Skocz do zawartości

Zimowe loty na Zalewie Zemborzyckim


majula7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 1 rok później...
  • 1 rok później...
  • 4 tygodnie później...

Coś ta zima w tym roku mało zimowa, zmieniłem w Wildze podwozie na zimowe czyli narty a tymczasem zima trwała tyle co nic więc wróciłem do kółek. Zamiast na zalewie latałem w Radawcu w ostatnią niedzielę, była wiosenna pogoda, 10 na plusie. Patrząc na prognozy to raczej tej zimy na nartach nie polatamy. Patryk a gdzie teraz latacie, podobno w Świdniku już nic z tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 5 miesięcy temu...

No fajnie to wszystko wyglądało niegdyś.  :unsure:  Szkoda, że już nad Zalewem nie da się polatać bez łamania prawa. Ktoś próbował tu latać (Zalew Zemborzycki jest obecnie w strefa CTR EPLB) za zgodą PAŻP i kontroli lotów EPLB. Dużo z tym zachodu? Planowałem zbudować nieduży wodnosamolot-elektryk RC, ale chyba sobie odpuszczę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety CTR EPLB obejmuje cały zalew łącznie z Zemborzycami , na wschodzie opiera się o Łęczną, a na południu pochłania Piaski. Rzuć okiem na droneradar.eu

 

Natomiast północna część Lublina jest poza CTR EPLB i ATZ Radawca, między innymi górki czechowskie, które będą niebawem zagospodarowywane (między innymi ma powstać największy park w Lublinie z boiskami, skwerami). Byłoby to fajne miejsce dla lotniska RC (choćby niedużego, ale oficjalnego i w obrębie miasta!). Pisałem o tym pomyśle TUTAJ.

 

PS Dobrych parę miesięcy temu byłem świadkiem rozmowy w lokalnym sklepie modelarskim z której wynikało, że policjanty ze strażą pogonili modelarzy ze Świdnika z ich stałego miejsca do latania (dla niewtajemniczonych - Świdnik to strefa CTR EPLB). Ktoś coś wie więcej na ten temat (jakieś "pikantne" szczegóły)? Wynikałoby z tego, że do bezstresowego polatania (szczególnie większymi modelami) z tego co tu wymienialiście pozostał już tylko Radawiec (lotnisko RC aeroklubu) i Dziuchów (prywatne lotnisko RC) - ani w obrębie Świdnika, ani Lublina (Zemborzyc-Zalewu) nie da się już praktycznie polatać bez narażania się na kłopoty - cytuję za droneradar:

 

Musisz wiedzieć, że loty w przestrzeniach kontrolowanych lotnisk komunikacyjnych (CTR) wymagają uzyskania zgody. Lot Twoim modelem bez zgody grozi karą pozbawienia wolności i jest przestępstwem.

 

 

...i dalej

 

Co mi grozi za loty niewielkim modelem bez zgody (chodzi o loty w strefie CTR)?

 

Nawet najmniejszy model może doprowadzić do katastrofy w powietrzu, w związku z tym odpowiedzialność jest taka sama bez względu na wielkość czy wagę modelu. Łamanie przepisów lotniczych jakim podlegają modele latające i bezzałogowe statki powietrzne może zakończyć się wysoką grzywną bądź wieloletnim więzieniem. Naruszenie przestrzeni powietrznej jest przestępstwem!

 

 

Niestety nie wygląda to tylko na straszenie skoro zaczyna być poparte faktami (to co wspomniałem wyżej o modelarzach ze Świdnika). :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

W końcu powiało optymizmem. Ostatnie uregulowania prawne z sierpnia tego roku złagodziły przepisy dla modelarzy. Warto zapoznać się z najnowszymi regulacjami icon_biggrin.gif :
 

Koordynacja lotów RPA z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej ...

... i dalej

Nie ma obowiązku zgłaszania lotów w przypadku:

- wykonywania lotów powyżej 6km od granicy lotniska (ogrodzenie) objętego strefą CTR jeżeli loty wykonywane są bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz modelami latającymi o masie startowej nie większej niż 25 kg i do wysokości nie większej niż 100 m nad poziomem terenu.
- wykonywania lotów powyżej 1km od granicy lotniska (ogrodzenie) objętego strefą CTR jeżeli loty wykonywane są bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz modelami latającymi o masie startowej nie większej niż 0,6 kg oraz do wysokości nie większej niż 30 m lub do wysokości najwyższej przeszkody, w tym drzew lub obiektów budowlanych, znajdującej się w promieniu do 100 m od operatora.

Loty w strefie CTR nie spełniające powyższych wymogów wymagają zgłoszenia do PAŻP/ASM1.

 

 

Jak wynika z powyższego nad Zalewem (ok 12 km od portu lotniczego w Świdniku, ale w strefie CTR tegoż) można obecnie latać modelami do 25kg i max. do wysokości 100m bez konieczności zgłaszania tego faktu.

 

Ktoś w końcu użył mózgu, bo to co dotychczas proponowali, to była totalna paranoja. Na mapie droneradar pojawiły się już nowe opcje dla stref CTR i ATZ: CTR1KM, CTR6KM, ATZ1KM, ATZ6KM, które umożliwiają oznaczenie obszarów w strefie CTR/ATZ: 1km, 6km od granicy lotniska, poza którymi możemy latać bez konieczności zgłaszania tego faktu z zachowaniem warunków jw (w cytacie).

 

PS Jeśli się mylę niech ktoś mnie poprawi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Witam kolegów z Lublina.

Z racji zawodowej relokacji mieszkam od pewnego czasu w Lublinie a że wieczorami po pracy nie ma co robić, kończę budowę piankolota ESA.

Oblatam go pewnie gdzieś na łączce koło bloku bo nie znalazłem w tym wątku jakiegoś wskazania miejsca gdzie koledzy modelarze się spotykają.

 

Mam pytanie, czy ktoś lata hydroplanem na zalewie Zemobrzyckim?

Czytałem o zimowym lataniu a przecież na zalewie chyba najlepiej lata się latem. Zapewne w niedługim czasie przywiozę tu coś większego na pływakach i chciałbym się doinformować gdzie szukać dogodnego brzegu do latania modelem RC.

 

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.