Skocz do zawartości

Jak stworzyć lotnisko modelarskie


ertman_176

Rekomendowane odpowiedzi

ertman_176 - Posłuchaj kolegi. meloow ma rację - jest łąka, jest kosiarka, jest człowiek. Wzajemne oddziaływanie prowadzi do powstania lotniska.

 

Wiedza jano, którą wykpiłeś, zawiera w sobie b.ważny element - "poszukaliśmy łąki". To ważne bo niewielu łąkę ma, a nawet jeżeli to istotna jest lokalizacja. Bliskość siedzib ludzkich jest ważniejsza dla tego interesu niż np drenaż.

 

Edit: literówka :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 85
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Kamień węgielny pod nowe lotnisko <-- zwróć uwagę na precyzyjne pomiary geodezyjne, wydzielenie strefy lotów itp.

 

Pierwsze "oblatanie" lotniska :F ;D

 

Prace przy "budowie" lotniska

 

Oczywiście hangar... czy co to tam jest...

 

Dołączona grafika

 

ToiToi... tam w tle taki zielony... xD

 

Dołączona grafika

 

I najważniejsza sprawa.... kosiara.. stara i nowa

 

Dołączona grafika

 

A tak wygląda to teraz: :rotfl:

 

Dołączona grafika

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Wbrew pozorom nie ma co demonizować.

 

Kierunek pasa ustalasz tak jak jest możliwość, w praktyce cieszysz się z każdego kawałka gleby a nie że sobie wybierasz kierunek. Ale jak możliwość to chyba ułożenie wschód-zachód bo takie wiatry w Polsce są najbardziej częste.

 

U nas jest tylko taki błąd że za dużo trawy jest zasianej, po za tym to torf i rośnie jak głupia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym koszt drenazu na 1ha ziemi zmusiloby Cie do 300-400 uzytkownikow

niestety drenaz to nie tylko material (rury drenujace , zwir i grys) to jeszcze koszty projektu uzgodnien geodezyjno -hydrologicznych i drogiej uslugi

Jak koledzy wyzej pisza laka i kosiarka to juz polowa sukcesu lokalizacja druga polowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie to skomplikowane , a ja nawet kosiarki samobieżnej nie mam na swoim lotnisku. :oops:

 

Łąkę (nieużytek ) wydzierżawiliśmy od chłopa.

On i tak musi ją kosić ,a teraz dostaje za to kasę .

Grosze. :)

Do tego paliwo do kosiarki ręcznej .

No i praca kilku osób .

A , mamy też grabie drewniane sztuk 2. :D

 

Ertman , zaczynasz znowu od wielkiej ideologi do prostych spraw.

Zejdź na ziemie , pogadaj z ludźmi , pomogą.

To daje więcej niż 2 tony papieru.

 

P.S.

Przynajmniej w kwestii lotniska modelarskiego , bo z "modelrskim" może jest inaczej. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ertman-mógłbyś mi logicznie wytłumaczyć jaki większy sens miało założenie tego tematu.Sam napisałeś wyraźnie,że nie dotyczy to żadnego konkretnego lotniska,które chciałbyś budować,a jedynie chcesz sobie pogdybać-z tego co zauważyłem masz kosmiczne pomysły,proste z natury rzeczy komplikujesz jak się da a każdy Twój temat kończy się na bezsensownym filozofowaniu-tak-nowe jutro polskiego modelarstwa,lotnisko modelarskie....aż mnie skręca jak to wszystko czytam.Podchodzisz do tego niezwykle drętwo i poważnie,a w modelarstwie chodzi jedynie o dobra zabawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad poczytaj MLIK jak Ja jestem drętwy :wink:

 

Ja nie rozumiem o co tyle gadania, czy ja zarzuciłem temat drenu :?: Zapytałem jak radzicie sobie z kałużami ... Czy bedzie to dren czy spad, można rozważyć za i przeciw ...

 

Czy kazałem wam dopisywać filozofie używania kosiarki :?: Zapytałem jak przygotować ziemię pod trawę ... Przecież nie machamy łopata i rozsiewamy jak leci ...

