Skocz do zawartości

Prząśniczka - Depron


JarekF

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 miesiące temu...
Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 88
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Tak, Kolega Jarosław ma rację. E. Pieniążek faktycznie dokonał sztuki ne lada uciekając z PRL do Szwecji. To Janowski zbudował Prząśniczę w mieszkaniu chyba w Łodzi. Mój kolega jeszcze z kursu szybowcowego był instruktorem szybowcowym w Lesznie i tam przy pomocy mechaników zbudował swój samolot, wykorzystujac końcówki strzydeł z szybowca Jaskółka. Kurcze...zapomniałen nazwę tego samolociku, ale widziałem go na własne oczy, bo często bywałem w Lesznie. Potem Pieniążęk latał nim po Polsce, aż pewnego dnia wylatując, bodaj że z Krosna, zaginął bez wieści. Wszyscy myśleli że stało się coś srtasznego. Ale wybrał wolność i do Szwecji sprowadził potem swoją rodzinę :idea:

 

Ps. W TV był o tym film z cyklu "Wielkie ucieczki"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samolot pieniążka to Kukułka. Generalnie można powiedzieć- składak z Foki (usterzenie), Jaskółka (skrzydła), Piper (podwozie, a na pewno koła, chyba silnik), ale i "wsad własny", a nade wszystko upór, jako podstawowy budulec. Pamiętam Kukułkę z pokazów w Gliwicach- po swoim dość odważnym jak na "niefabryczny" samolot już nie lądowała, tylko poleciała do Krosna. No i potem długotrwałe domysły i hipotezy (jak z Fossetem niedawno)- gdzie spadła. Po może pół roku nieśmiało wyłoniła się plotka, że chyba uciekł.

Dawne czasy, fajne wspomnienia i najlepsze, że mu się udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Małe sprostowanie dotyczące mojego kolegi Jarka Janowskiego. Nie wyemigrował do USA. Mieszka cały czas w Łodzi i tutaj powstawały wszystkie typy samolotów. Zresztą piękne nowoczesna samoloty laminatowe budowane są do dziś.

Pozdrawiam

No to nie małe sprostowanie a duże. Byłem święcie przekonany, że Jarosław Janowski mieszka w USA. No ale skoro Polska to może i lepiej dla polskiego lotnictwa amatorskiego.

Pozdrowienia dla Pana Jarosława.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....

Ps. W TV był o tym film z cyklu "Wielkie ucieczki"

Skrót do tej historii:

http://wielkieucieczki.onet.pl/1335944,filmy.html

 

A samolocik bardzo zgrabny. Oglądałm ten filmik. Samolot naprawdę powstawał w małym mieszkaniu w bloku osiedlowym. Sam autor opowiadał, że często musiał okno otwierać i wystawały a to koncówki skrzydła a to ogon, bo się nie mieścił w pokoju :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wyszukałem w szafie kasetę z nagranym filmem o E.Pieniążku i Jego Kukułce ("Wielkie ucieczki") i jeszcze raz przeglądnąłem. Otóż w mieszkaniu stworzył kadłub w dwóch kawałkach który wykończył w garażu na lotnisku w Centrum Szybowcowym w Lesznie. Wykorzystał i zmodyfikował tylną część kadłuba i usterzenia Foki, Natomiast ze znacznej części skrzydeł Jaskółki, oczywiście też przerobionych, wykonał płaty. Kabinę, centralną szęść kadłuba i resztę skonstruował samodzielnie, ale skorzystał też z pomocy doskonałych mechaników z CS którzy pomagali mu po godzinach pracy. Kukułka została oficjalnie zarejestrowana SP-PHN i latała po Polsce bdząc sensację, bo była pierwszym prywatnym samolotem w PRL. Odważnego wyczynu dokonał 13 września 1971 r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.