna dowolność. Przykład:

 

Robię ruchome głowy pilotów. Wcześniej dopinałem serwo sterujące ruchem głowy (na boki) przy pomocy kabli Y do serw sterujących lotkami. Dzięki temu głowa kręciła się gdy ruszałem lotkami. Jak serwo wsadziłem odwrotnie to trzeba było jeszcze wsadzić rewerser. A jak chciałem zwolnić ruch głowy to trzeba było przed serwem wsadzić spowalniacz ruchu serwa. W i-10 nie ma takiej potrzeby - mogę serwo sterujące głową pilota podłączyć pod dowolny kanał, na przykład 8, przypisać temu kanałowi prawy drążęk sterujący lotkami, a w dodatkowych ustawieniach spowolnić ruch głowy czy ustawić rewers. Cała ta operacja wymaga jedynie kilku kliknięć w aparaturze. 

 

Co do nadrzędnych funkcji w przypadku trybów nie mam pojęcia, nie robiłem tego. Ale wiem, że spokojnie można wyłączać poszczególne serwa lub grupy serw a włączać inne. Tylko to chyba nie do końca o to chodziło w pytaniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Dzięki Robercie - dla mnie to znaczący "-".

Pawle - też tak podejrzewam, ale wolę się upewnić.  Turnigy 9x Pro poleciłem chłopakowi, mam do niego dostęp w modelarni.... Dla mnie odpada. Za dużo klikania chcąc zmienić kilka parametrów. "Podejrzewam", że Taranis to ta sama filozofia wiec nawet nie próbuję ja zgłębić. Mam 2 godz. na latanie, pół godz. dojazd, pół godz. powrót, godzina klikania i 1/2 godz. na latanie ? Nie!  2 min. klikania - reszta na latanie !

Emphyrion (Pawle) - to co piszesz o manekinie pilota to dla mnie taka oczywistość - że nie wyobrażam sobie jej braku w 10 kan. radiu. W 4-kan. może nie być, w 6 - różnie bywa ale powyżej -  chyba standard ?

Ale bywa w tym szkopuł - przypiszesz 2-gą lotkę na 8 kanał i jedne nadajniki nie przeniosą na 8 kanał trymera lotki, tzn: drążek zmiksują ale trymera już nie.... Inne radia wymagają sięgnięcia do specjalnych ustawień miksera - czy ma przenieś trymer, czy nie. Ale masz rację - nie o to mi chodziło. W jednych nadajnikach wybierasz 2 serwa na lotki i choćbyś się wściekł nie zmienisz tego - 2-ga lotka musi być na 6 kanale... Mam "combata", 2 lotki, gaz i wysokość (głębokość) i wolny 4 kanałowy odbiornik.... I "pupcia blada" !  Po cholerę w "combacie" wozić 6 kanałowy odbiornik ? - to taki przykład

Nie chodzi mi o to, że silnik podłączysz do slidera, tylko o to, że dokonując takiego wyboru w menu nadajnika, np.:  mix: trotle - elewator będzie automatycznie słuchał slidera czy nadal będzie słuchał drążka ? W "normalych" nadajnikach, wybierając 2 lotkowe skrzydło, wchodząc do funkcji "DIF" i ustawiając wartość np.: 20 - obie lotki są ograniczane w dół  automatycznie o 20 % a ustawiając wartość "-20" obie lotki są automatycznie ograniczane w górę o 20%.

Hmm - nie uważam tego jako ustawienia zaawansowane tylko najbardziej podstawowe.  To programista ma się wysilić pisząc oprogramowanie tak, żeby modelarz miał jak najmniej roboty; a nie - żeby modelarz się wysilał i nadrabiał to, co "prezes" grupy  finansowej, która wczoraj wykupiła dużą firmę modelarską zapomniał zlecić programiście....

Dziękuję chłopaki, Jestem Wam winien duże piwo (bezalkoholowe) bo zaoszczędziłem ponad 1000 zł !

Pozdrawiam - Jurek

 

Pozdrawiam - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystanie z faz lotu daje możliwość zmiany ustawień dla każdej fazy lotu osobno. Można to wykorzystać do zmiany wszystkich lub części ustawień. Niestety nie można wybrać czy zmiany dotyczą wszystkich faz czy wybranej fazy (tak jak w Aurorze 9). Dlatego najlepiej ustawiać fazy lotu w kolejności. Ustawić pierwszą fazę, następnie skopiować jako następną fazę, wprowadzić zmiany, znowu skopiować do nowej fazy lotu, wprowadzić zmiany itd. Do włączenia drugiej, trzeciej i kolejnej fazy lotu wybieramy odpowiedni przełącznik. Każda kolejna faza lotu jest nadrzędna nad poprzednią. Np.: włączenie przełącznika fazy trzeciej, czwartej i kolejnych spowoduje, że ustawienie przełącznika fazy drugiej będzie ignorowane, do momentu wyłączenia wszystkich następnych faz lotu. Klapy można ustawić osobno dla każdej fazy lotu np.: Start 20%; Normalnie 0%; Termika 30%; Lądowanie 100% itp. Dla lubiących prostotę i pełną kontrolę, dobrym rozwiązaniem może być podłączenie klap do jednego z dodatkowych kanałów i przypisanie do niego potencjometu. Jest też przełącznik trójpozycyjny. Wszystko co napisałem sprawdziłem osobiście miesiąc temu. Każde radio ma swój system, jedni wolą mieć wszystko na gotowo, a inni cenią elastyczność i możliwość zrobienia wszystkiego według swojego pomysłu. Uważam, że to radio łączy w sobie te dwa światy z przejrzystym interfejsem. Mam nadzieję, że pomogłem. pozdrawiam Wojtek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

D/R i Expo, może być przypisane do dowolnego przełącznika.

W każdej fazie może mieć inną wartość.

Np.: dla fazy lotu Normalnie Expo +100, D/R 60%; Akrobacje Expo +70,D/R 80%; Akrobacje 3D Expo +50, D/R 100% itp.

Można też D/R przypisać do jednego z potencjometrów, a Expo do drugiego.

Dla poszczególnych faz lotu zmienić można krzywe przepustnicy, np.: łagodna dla fazy lądowania i agresywna dla akrobacji.

Zasięg jak zwykle zależy od poprawnego ustawienia anten, telemetria monitoruje błędy transmisji i można ustawić w nadajniku alarm dźwiękowy przy zbyt dużej liczbie błędów.

Pozdrawiam Wojtek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.