 

Zapytałem o inne rzeczy jakie wam przychodzą do głowy, wyszło ogrodzenie terenu itd.

 

Sporo tego namnożyło się - niby sprawy oczywiste ale jak się okazuje nie do końca ...

 

Rozmawialiśmy sobie spokojnie o wyborze "nawierzchni" na pas do czasu aż "mili" koledzy nie zaczęli dorzucać swoich 3 groszy ...

 

Jano uprościł cały ten temat do tego co każdy przeciętny modelarz wie. Ja się pytam czego w tym prostym schemacie brakuje od strony technicznej.

 

Jak kto lubi budować lotnisko i jak wspominaliśmy walić po krzakach niech tak robi ... Czy lubi kąpać model jak pokazał Łukasz, jego sprawa ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo tego namnożyło się - niby sprawy oczywiste ale jak się okazuje nie do końca ...

 

Ja nie widzę w budowie nic trudnego czy dziwnego. Jak pojmuje się podstawy życia i spraw z tym związanych to "budowa" lotniska modelarskiego jest wykonalna dla przeciętnego 13 latka , ale 21 latek powinien wiedzieć jak zrobić (urządzić) poprawnie kawałek trawnika, jeżeli nadal wydaje Ci się to skomplikowane to niestety ale nie jesteśmy w stanie Ci pomóc. I jedyne co Ci pozostaje to zatrudnić odpowiednią firmę która wykona to za ciebie i będzie utrzymywać "twoje" lotnisko z nalezytym stanie a ty będziesz się cieszył z udanych startów i lądowań na idelanym lotnisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wywiad środowiskowy

:wink:

 

Prosze wskażcie mi na naszym forum opis budowy lotniska, nawet taki jak podał Marcin :wink:

 

To że ja moge sobie poszukać takich informacji w rozmowie bezpośredniej z kolegami wiem, ale chciałbym aby taka informacja tutaj była, podobnie jak spis modelarni który coś kiepsko nam idzie ...

 

Edit: chciałbym przypomnieć ze 11 latek ma problem z obliczeniem pola kwadratu o boku 5cm ... Nie to zebym nie podał mu wzoru w 3 postaciach ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraźcie sobie że nie mam pojęcia jak zrobić drenaż 1000m2, szukałem ale nadal niewiele rozumiem ale to mało istotne. Pytanie czy ktoś już coś takiego robił i z jakim skutkiem

Znam ten problem, u nas na lotnisku sam pas jest stosunkowo suchy, ale do okola czesto do czerwca stoi woda.

Na drenaz to szkoda kasy,my mamy gumowce :roll:

 

 

Edit: Ertman czy chodzi CI o konkretny, regulamin,czy przepisy bezpieczenstwa na lotniskach modelarskich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja moge włożyć gumowce, pytanie czy silnik/odbiornik/serwa/drewniany model może :?:

 

Skoro doszliśmy już do wniosku że na drenaż przeciętnej grupy modelarzy nie stać [chyba że mają drenaż w zestawie z łąką] trzeba pomyśleć o spadzie, pytanie czy na jeden bok, na dwa boki, do środka czy na zewnątrz pasa, czy kopać "rów" w przypadku na zewnątrz :?: Czy ma to być spad w osi podłużnej czy poprzecznej, czy w obu kierunkach :?: Jakie nachylenie tego spadu powinno być aby miło się latało a i żeby skutecznie działało :?:

 

A może całkiem inne pomysły ktoś ma na ten problem :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy bezpieczeństwa swoją drogą ale to już wychodzi z BHP, mnie chodzi o konkretne rozwiązania "techniczne" typu wspominany spad i wiele innych rzeczy które wychodzą podczas pracy.

 

Marcin wspominał o ilości trawy, podłożu ...

 

Nie tyle moze nawet co konkretne uwagi a omówienia za i przeciw dla "wariantów" - pomysłów. A bedzie ich pewnie jeszcze kilka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie chodzi o konkretne rozwiązania "techniczne" typu wspominany spad i wiele innych rzeczy które wychodzą podczas pracy.

Na moją prostą głowę to zrobienie spadku terenu wyjdzie drożej niż zrobienie melioracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.