Jump to content

Jakie mogą być zalety zespołu śmigieł przeciwbieżnych


krankor

Recommended Posts

Znalazłem przeglądając silniki na HC takie dwa "dziwolągi" pierwszy i drugi .

Może bardziej doświadczeni koledzy mogliby podpowiedzieć, jakie są zalety i pewnie wady zastosowania takiego rozwiązania. Poza tym, że potrzebne są dwa regulatory. Może "skórka nie warta wyprawki". Efekt to tylko skomplikowanie sobie życia.

Link to comment
Share on other sites

w modelarsteie zastosowań (logicznych) nie ma. W "dużym" lotnictwie stosowano różne techniki aby umożliwić przekazanie bardzo dużej mocy silników, których już nie mogły odebrać śmigła dwułopatowe. stosowano więc śmigła trzy-potem czterołopatowe, oraz silniki, albo dwa silniki rzędowe ustawione jeden za drugim, napędzające śmigła przeciwbieżne. Było to konieczne dla tego że śmigło dwu, czy nawet czterołopatowe, aby mogło odebrac tak wielkż moc. Musiałoby być tak dużej średnicy, że przy prędkości obrotowej silnika, końcówka łopaty rozwijałaby prędkość zbyt dużą i następowaoby zerwanie strugi powietrza wokół profilu śmogłą.

 

baxter

Link to comment
Share on other sites

Znaną konstrukcją samolotu, w którym ten napęd się sprawdził był TU-20 i jego "cywilna" odmiana TU-114. Z braku dobrego silnika turboodrzutowego, Rosjanie zastosowali napęd turbośmigłowy z silnikami oderżniętymi bodaj z niemieckich Jumo. TU-20 był bombowcem strategicznym latał wysoko, gdzie ciśnienie jest niskie i każdy procent sprawności napędu ma zupełnie inna wagę niż na mniejszych wysokościach. Do naszych zastosowań rozwiązanie raczej ma więcej wad (komplikacji) niż zalet.

PP

Link to comment
Share on other sites

Serdecznie dziękuję za odzew i wiadomości. Trochę mnie "kręci" taka ciekawostka :) Jeszcze jedno pytanie: jak należy rozumieć zapis np. tego silnik z kv 1550 i śmigłami 8x4, że przy napięciu 11,1V ten zespół bierze 18A i w sumie daje ok 200W? Tyle prądu i mocy zużywa jeden z silników czy zespół? Po co w takim razie dwa regulatory po 25A każdy?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.