Skocz do zawartości

Mały górnopłat spalinowy pod silnik os. max 15 LA


bandi
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 177
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

I wszystko jasne.Wrzuciłem do CAD i ręce opadły.Nie uwłaczając konstruktorowi to nie ma prawa poprawnie latać.Ten model musial latać z ogonem w dole.

Żadne podkładki tutaj nie pomogą,a robiąc tą z przodu pogorszyłeś jeszcze sytuację.Moja rada i jedyne rozwiązanie to wykleić usterzenie poziome.Ustawić równolegle do górnej powierzchni kadłuba.Po założeniu skrzydła z samego profilu otrzymasz około 3 stopni zaklinowania płata.I silnik do góry (teraz ma sklon 8 stopni w stosunku do statecznika a ponad 13 do teoretycznej osi modelu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję pięknie.

Nie wiem czy aktualnie jest na forum coś takiego jak pomógł ale i tak założycielem tematu jest kto inny.

Mam nadzieje że da się wykleić statecznik bez totalnej demolki :) .

Dziękuję jeszcze raz pięknie już traciłem wiarę że uda mi się "naprostować" ten model.

Pozdrawiam serdecznie jutro sprawdzę jak wygląda wklejenie statecznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Wojtku jest pan wielki. !!!

Poda pan adres to już wysyłam 4-ro pak :D

Model lata stabilnie prosto nie zadziera nie opada na lotki reaguje perfekcyjnie.

Naprawdę bardzo dziękuję.

Teraz mogę się brać z niezaprzątniętą głową do ukończenia modelu akrobata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam ponownie.

Latam modelem dość często i zauważyłem że mimo iż podczas lotu i startu mam go wyczutego to lądowanie jest już inną bajką.

Model ma dość małą powierzchnię skrzydeł w stosunku do wagi i lądowanie żeby go nie przeciągnąć odbywa się przy dużej prędkości. Co dla mnie nie jest zbyt komfortowe.

Tu moje pytanie jak uruchomić klapolotki ?

I czy ma to w ogóle sens ?

Jak na razie wiedza z zakresu obsługi funkcji mojej aparatury jest niewielka. Opanowałem ustawienia heli, a nie potrafię ustawić tego tak, żeby jedna lotka działała z kanału 1, a druga z kanału 5.

Czy mógłby ktoś poświęcić chwilkę i opisać tą procedurę ustawiania w apce no i jak to później zmixować w klapolotki ?

Moja aparatura to tgy9x

 

Znalazłem jak zrobić klapolotki na forum http://pfmrc.eu/index.php?/topic/30897-w-jaki-sposob-zrobic-klapolotki-z-lotek/page__hl__klapolotki__fromsearch__1 przepraszam że zawracałem głowę ale czy warto robić klapolotki w tak małym modelu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Zbliża się kolejny sezon. Przez zimę wprowadziłem kilka zmian które mają mi pomóc w pilotażu.

 

Zatem udało mi się zmiksować lotki i teraz mam możliwość używania ich jako klapolotek. Co do użyteczności opiszę jak wytestuję. Mam nadzieję że pozwolą mi one na wolniejsze podchodzenie do lądowania.

 

Kolejna modyfikacja to przeniesienie podwozia do przodu ze względu na to, że model przy najdrobniejszym kontakcie z kamykami na asfalcie skracał śmigła i zdzierał kołpaki :P Dodatkowym atutem przeniesienia podwozia była możliwość odchudzenia modelu o 50g odważnika na dziobie :D

 

Teraz mam pytanie czy mogę domontować jakąś rurkę do wydechu modelu żeby skierować spaliny i olej tam gdzie czyszczenia będzie najmniej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to super.

Bo aktualnie niestety spaliny są skierowane prosto na serwo i miejsca które ciężko wyczyścić.

Bałem się że silnik straci na mocy czy nieda się go wyregulować.

 

Mam jeszcze jedno pytanie.

Odpalam silnik z palca i zastanawiam się czy mógłbym zamiast rozrusznika użyć wkrętarki ?

Wkrętarka na 2 biegu ma 1200 obrotów na minutę, a na 1 biegu 400/m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W małych modelach z klapolotkami nie jest tak extra jak by sie nam wydawało - czytaj chciało. Latania z klapolotkami trzeba się nauczyć. Różne modele nawet górnopłaty róznie reagują na właczenie klapolotek: mój np opuszczał dziób podczas gdy inni mieli odwrotny objaw...To, że zmiksowałeś fynkcję klapolotek to dopiero początek. Teraz tę czynnośc musisz zmiksować ze sterem wysokości: jesli dziób opada to wysokosc w górę i odwrotnie. Ale tego nie da się zrobić od razu nie znając objawów dlatego napisałem o trenowniu lotu z wypuszczonymi klapolotkami. Nie możesz też ustawić za dużo EPA ich wychyleń bo lotki nie będą działały jak należy.

Ale i tak życzę powodzenia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wystartuję o ile wiosna przyjdzie to postaram się wytestować to na dużej wysokości jeśli efekt będzie mierny to wrucę poprostu do kabelka Y.

Ale dziękuję za radę. Heh jeśli będę musiał coś domixować to pewnie kolejne godziny rozpracowywania funkcji aparatury się szykują :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irek nie w tej aparaturze.Kiedyś próbowałem w tej aparaturze zmixować klapy z wysokością.Klapy i lotki na osobnych serwach.Nie było takiej mozliwości.Po włączeniu mixera programowego Flap-ruder statecznik poziomy i lotki wykonywały cuda.Dopiero podpięcie klap i lotek na y-kablu spowodowało prawidłowa prace mixera.Przy użyciu osobnych kanałów jest konflikt w programie.

Krzysiek.Klapolotki to najgorsza rzecz.Jeżeli model jest za szybki to raczej wina tego profilu dwuwypukłlego.Spróbuj podłożyć podkładkę 1mm pod natarcie aby minimalnie zwiększyć kąt zaklinowania.Jeżeli to spowoduje zadzieranie podczas lotu to już tylko wina profilu i nic z tym nie zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.