Skocz do zawartości

Ultimate challenger L 3D


sak122

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po długiej pracy w kilku programach do 3D, powstał taki oto Ultimate w wersji challenger L ( wersja sportowa) , model w 3D prezentuje się tak:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

no i w rzeczywistości:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

powyżej kadłub ( złożony na taśme ) oraz 3 elementy kabinki

Dołączona grafika

EDIT:

skrzydła juz sa narysowane, tylko muszę formatki zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 134
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

narazie nie ważone, a mocowanie skrzydła bedzie ok, nie bój żaby

Markowi chyba chodziło o to, że kadłub w miejscu mocowania skrzydła jest za słaby a nie, że mocowanie skrzydła jest słabe.
Dokładnie tak jak pisze Łukasz. Jak dasz 2 bolce mocujące skrzydło z przodu, a z tyłu na 2 śruby to ma prawo zdać egzamin. W innych opcjach średnio to widzę. Pomyśl np jak wyjdzie mocowanie na 1 centralny bolec i 1 śrubę - przy beczce na ściankę kadłuba będzie działać niemała siła i może wyrządzić trochę szkód. To tak ogólnie, może nie mam racji, ale na wszelki wypadek wzmocniłbym ten element np rowingiem węglowym i będzie ok :)

A przy okazji jak ma być ultralekki to radziłbym przy wręgach w boczkach jeszcze podebrać trochę materiału, spokojnie wytrzyma a zawsze to parę gram mniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, tak właśnie ma być zamocowane skrzydło jak pisaliście, czyli półeczka i.... 2 bolce w przednia wręgę i 2 sróby do półeczki i gitara, dzisiaj skocze na modelarnie, zrobię grab w wieczorem wstatwię fotki. a z waga spokojnie, to nie ma być latająca gazeta, tylko model ( i wcale nie fun fly ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robią praktycznie tylko masę, tworzą sie trójkąty wcale nie musi być wykrzyżowania.

Problemjest całkiem inny - zły kierunek włókien w poprzecznych wzmocnieniach. Standardowy bład konstrukcyjny popełniany przez większośc firm i modelarzy.

Nie chciałem pisać tego tak wprost :). Tak na prawdę można je wyciąć i o ile sztywność części powiedzmy środkowej kadłuba jeszcze jakoś da radę to mocowanie skrzydeł które wzbudzało wcześniej obawy innych okaże się bardzo niewystarczające. Innym problemem który wzbudza moje obawy jest część mocowania statecznika poziomego, obawiam się ze pod wpływem zmęczenia materiału ( które dla tego elementu może zajść dość szybko ) statecznik może się wyłamać, konieczne wg. mnie będzie wklejenie zastrzałów z pręta węglowego np. 1mm.

 

Osobiście proponowałbym ostro przeprojektować boczki kadłuba, zwłaszcza w wersji komercyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My tu gadu gadu, a model nabiera kształtu:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

pawel66 na pewno zrobie tym modelem snap-rola na max prędkości, i to nie jednego ;)

Na skrzydłach będą kesony z balsy 1,5 mm, centropłaty skrzydeł będą pokryte również balsą a do tego tkaniną szklaną 80g/m, także będzie sztywne jak .... :rotfl: tak jak powinno być :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sak122, ster kierunku i statecznik pionowy jest wycięty w całości z kawałka balsy? Czy zrobiony jest z listewek? Jeżeli ta pierwsza opcja to przy wywaleniu kierunku na większej prędkości będziesz tylko obserwował jak odlatuje. Mam nadzieję, że wiesz jak ważne jest ułożenie i krzyżowanie włókien balsy, bo to nadaje główną sztywność. Ciekawe jak to wyjdzie, ale wyprzedzę wróżkę :D - balsa na kesonach ci się pozapada. Gdybyś dał między tymi żebrami półżebra od natarcia do dźwigarów to byłoby ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do kesonów, to powinno być ok ;) przerwy między żebrami wynosza 9,5 cm - dodaj do tego balsę 1 albo 1,5 - będzie dobrze ;)

Nie będzie ok, wiem co piszę. W yaku dałem żebra co 10cm i kryłem balsą 2mm i się lekko zapadło, stateczniki pokryte 1,5mm pozapadały się i wygląda to okropnie. Balsa lekka oczywiście. Może spróbuj dać listewki(równoległe do dźwigarów) tak na 1/3 i 2/3 szerokości kesonu, wtedy po pokryciu może się nie pozapada. Przed oklejaniem czasem wygląda możliwie, ale folia wgniecie Ci balsę do środka. W Katanie miałem twardą balsę 2,5mm to się nie zapadała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.