Skocz do zawartości

Polskie silniki spalinowe


Adriano
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

18 godzin temu, Paweł Prauss napisał:

Wróciły już do kraju?

Pawle,  to są jaskółki które nie odlatują...i  nie sądzę aby odleciały z Polski😃

 

Codziennie wchodze ale  w tym przemeblowaniu ktore mam  muszę sie skoncentrować na nim...spokojnie  masz je obiecane...czekasz tyle  to i poczekasz jeszcze troszeczkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, d9Jacek napisał:

Pawle,  to są jaskółki które nie odlatują...i  nie sądzę aby odleciały z Polski😃

 

Codziennie wchodze ale  w tym przemeblowaniu ktore mam  muszę sie skoncentrować na nim...spokojnie  masz je obiecane...czekasz tyle  to i poczekasz jeszcze troszeczkę


Ale ale, jak to jest? Przecież to ja prosiłem o zdjęcia, a Paweł ma je obiecane? Zdjęcia, czy silniki??? 🙄

 

W dniu 12.04.2024 o 14:51, d9Jacek napisał:

bo zakłady w Mielcu zakończyły produkcje silników Jaskółka


Czy dobrze rozumiem, że te same membrany były montowane do silników Jena i polskich Jaskółek? A po zaprzestaniu produkcji Jaskółek  jakiejś niemieckiej firmie przestało się opłacać produkować wdrożone już do produkcji membrany, i dlatego Zeiss Jena  było zmuszone do przeprojektowania swoich membranowych siników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MASK napisał:

czy silniki??? 🙄

Paweł chce  najpierw zdjęcia a pózniej ( podobno) silniki....Ty tylko  zdjęcia

Godzinę temu, MASK napisał:

jakiejś niemieckiej firmie

😃😃ta " DDR-owska firma" tłucząca membrany miała siedzibę w  Mielcu

Godzinę temu, MASK napisał:

Czy dobrze rozumiem, że te same membrany były montowane do silników Jena i polskich Jaskółek?

dokładnie tak

było jeszcze więcej ciekawostek związanych z polskim wątkiem w silnikach JENA

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, d9Jacek napisał:

 

😃😃ta " DDR-owska firma" tłucząca membrany miała siedzibę w  Mielcu

dokładnie tak

było jeszcze więcej ciekawostek związanych z polskim wątkiem w silnikach JENA

 

Jacku ,to opowiedz jeszcze cos o JENACH ...tak malo wiemy o tych popularnych silnikach ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Janeczek napisał:

jeszcze cos o JENACH .

podczas likwidacji warszawskiego LZN-u wpadła w ręce dokumentacja  silnika konstrukcji Stanisława Grabowskiego .

Dokumentacja produkcyjna, wraz z kompletnym kosztorysem dla ilości 1ooo sztuk. Dokumentacja oczywiście na światłokopii...

Silnik o pojemności 1 ccm, nazywający sie "KUBUŚ "....Jena 1ccm to kopia tego silnika..

Dokumentacja jest u mnie więc wicie rozumicie nie jest to JPP

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... juz sie niezle pogubilem ! ... moze ktos z Was pokaze wreszcie CEZASA i napisze ze to nie KUBUS , lub pokaze KUBUSIA  i  napisze ze to nie CEZAS  - i wszystko bedzie jasne ,

- moge zajrzec do Kaliny  i zobaczyc jak wyglada  CEZAS  ktory nie jest KUBUSIEM   lub KUBUS  ktory udaje CEZASA  ... ale brak czasu na wertowanie 2 tomow ...

 

Jacku podaj prosze  kolor  i nr. strony " Kaliny" ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Janeczek napisał:

moze ktos z Was pokaze wreszcie CEZASA i napisze ze to nie KUBUS

mówisz i masz

Silnik modelarski produkcji polskiej Cezas 1.5 cm3

8 minut temu, Janeczek napisał:

ale brak czasu na wertowanie 2 tomow

mam to samo a oprócz tego nie  bardzo wiem gdzie mam te  ksiązki ( 😃 )...mówię o rosyjsko języcznych wydaniach

10 minut temu, Janeczek napisał:

KUBUS  ktory udaje CEZASA  ... 

KUBUS nigdy nie udawał Cezasa...KUBUS -1ccm pojemności, Cezas -1,5 ccm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Janeczek napisał:

... juz sie niezle pogubilem ! ... moze ktos z Was pokaze wreszcie CEZASA i napisze ze to nie KUBUS , lub pokaze KUBUSIA  i  napisze ze to nie CEZAS  - i wszystko bedzie jasne ,

- moge zajrzec do Kaliny  i zobaczyc jak wyglada  CEZAS  ktory nie jest KUBUSIEM   lub KUBUS  ktory udaje CEZASA  ... ale brak czasu na wertowanie 2 tomow ...

 

Jacku podaj prosze  kolor  i nr. strony " Kaliny" ...

Janku specjalnie dla Ciebie:-)

Poniżej Kubuś

 

1763747983_Kubu.thumb.jpg.7884260807498694974da44bd1e316f0.jpg

 

 

A tutaj CEZAS

Cezas.JPG.78b0b5d5850d1523c68b61f9dd90126b.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......."   i stala sie Jasnosc ...."   - dziekuje  Pawel  !  

Te rysunki  Kubusia  widze pierwszy raz  !   -to rzeczywiscie JENA 1 motor   !   - czlowiek stary a sie ciagle uczy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 14.04.2024 o 11:58, d9Jacek napisał:

podczas likwidacji warszawskiego LZN-u ............więc wicie rozumicie nie jest to JPP

 

Brawo  Jacku  !    - a jeszcze jakbys zdradzil co to LZN   a przy okazji  JPP  -to by bylo milo ...

... masz jeszcze jakies sensacje o Motorkach ? - to podaj , bo ja sie ciagle o motorkach  ucze , czy w Tramwaju czy w Pociagu , czy na Rowerze  -  c i a g l e   ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Janeczek napisał:

co to LZN   a przy okazji  JPP 

Lotnicze Zakłady Naprawcze.....a JPP.... Jedna Pani Powiedziała😃  czyli wiadomości tak pewne jak te  Radia Erewań o rowerach

Warszawski LZN mieścił się na terenie lotniska APRL na Gocławiu,..... był tam równiez COML, LPR i duzooooooooooooo sprzetu latającego ( ciekawego) ..no i wpuszczano na lotnisko

bardzo stare dzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do meritum Panowie. Kolejny polski motorek-wyprodukowany w WSK Rzeszów. Na oko 6,5ccm, zapłon żarowy. Prawdopodobnie przezaczony do akrobatów na uwięzi. Drugi identyczny widziałem kiedyś na kanadyjskiej sronie modelarzy uwięziowych. Może ktoś wie o nim więcej?

IMG_20240415_204928.jpg

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Platon napisał:

Do meritum Panowie. Kolejny polski motorek-wyprodukowany w WSK Rzeszów. Na oko 6,5ccm, zapłon żarowy. Prawdopodobnie przezaczony do akrobatów na uwięzi. Drugi identyczny widziałem kiedyś na kanadyjskiej sronie modelarzy uwięziowych. Może ktoś wie o nim więcej?

IMG_20240415_204928.jpg


Kiedyś taki silnik był na Allegro - zdaje się, że to ten sam (zapisałem zdjęcia):


 

DSCN7712.JPG

 

2080928105_1.jpg

 

DSCN7711.JPG

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.