Skocz do zawartości

JAK-9 1360mm


Zbieg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zacząłem już wycinanie części modelu. Jak coś posklejam to wrzucę zdjecia.

Model JAK-9 i jego parametry.

Rozpiętość 1360 mm

Długość kadłuba z kołpakiem 1125mm

Waga – założenie 1000 - 1100g

Silnik Dualsky XM 2834CA-9 i śmigło 11x5,5 lub 12x6

Zastanawiam się nad serwami lotek – Tower Pro MG-90S 13g – metal

I dwa takie serwa na ster wysokości. Jakie są wasze opinie o tych serwach?

Na serwo kierunku mam już HS -82MG

I co wydaje mi się ważne - model będzie miał podwozie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

SW będzie miał w tym modelu 460mm szerokości. Mam już takiego Jaka o rozpiętości 980mm i jedno serwo HS 55 nie wytrzymało. Model jest szybki. Dla bezpieczeństwa wolę zostać przy dwóch serwach

Marcinie jak oceniasz swoje serwa.: czas reakcji i precyzja pracy oraz powrót do neutrum? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HS-55 miało prawo nie wytrzymać, tak jak każde inne serwo, jeśli się systematycznie gania krety. Ja latam od 4 lat modelem, który ma statecznik poziomy o rozpiętości 460mm i mam do niego jedno serwo TP-90 i jakoś wytrzymuje. :roll: , ale może się nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci ze dają rade. Prędkość w miarę ok jak na najtańszy sprzet. Ze 2 lata temu kupilem 10 szt i do dzis je uzywam. Przekładam tylko z modelu do modelu. W moim Toto 7, prawie kilogram żywej wagi, stery mam "troche" powiększone tak zeby lepiej sie szalało. U mnie powierzchnia steru wysokosci wynosi ok 33dm2. Idzie szaleć. Te serwa maja tylko niecale 1.5kg/cm. Jak masz watpliwosci co do tych serw, i troche wiecej grosza na wydaniu to mozesz dla bezpieczeństwa dac cos mocniejszego. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kesto skoro latasz takim modelem 4 lata to masz zdecydowanie większe doświadczenie od mojego i dla mnie się zdecydowanie znasz :D W takim razie pozostanę przy jednym serwie na wysokość i dobrze bo serwo od SW i SK będzie zamontowane w ogonku :D

Dziękuję za opinie. Kupię serwa TP i model będzie tańszy :D

Ja jeszcze niestety czasami ganiam krety, może nie cały czas, ale się zdarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dobrze rozumiem, na akrobata ponad 1,3m serwo 10gramowe?

Moje pytanie dotyczyło serw TowerPro MG-90S - 13g -metal i raczej takie chcę zastosować na SK i SW. Mój model ma powiększone lotki więc do nich będą takie same serwa.

 

Jak by tu powiedzieć Jak-9 to jest myśliwiec z II wojny światowej i mój trzeci model w nauce latania po EG i takim samym JAK-u o rozpiętości 980mm. To bardzo fajny samolot do dalszej nauki latania, ma dosyć znaczny wznios skrzydeł i w locie jest przewidywalny. Z pierwszego jestem bardzo zadowolony - teraz przechodzi naprawę skrzydła po sezonie nauki latania.

Tu są zdjęcia Jaka http://www.google.pl/images?client=firefox-a&rls=org.mozilla:pl:official&channel=s&hl=pl&q=YAK-9&lr=&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=t_8dTdG9GYLMswb9mLDMDQ&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=1&ved=0CCEQsAQwAA&biw=1366&bih=580

 

W tym modelu przewiduję trochę zmniejszyć wznios skrzydeł - może da się bardziej poszaleć :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o serwa TP to mam kilka, większość to SG-91R i MG-90. W sumie około 15szt.

