Skocz do zawartości

TOTO-7 pierwszy w życiu RC, relacja


darek_op

Rekomendowane odpowiedzi

Również chciałbym pogratulować modelu. I czy to naprawdę pierwszy w życiu :wink: ?

 

Podwozie ? Tak samo jak przedmówcy.

Co do pomarszczonego lakieru to być może w tym miejscu za grubo Ci się psikło. Czasami jak jest gruba warstwa i jeszcze nie zbyt dobrze wyschnięta ta pod nią, to tak się lubi zmarszczyć. A swoją drogą jak patrzę na ten model to do złudzenia przypomina mi mojego prymusa elektro (relacja tu na forum).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 112
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Dzięki za słowa uznania :D Tak naprawdę to nie jest pierwszy w życiu :oops: poprzedni zbudowałem jakieś 30 lat temu ;D .

Jarek z tym pomarszczonym lakierem to masz chyba rację. Te zmarszczenie wyszły tylko na skrzydle które było malowane na biało jakiś tydzień wcześniej. Na kadłubie który leżał pomalowany prawie miesiąc nic takiego sie nie wydarzyło. Więc to chyba jest powodem.

Co do tej poprzeczki to jak ją zrobiłem też miałem takie obiekcje, ale teraz po waszych uwagach trzeba będzie ją zdecydowanie zlikwidowac. Podwozie po dośc mocnym dociśnięciu sie rozchylało dlatego tak je wzmocniłem. Może ją po prostu zlikwidowac, czy lepiej zastosowac jakieś wzmocnienie takie jak proponuje Marcin.K

Co do wagi to faktycznie sam pakiet waży 275g :x

Pozostaje jeszcze do zrobienia tylne kółko, ale nie mam pomysłu jak je wykonac i zamocowac ponieważ nie zrobiłem żadnych wzmocnień w tyle kadłuba :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem nie ustawiałem jeszcze wykłonu i skłonu silnika. Ustawię tak jak wyczytałem na forum 1-2 stopnie w dół i 2-3 stopnie w prawo patrząc z pozycji pilota :?: chyba powinno by OK.

Przy okazji pytanie jak zakładac śmigło ? Jak rozpoznac gdzie jest jego "przód"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

Przy okazji pytanie jak zakładac śmigło ? Jak rozpoznac gdzie jest jego "przód"?

 

O Matko jedyna !!!

Darku, znokautowałeś mnie. Naprawdę tego nie wiesz ? :D

Na zaprezentowanym wcześniej zdjęciu, gdzie piszesz o śmigle tylko do sesji zdjęciowej masz dobrze założone. Jest to śmigło GWS. Ma ono przednią powierzchnię matową a tylną błyszczącą. Ale to nie jest reguła. Poprostu musisz zakładać tak aby krawędź natarcia śmigła pierwsza atakowała strugi powietrza. Zazwyczaj w przeciwnym kierunku ruchów wskazówek zegara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwozie po dośc mocnym dociśnięciu sie rozchylało dlatego tak je wzmocniłem. Może ją po prostu zlikwidowac, czy lepiej zastosowac jakieś wzmocnienie takie jak proponuje Marcin.K
Jeżeli się rozchodzi to lepiej je wzmocnij tak jak pokazałem na "rysunku" :P Wiadomo że zawsze lepiej est mieć margines bezpieczeństwa niż jego brak.

Akumulator proponuje wymienić na coś li-pol. Ja mam 3s 2200mAh 20C Zippy i waży 170g. Ponad 100g lżejszy niż twój li-fe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przód łopatki jest wypukły; wklęsły od strony silnika.

 

Ma ono przednią powierzchnię matową a tylną błyszczącą. Ale to nie jest reguła. Poprostu musisz zakładać tak aby krawędź natarcia śmigła pierwsza atakowała strugi powietrza. Zazwyczaj w przeciwnym kierunku ruchów wskazówek zegara.

