Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie modelu.


miksell

Rekomendowane odpowiedzi

Funjet po niecałych 2 min nie miał na nowym akumulatorze ciągu.A było tylko -2 i ładne słońce.

Czyli wniosek - parafrazując prezesika - nie wmówicie nam, że czarne jest białe... :rotfl:

Rozumiem, że to jedyna i słuszna konkluzja; poniżej minus dwa pakiet odmawia posłuszeństwa. Każdy pakiet. Czyli każdy kto latał w temp poniżej minus 2 to konfabulant... :twisted:

Moje palce mówią co innego. :wink:

W sobotę latałem Deltą przy -4 i pakiet dawał radę.

Ale pod koniec latania, dwukrotnie "zniknął" mi ster wysokości, tj serwa nie zadziałały w locie.

Jeden raz zakończył się lądowaniem w zaspie do połowy modelu. Ale przy sprawdzaniu stery pracowały dobrze. Serwa to TP 91. Przed lotem model świeżo wyjęty z ciepłego samochodu.

 

Wydaje mi się, że wina smaru w środku. Chińczycy ładują zapewne wazelinę techniczną, która sobie z mrozem słabo radzi i blokuje serwa lub je spowalnia. Ale to tylko moje skromne odczucia.

 

Nie mniej, to ze względu na stan palców skończyłem latanie, a nie stan serw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irek wcale tak nie twierdzę,lataliśmy w niższych temperaturach i było ok.Ale w tym dniu były takie warunki i takie historie się działy.

Przecież to temat rzeka, wiadomo że przyczyn mogło być wiele w tym konkretnym przypadku i wcale nie muszą być związane z mrozem. Mój przykład podobnych objawów: model na silnik spalinowy OS 46LA, z którym nie ma problemów - akcja; niedziela koniec września chyba pogoda nadająca się do lotów jak najbardziej. Po ustawieniu włączonego silnika krótki przegląd czy wszystko działa jak należy i wyrzut modelu z ręki tak jak to wielerazy bywało - różnica tylko taka, że to kolega tym razem rzucał . Po rzucie model spadł jak cegła identycznie chyba jak w opisie autora. Czy wiecie co mogło być przyczyną ? bo ja zupełnie nie mam pojęcia :( silnik w ogóle nie ciągnął modelu choć był na pełnych obrotach, serwa działały. Na temperaturę nie mogłem narzekać, na luki ozonowe chyba też nie :mrgreen:

Tak więc nie zawsze da się tak prosto wszystko wyjasnić. Natomiast moje wspomniane zimowe loty to loty skrzydełkiem Bumerang - serwa standardy Hs.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozliwe ze model zostal nieprawidlowo wyrzucony. Nie wiem jak sie ma to do spaliniakow, ale np. w wolnolotkach klasy F1H itp to czy model wyciagniemy na holu nie zalezy tylko od naszej kondycji/predkosci. Bardzo wiele zalezy od sposobu wypuszczenia modelu z reki i od sily wiatru. Masa tez ma swoje znaczenie, ale mysle ze kolega Fokker jest juz doswiadczony w tym sporcie i wywazenie to nie jest najmniejszy problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po rzucie model spadł jak cegła identycznie chyba jak w opisie autora. Czy wiecie co mogło być przyczyną ? bo ja zupełnie nie mam pojęcia :( silnik w ogóle nie ciągnął modelu choć był na pełnych obrotach, serwa działały. Na temperaturę nie mogłem narzekać, na luki ozonowe chyba też nie :mrgreen:

 

:shock:

 

To był chyba rozbłysk super novej lub czarna materia :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj (sobota) kolejny dzień lotów.

2 lipole 2200 świeżo naładowane miały po 12.2V, model wyjęty z ciepłego samochodu (wcześniej był w garażu w temp 15 stopni). Wszystko sprawdzone. Startuje z ziemi. Model się rozpędza, odrywa od ziemi... na wysokości ok 2m nadle przechyla się na lewą stronę i spada dziobem w dół niczym cegła. Wyglądało to tak jakby pod lewym skrzydłęm stracił siłę nośną.

Zakontrowałem lotkami ale dosłownie nic to nie dało. Nie mam pomysłu co jest nie tak. Sprawdzałem ciąg silnika na lipolach i wyszło mi ok 1.6kg model waży ok 2kg. Obciążenie skrzydeł na 1dm to ok 45g.

Jedyne co zmieniłem w stosunku do poprzedniego lotu to przesunąłem lekko środek ciężkości.

 

Podsumowanie:

Na początku lutego wykonałem rutynowy bezproblemowy lot, podczas podejścia 2m nad ziemią model nagle przechylił się na lewo i spadł jak kamień. Od tamtej pory nie udało mi się wystartować. Nie mam pomysłu co się dzieje...

 

Może coś jest źle po stronie pakietów. Mam baterie TURNIGY 2200 I ładuje je zwykłą łądowarką z balancerem COŚ TAKIEGO: - oczywiście podpiętą do zasilacza stabilizowanego. Może jest jakiś błąd po stronie ładowania... Ale przecież wcześniej model latał. Baterie były ładowane max 10 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.