Skocz do zawartości

Jak duży może być samolot z epp/styropianu itp?


Crazy_Fly

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

 

Chciałbym zbudować jakiś samolot z prostego w obróbce, taniego i wytrzymałego materiału. To mój pierwszy model jaki będę budował ( 20 lat temu składałem jakiś model z balsy ale wolę o tym nie wspominać ). Wiem ze może być bardzo ciężko i z mizernym efektem ale chodzi mi o prosty w pilotarzu samolot 2 silnikowy

i ok 2,5 m rozpiętości ( +/- 0,5m )

Czy możecie doradzić materiały, odesłać do jakiegoś kompendium jakiego kleju używać i oczywiście podpowiedzieć model ( najchętniej taki do któego można zdobyć plany )

z góry dziękuję za konKRETY :crazy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crazy_Fly, zwolnij, powoli.

To mój pierwszy model jaki będę budował ( 20 lat temu składałem jakiś model z balsy ale wolę o tym nie wspominać ).

Model 2,5m dwusilnikowy nie należy do najprostszych konstrukcji. Poza tym "podraża" sprawę na początek (dwa silniki, dwa regulatory). Oprócz tego silniki i regulatory muszą być dobrej jakości aby była gwarancja że będą pracować obydwa z takimi samymi parametrami (obroty, pobór prądu).

 

Na początek polecam coś prostego - górnopłat, trenerek. Z materiału np. depron (tani, dostępny w markecie budowlanym). Kleje - mnóstwo na forum, od prostych żywic typu "poxipol", do UHUPor który wiąże dłużej i jest czas na poprawki.

 

Model... hmm, no to chociażby RWD-5 Skazzo (chyba dobrze kojarzę). Lata sam :-), wybacza błędy, prosty w budowie, mnóstwo informacji o nim na forum.

 

To tak na początek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwie extry jedna ta zielona z forum

http://rckielce.iq24.pl/default.asp?grupa=163937&temat=125779

http://rckielce.iq24.pl/default.asp?grupa=163937&temat=123378

ma rozpietość około 1.1m druga w budowie ma 1.6

obie zrobione są z depronu + trochę listew sosnowych oklejane folią kolorową pakową

druga extra ta większa oklejana będzie już folią normalną

A co do dwu silnikowego to raczej zgadzam się że do prostych on nie należy i tanio Cię nie wyjdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

Chciałbym zbudować jakiś samolot z prostego w obróbce, taniego i wytrzymałego materiału. To mój pierwszy model jaki będę budował ( 20 lat temu składałem jakiś model z balsy ale wolę o tym nie wspominać ). Wiem ze może być bardzo ciężko i z mizernym efektem ale chodzi mi o prosty w pilotarzu samolot 2 silnikowy

i ok 2,5 m rozpiętości ( +/- 0,5m )

Czy możecie doradzić materiały, odesłać do jakiegoś kompendium jakiego kleju używać i oczywiście podpowiedzieć model ( najchętniej taki do któego można zdobyć plany )

z góry dziękuję za konKRETY :crazy:

Dział "Od czego zacząć" - poczytaj najpierw. Przez 20-cia lat, w modelarstwie zmieniło się baaaardzo dużo. Jeszcze 5 lat temu, wyglądało to zupełnie inaczej, niż dziś.

Technika i materiały poszły do przodu.

 

We wspomnianym dziale znajdziesz wiele tematów o pierwszych modelach, także budowanych samodzielnie. Również linki do planów (nie wspominając o całym dziale zatytułowanym "Plany").

 

Generalnie, na forum do samodzielnej konstrukcji są polecane trzy konstrukcje, których palny i opisy budowy na forum znajdziesz.

- RWD-5 autorstwa Skazoo

- Zefir autorstwa PiotrP

- Toto-0 autorstwa Motylastego.

 

Są to modele o typowej rozpiętości dla początkujących, ok 1m. Górnopłaty o prostej budowie z powszechnie dostępnej pianki podkładowej od Paneli podłogowych, grubości 5mm (popularna marka w sklepach z panelami i budowlanych - Arbitron).

Bardzo tanie w produkcji, szybkie, proste. Łatwe do opanowania i niezbyt kosztowne w wyposażeniu. Wielokrotnie opisane na forum, w wykonaniu wielu nowicjuszy i nie tylko.

 

Obecnie internet jest zasypany konstrukcjami modeli RC z przeróżnych materiałów. Są tego tysiące. Tu odsyłam do w/w "planów" gdzie znajdziesz linki do wielkich zbiorów planów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof, pewnie że się da przeskalować ale po co? :crazy: Proponuję posłuchać rad kolegów i zacząć jednak od mniejszego modelu. Jeśli tyle lat nie latałeś to samo przypomnienie sobie nawyków zajmie ci trochę czasu, latanie w realu to nie to samo co na symulatorze, zaręczam. Lepiej mieć pierwszy model nieco dłużej i się nauczyć pilotażu niż rozwalić model na początku i zniechęcić się do latania. Zacznij od mniejszego............. :lol2:

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam też jaka jest górna granica modeli z depronu. Sam jestem w trakcie budowy RWD Skazoo w skali 1:1 wg planów czyli 1300mm.

Jak sądzicie po dokonaniu odpowiednich modyfikacji dałoby się zrobić model o rozpiętości 2600mm? W skrzydła wzmocnienie poprzez żeberka, poszycie x2?

Jak sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat UHU Por wiąże błyskawicznie i nie ma czasu na poprawki

"my mistake" pomyliłem z innym UHU :-)

 

Crazy_Fly, jak widzisz można latać "sylwetkowcem" który ma ponad 4m rozpiętości. Jeżeli tylko fantazja pozwala można zbudować z prostych materiałów naprawdę "potwora" :-). tak czy inaczej, na Twoim miejscu zacząłbym od prostego modelu, o rozpiętości 0.9 - 1.2 m, np. rwd-5 fajny modelik na naukę. Mnóstwo jest materiałów na ten temat na forum. A jak będziesz potrzebował pomocy to dawaj do mnie na PW, zawsze coś zaradzimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.