 

Z tym śmigłem to naprawdę nie wiedziałem. :mrgreen: Założyłem napisami do przodu bo tak mi się wydawało, że będzie dobrze. Teraz po waszych informacjach nie będę się zastanawiał. Ile to rzeczy człowiek się musi jeszcze dowiedziec :crazy:

Akumulator proponuje wymienić na coś li-pol. Ja mam 3s 2200mAh 20C Zippy i waży 170g. Ponad 100g lżejszy niż twój li-fe.

 

Zdecydowałem się LiFe i przy nich napewno zostanę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam! Kibicowałem Ci cały czas, bo tak jak Ty postanowiłem powrócić do modelarstwa. Równocześnie budowałem swojego Toto :). Jest już gotowy i czeka tylko na wyposażenie, więc daj znać jak spisuje się to, które Ty zamontowałeś w swoim modelu. Zamieszczam fotkę.Waga bez wyposażenia 630 g. Pozdrawiam.

album_pic.php?pic_id=4448

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i mam.... właściwie to już miałem troche czasu temu identyczny problem z lakierem powodem była zmiana temperatury podczas schnięcia lakier bezbarwny pościagał się tak jak u ciebie poprostu połozyłem kadłub na oknie gdzie było 6*C chłodniej nie wiedziałem że to ma takie zaczenie stateczniki na komodzie sobie leżały na gazetce i wszyło pięknie troche było czuć lakierem ale czego się nie robi by model był piękny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam

Mam nadzieję że autor nie pogniewa się za to, że podepnę się z pytaniami pod jego temat.

 

Od kilku dni buduję Toto 7, który będzie moim pierwszym modelem RC.

 

Z braku niektórych materiałów wykonałem łoże pod skrzydło ze sklejki 5-warstwowej o grubości 2,5mm zamiast z twardej balsy 3mm. Dodatkowo od góry wyciąłem łoże tak by zachować już profil skrzyła (na planach jest na płasko). Nie wiem czy zastosowanie w tym miejscu balsy ma na celu zmniejszenie ogólnej masy czy rozchodzi się o sprężystość konstrukcji w tym miejscu.

 

I drugie pytanie: czy dźwigar łączący polówki skrzydeł mogę również wykonać ze sklejki 2,5 zamiast 3 mm.

Jak przypuszczam dla Państwa takie pytania są banalne, ale dla mnie nie jest takie oczywiste czy wprowadzone zmiany nie wpłyną negatywnie na całą konstrukcję.

Będę wdzięczny za szybką odpowiedź.

Pozdrawiam Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

 

łoże pod skrzydło ze sklejki 5-warstwowej o grubości 2,5mm zamiast z twardej balsy 3mm. Dodatkowo od góry wyciąłem łoże tak by zachować już profil skrzyła (na planach jest na płasko). Nie wiem czy zastosowanie w tym miejscu balsy ma na celu zmniejszenie ogólnej masy czy rozchodzi się o sprężystość konstrukcji w tym miejscu.

 

I drugie pytanie: czy dźwigar łączący polówki skrzydeł mogę również wykonać ze sklejki 2,5 zamiast 3 mm.

 

Sklejka 2,5 mm może być choć wyjdzie trochę ciężej ale to raczej nie będzie taka krytyczna różnica. Ale łączenie lepiej wykonać z 3mm sklejki bo to dość ważny wytrzymałościowo element.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że najwyzszy czas spróbować swoich sił w lataniu :D

Na szczęście mam w końcu upragniony urlop i czas się wybrać żeby zobaczyć czy moje dzieło lata ;D Najbliżej mam na Pałacową i stąd moje pytanie, czy w najbliższą sobotę zastanę tam kogoś kto pomoże w wyregulowaniu i ulotnieniu mojego pierwszego "dziecka" :jupi:

Tak jak w podpisie mam MX-12 i dobrze byłoby się podłączyć do kogoś bardziej doświadczonego niż ja .

Co powinienem mieć w swojej skrzyneczce zabieranej na lotnisko, czteropak jedynej słusznej modelarskiej waluty już się chłodzi :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.