Skocz do zawartości

Gdzie 1mW ?


twhou

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przeglądanie forum sprawiało by o wiele więcej przyjemności, gdyby każdy po napisaniu tego co mu w chwili nagłego olśnienia przyszło do głowy, przed naciśnięciem klawisza WYŚLIJ chociaż raz przeczytał swoje wypociny. To przykre, że wypowiedzi "dorosłych" ludzi trzeba czytać kilka razy zanim się zrozumie o co chodzi. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich (na szczęście). Nie mam zamiaru tu nikogo cytować, było by miło gdyby każdy sprawdził co napisał i skorzystał z opcji EDIT. Jeśli ktoś nie zna podstawowych zasad pisowni może zajrzeć TUTAJ, to nic nie boli. Znaki "ą, ę, ł, ó..." uzyskuje się poprzez wciśnięcie klawisza ALT łącznie z literą (np. ALT+a = ą ).

 

I w pełni się z tobą zgadzam, ale nie we wszystkim. Polska jest krajem gdzie mamy do czynienia wielokulturową społecznością, można u nas spotkać nie tylko samych Polaków. Spotkasz Rosjan, Ukraińców, Niemców, Białorusinów, Romów nawet Greków itp. Polacy jako jeden naród, dzieli się (brzydko się wyrażę) na Ślązaków, Górali, Krakowiaków, Łemków, Mazurów itp. Ślązaka np. ciężko zrozumiesz, górala też, każda z tych grup to folklor a jej członkowie którzy współdziałają ze sobą na zasadzie odrębności od innych, charakteryzujący się trwałą strukturą i względnie jednolitym systemem norm i wartości.

Przytoczę tobie tutaj słowa które używa się w moim regionie a mało znane np. tam u ciebie : flizy, szaflik, idźże, stójżesz, ciupaj to, sznycel, borówki, grysik, spaźniać się, majzel itp. Odsyłam ciebie jeszcze do tego linku: Dlaczego Krakowianie wychodzą na pole? a nie na dwór. I między innymi tym się od siebie różnimy.

 

 

http://www.gazetakrakowska.pl/magazyn/308387,dlaczego-krakowianie-mowia-ze-wychodza-na-pole,id,t.html?cookie=1

 

Edit:

Ja pochodzę z Małopolski a więc jestem małopolaninem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Byczek - przytoczona przez Ciebie wypowiedź czego ma dowodzić jeśli chodzi o poprawność pisania na forum :mrgreen: Każdą z wymienionych grup obowiązują te same zasady ortografii i gramatyki. Gdyby to było kółko seniora to i owszem każdy wypowiadałby się po swojemu ale na forum piszą osoby, które uczęszczały do szkoły podstawowej i nie przesadzajmy z tymi odmiennymi kulturami pisowni :rotfl:

Czemu niby nie mielibyśmy słyszeć zwrotu - borówka - pójdżże, stójżesz :jupi: :?: A ożesz ty :rotfl: :?: A położyć coś na sztorc :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o udziwnienia to Ja pochodzę z Krakowa, od czterech lat mieszkam pod poznaniem i tu to dopiero maja dziwne słowa Np

Szneka z glancem ( drożdżówka z lukrem)

Ryczka ( taboret)

Laczki ( kapcie)

Porannik ( szlafrok)

kejter (pies)

Skibka ( kromka chleba)

Bamber ( inaczej pospolity wieśniak)

i wiele innych .

Jakież było moje zdziwienie :shock: gdy usłyszałem te słowa po raz pierwszy.

Na forum jednak myślę że wszyscy używamy słów i zwrotów powszechnie zrozumiałych dla każdego.

Ja na przykład z j. polskiego nigdy nie byłem orłem a ortografia u mnie kuleje, więc zainstalowałem sobie firefoxa i problem częściowo zniknął, ale że "polska język trudna język"

to nawet firefox wszystkich błędów znaleźć nie zdoła :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że nie chodziło mi o gwary, czy zwroty używane w danej grupie jak choćby w naszej typu; "regiel", "drągi", itd, a o zwyczajne "orty". Przecież żaden Krakus, Ślązak, czy inny gorol normalnie nie napisze "w szczenkah imadua", "skszydło" czy "storzek" dlatego, że to regionalizm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.