MG-90 raz trafiło się od razu wadliwe. SG-91R zamontowane miałem w Insomniacu, dawały radę bez problemu, po około 20-25 godzinach pracy w jednym z nich padł silnik. Do lotek powinno wystarczyć 2xMG-90S. Na kierunek czy wysokość to raczej MG-90 lub MG-16R bym założył. Opinia moja na temat tych serw jest jak najbardziej pozytywna, w żadnym z nich nie posypały się tryby, zdecydowanie lepiej sprawują się niż Hitec HS-55, gdzie na 7szt jedno działa do tej pory, chyba jest z jakiejś limitowanej serii, bo wypracowało ze 100h ;D , a inne tylko kilka. Co do trzymania parametrów, to do moich konstrukcji są jak raz, więc wystarczające, modele moje nie mają jakichś tam super osiągów, przez co i serw drogich nie trzeba. Jest jedno "ale" w tym wszystkim, aby nie było za wiele "ach" i "och", Insomniac II z serwami Futaba S3115 lata zdecydowanie lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Optymistyczne podejście do wagi wynika z doświadczeń z poprzedniego modelu, który wyszedł troszkę ciężki JAK-9 rozpiętości 980mm do lotu waży 800g - akumulator 1800mAh 3S powierzchnię skrzydła i sterów zaprojektowałem więkrzą o około 30% Model jest szybki ale lata się nim bardzo przyjemnie - na tyle go polubiłem że buduję drugi więkrzy. Czy podwozie będzie chowane zobaczymy. Silnik rzeczywiście wydaje się trochę mały ale zobaczę jak wyjdzie z wagą kiedy skończę budować kadłub. W razie czego mam w szufladzie rezerwowy AXI 2814/20. Już powiękrzyłem mostek pod silnik żeby ten mocniejszy też pasował.

 

Konstrukcja modelu jest mojego pomysłu, którą już mój synek przećwiczył w modelu Hawker Huricane - rozpiętość 980mm aku 1300mAh 3 serwa HS 55 i waga do lotu około 600g. Rafał nauczył się latać tym Hawkerem :D I model jest cały do dziś. Zdjęcia wstawię tylko, na razie szukam opisu na forum jak to zrobić!

W skrócie kadłub to lekka konstrukcja ze sklejki balsy i styroduru, pokryta depronem i zalaminowana jedną warstwą tkaniany 45g/m2. Rdzeń skrzydła ze styroduru pokryty jedną warstwą laminatu w worku próżniowym. Krawędź natarcia z balsy. Lotki wzmocnione balsą. Stery będą ze styroduru wzmocnionego balsą i pokryte laminatem. Skrzydło jest przykręcone do kadłuba dwiema lub trzema śrubami plastikowymi średnicy 5mm.

Akumulator będzie 3S 2200mAH lub dla mocniejszego motorka 3S 2500mAH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nareszcie mogłem troszkę czasu poświęcić na klejenie Jaka :D

I tu są efekty mojej pracy

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=6024

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=6025

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=6026

Chyba będę musiał od razu większy motorek zamontować? Zobaczymy jak wyjdzie z wagą :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ster kierunku raczej nie będzie działał w tym układzie steru wysokości.

Masz na myśli blokowanie SK przez SW?

W jaku-9 oś obrotu SK jest pochylona do przodu, ponad to, z ze zdjęcia nie widać dobrze ale będzie jeszcze listwa doklejona z tyłu, której jeszcze nie wkleiłem :wink:

 

EDIT.: Wojtku masz rację. Listwa troszkę mi odsunie SK w tył, ale niestety za mało :oops: Teraz to dokładnie sprawdziłem. Popełniłem knota w planach i teraz będę musiał coś z tym zrobić :evil: Na razie myślę tylko o zmianie kształtu SW. Model nie miał być makietą, ale żałuję że dopiero teraz to wyszło.

Dziękuję że to zauważyłeś i napisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda że najsensowniejsza przeróbka steru wysokości to taka jak kolega wyżej zaproponował.

Mam jakieś plany Yaka9 i tak to jest rozwiązane, nie ma tu napędu kierunku, ale łatwo dorobić.

http://www.pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=6029

Warto też zobaczyć ten link klik . Nie mam jeszcze warbirda, chyba pora na takiego ptaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.