Jump to content

Tunel aerodynamiczny dla potrzeb szkolno-doświadczalnych


Karol93

Recommended Posts

Witam ;)

Jest konkurs na ciekawą prace matematyczno-fizyczną. Wystartować nie zaszkodzi - zawsze naucze sie czegoś nowego. Budując tunel móglbym pokazać zawirowania powstające przy dużych kątach natarcia cienkiego profilu, grubego profilu, porównać. Tak samo pokazać jak działają stery itp. Tak więc co sądzicie o budowie tunelu - kilka sklejonych płyt styropianu, wycięta z nich rura, z jednej strony wiatrak i "dymiarka". Jako okno wklejona płytka plexi. Kawałki profili po prostu powycinane ze styro.

Chodzi mi głównie o to, żeby pokazać co i jak działa. Dlaczego - no to wiadomo że trzeba sięgnąć do jakiejś lekturki ;).

Link to comment
Share on other sites

Ze styropianu to trochę badziewiem trąci :mrgreen: Lepiej chyba poprosić jakiegoś zaprzyjaźnionego stolarza żeby ci wyciął 4paski z płyty meblowej(powiedzmy 150x600) z jednej strony rzeczywiście wiatrak ale za nim musi być coś co spowoduje niezaburzony przepływ strug powietrza .Widziałem gdzieś jak robili to ze słomek do picia.Odcinki słomek ok 5cm długości łączysz tak aby tworzyły coś w rodzaju ściany z dziurkami.Wstawiasz to za wentylatorem i gotowe.Oczywiście okno do patrzenia na efekty wskazane.Aby efekt był ładny "wiatrak nie może za silnie dmuchać.A dym do najlepiej chyba z papierosa.A jak w szkole nie pozwalają palić to rolę papierosa może spełnić skręt z papieru toaletowego lub chusteczki(tli się jak papieros).Projektowałem tunel na studiach na jakąś pracę przejściową więc trochę się o tym oczytałem

Link to comment
Share on other sites

http://www.wrightflyer.org/WindTunnel/testing1.html - prawie jak tunel braci Wright ;)

Takie mam wrażenie, że 15cm to troche za ciasny by był - bardziej bym obstawial 30 - wtedy już można całkiem sporo tam upchać ;)

Teraz pytanie, jak montować ? na 2 drutach, tak żeby sie nie obracało ? ale wtedy drut będzie robił swoje zawirowania i szlag trafi pokaz :P.

Z tego, co zdarzylem sie już naoglądać - najczęściej robi się to poprzez zwisanie na nitce. sprawdziłoby się to przy samym wycinku profilu ? (brak całego modelu)

Link to comment
Share on other sites

przy samym wycinku profilu

Co zrobisz z efektem brzegowym ?

Chyba lepiej byłoby umieścić między dwoma przezroczystymi płytami.

Pomysł z rurkami przedni, a przed nimi umieściłbym porowatą przegrodę.

Kiedyś próbowałem zrobić urządzenie do fluidyzacji /pokrywania proszkiem z tworzyw ,części metalowych/ i dość dobrze sprawdził się jako przegroda stary ,sfilcowany, moherowy sweterek .Z syntetyków wychodziło gorzej za durze były opory powietrza.

Link to comment
Share on other sites

To fakt - musi przylegać do szybki...

Rozglądałem sie dzisiaj w Castoramie, z czego możnaby to zrobic i dość ciężko sie zdecydować. Jaki wymiar przyjąć ? Tak jak tom000 pisał - 150x600 wydaje mi się troche za małe... może 300x300x1000, 250x250x100 ? Widziałem plexi 2,25x500x1000 za 30zł chyba. Dość cienkie, ale dając jakieś kątowniki za pare zł, napewno by dało rade ;).

 

Plusem takiego rozwiązania jest to, że wszystko będzie ładnie widac, będzie baardzooo gładkie i nie będzie trzeba kombinować z żadnym wklejaniem szyb ;)

Link to comment
Share on other sites

?

te wymiary są w MILIMETRACH, czyli za 30zl mam 0,5m2 - licząc dość spory tunel 400x400x1000 potrzebuje troche ponad 1,5m2... czyli 90zł za plexe plus kątowniki - nitów aluminiowych i miedzianych mam pełno ;)

Link to comment
Share on other sites

Można też kupić większy arkusz i pogiąć go na drucie .(Ramka taka jak to wycinania skrzydeł) Drut omieszczasz ok 2-3mm id plexi i grzejesz aż do miękkości potem zaginasz i jest git. Pokazałbym ci jak to u mnie w firmie jest ale nie mam przy sobie aparatu

Wygląda to estetycznie i można się obejsć bez kontowników

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Dawno nic tu nie było pisane ale i ja coś dodam. Ostatnio bawiąc się lutownicą i kalafonią zauważyłem że jeśli się zamoczy grot w kalafoni to dymi i jest to dym króry nie znika za szybko. Może zdało by sie też na rozgdzaną blaszkę położyć zawałek kalafonii i grzać i wtedy możnaby uzyskać dym do tunelu.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.