Skocz do zawartości

O modelarzach i ich bolączkach z prawem


ertman_176

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 76
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Makiety, makietami sprawa winna być oczywista. Dla mnie największe kontrowersje budzą modele ESA. Wiadomo nie jest wymagane szczegółowe odwzorowanie malowania ale cos takiego pozostawię bez komentarza :

Dołączona grafika

 

No i takim strzałem ksionc dostajesz odpowiedź na swoje pytanie czy "czy warto zmieniać swastykę" :wink:

 

Bartosz - nie wiem co miał namyśli autor tego malowania. ESA to nie makiety, zgadza się, malowanie też odbiega od oryginałów ale czy akurat to malowanie modelu nie jest bardziej podobne do tego oryginału?:

 

Dołączona grafika

 

czy tutaj grafika:

 

Dołączona grafika

dokładnie Brewster F2A Buffalo w malowaniu... fińskim.

 

Hitlerowskiej swastyki nie warto zmieniać bo Ci którzy chcą ją zobaczyć zobaczą ją nawet tam gdzie jej faktycznie nie ma :mrgreen: ot. "głupiego robota"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Makiety, makietami sprawa winna być oczywista. Dla mnie największe kontrowersje budzą modele ESA

I tutaj i ja mam "zagwostkę".

Często latam na własnym polu, obok własnego drewnianego domu na wsi w Podkarpackiem. Często spędzam tam łyk-endy. Właśnie kończę KAWASAKI KI-61 II w klasycznym japońskim malowaniu. Mam też ochotę na Me 109. I tu pytanie - jak go pomalować. Jest kilka fajnych wzorów... Ale tak się składa, że moim sąsiadem jest miły staruszek, który widział z pewnością te samoloty "na żywo". Ma jakieś 80 lat. Dobrze pamięta wojne, często o niej opowiada. Był na robotach przymusowych w III Rzeszy... Kilku jego kolegów zginęło...

Ktoś napisał wcześniej, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek. I to chyba on podpowiada mi, że swastyk malować nie będę. a i nad krzyżami się zastanawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu pytanie - jak go pomalować. Jest kilka fajnych wzorów... Ale tak się składa, że moim sąsiadem jest miły staruszek, który widział z pewnością te samoloty "na żywo". Ma jakieś 80 lat. Dobrze pamięta wojne, często o niej opowiada. Był na robotach przymusowych w III Rzeszy... Kilku jego kolegów zginęło...

Ale to akurat jest bardzo proste, samolotów tych używało wiele armii sojuszniczych dla III Rzeszy więc jest w czym wybierać; Węgry, Rumunia itd kończac na Słowacji, która używała ich nawet w powstaniu przeciw Niemcom. Chyba z tego dziadek sąsiad byłby zadowolony najbardziej :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Różowy pasuje do 109

 

Panowie model ESA ma być myśliwcem a nie bloczkiem epp z taśmą ...

Wybacz Paweł, ale nie posłucham Twojej rady.

Osa, pewnie masz rację. Staruszek, nawet gdybym namalował swastyki, to pewnie by się na mnie nie obraził. Ale jednak nie będę ryzykował tego, że mogło by mu być przykro. A to miły człowiek, który nie powie złego sowa nawet, gdy wyląduję na środku jego pola z pszenicą :lol2: Ja bez swastyk mogę się obyć...

Fokker - masz w 100 % rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luke domyślam się że to od Łukasz

 

Nie odbieraj mojej ironii źle, po prostu do samego kształtu niedługo dojdziemy, że bryła 109 bedzie używana za "nieodpowiednią". Moze jest niemieckie malowanie 109 bez swastyki, wybierz takie o ile jest albo weź inne malowanie bez.

 

Ale nie wciskajmy sobie że ten znaczek na "styropianowym samolociku" propagujesz cokolwiek poza "wspaniałą zabawą" jaką jest latanie i walka modelem RC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie wciskajmy sobie że ten znaczek na "styropianowym samolociku" propagujesz cokolwiek poza "wspaniałą zabawą" jaką jest latanie i walka modelem RC.

pewnie ze tak ale skoro ten model nie jest makieta a ma kilkanaście opcji malowania czemu decydować się na ta z największą swastyka ? Właśnie o to wyczucie chodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upss... faktycznie nie przeczytałem całości-wybaczcie :oops:

 

Osobiście uważam, że mimo wszystko należy pamiętać co oznaczają niektóre symbole, w tym przypadku (modelarskim) myślę, że powinno się stosować swastyki a nie próbować zastąpić je innym znaczkiem, chociażby tym teletubisiem... (chciałbym tutaj zaznaczyć że nie jestem nazistą) Historię należy znać i dbać o to, żeby nowe pokolenia ją znały. Chodzi mi o to, żeby każdy młody człowiek patrząc na swastykę kojarzył sobie jakie wydarzenia miały miejsce (chodzi mi tutaj o wpływ na młodzież). Kto utożsamia się z tego typu ideologią, na pewno nie będzie specjalnie zamieszczał swastyk na modelach, żeby komuś zaszkodzić... prędzej wytatuuje sobie swastykę na potylicy żeby wśród swoich podobnie myślących kolegów przy szpanować :crazy:

 

Nie wiem co mówi polskie prawo o stosowaniu tego typu symboli (kiepski ze mnie prawnik-już szybciej lekarz :lol: ), ale myślę, że nikt by się w praktyce nie przyczepił się do swastyki na modelu.

 

Bartosz Mesjasz napisał: "(...) właśnie o to wyczucie tu chodzi."

-a może taki modelarz chce ją lepiej widzieć z ziemi? Po co od razu doszukiwać się jakichś brudnych zamiarów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Ja odpowiem tak: jeżeli na prawdziwym FW 190 jest czarna swastyka a umieszczenie takiej samej na makiecie nie jest to zabronione prawem (co sprawdzę) to taką będę miał. Natomiast jak to będzie wbrew prawu to jej nie namaluję.Albo taka jak w oryginale albo żadna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samolot LVG CVI o niezanym numerze i roku produkcji, pochodzący ze szkoły obserwatorów i strzelców w Toruniu. Służył on też przez pewien czas w 4 eskadrze wywiadowczej "Toruńskiej" od połowy 1920 roku. Maszyna ta nosiła obok zanku Szkoły również godło indywidualne chor. pil. Władysława Dittmera w postaci białej swastyki.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.