Skocz do zawartości

Technika kręcenia i montażu filmów Video


Tomek

Rekomendowane odpowiedzi

Od czegos trzeba zaczac i stworzyc jakis punkt wyjscia.

Pozniej mozemy dopracowac - bo zapewne wlacza sie koledzy z komentarzami jak to zrobic lepiej ;)

 

POZNIEJ OCZYSZCZE WATEK ZE ZBEDNYCH POSTOW -wiec prosze sie nie denerwowac.

W miare postepow pracy Radka zapewne beda pytania od poczatkujacych (ja mam juz cala liste ;) ) - wiec prosze - piszcie !

A pozniej ladnie posprzatam i poukladam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Odświeżam temat i próbuję wtrącić swoje trzy grosze... :wink:

 

Doświadczenie moje, zarówno w filmowaniu, jak i w fotografowaniu modeli latających jest niewielkie (nie miałem zbyt wielu okazji, a i sprzęt "takise").

Jednak sporo "filmów" wykonanych przez różnych mniej lub bardziej profesjonalnych filmowców widziałem, oraz, jako że trochę jednak w życiu zdjęć i filmów wykonałem to ośmielę się zwrócić uwagę na kilka istotnych, moim zdaniem, szczegółów.

 

Żeby zrobić dobry film trzeba:

 

Faza 1 - nakręcić stosowny materiał filmowy.

Faza 2 - obrobić (zmontować) materiał z fazy 1, do postaci finalnej (filmu).

 

Faza 1 jest najważniejsza.

Jeżeli nie będziemy mieli dobrego materiału (schrzanimy fazę 1 :?) to możemy sobie darować fazę 2, bo i tak nic nam dobrego z tego nie wyjdzie (jak w przysłowiu: nie pomogą wszyscy święci, z g...na bata nie ukręci :wink:) .

 

Jak nakręcić dobry materiał filmowy?

 

1. Trzeba mieć dobry sprzęt (kamerę), gdzie "dobry" wcale nie oznacza drogi!!!

Dobry, czyli taki, który pozwoli nakręcić obraz dobrej jakości.

Moim zdaniem ważne parametry to:

- czułość - ta powinna być jak największa, od niej zależy głębia ostrości.

- zoom optyczny - wcale nie musi powalać na kolana (2..3..5x w zupełności wystarczy, a cyfrowego nigdy nie używam więc mi "wisi" jaki jest).

- autofokus - szybkość wcale nie jest istotna! Odradzam wszystkim "kamerzystom" używania tej funkcji podczas filmowania modeli w locie.

- stabilizacja obrazu - dobrze, jeżeli jakaś jest... może być przydatna.

 

2. Pilot modelu powinien współpracować z kamerzystą.

Powinni przed lotem przegadać "scenariusz" filmu... :wink:

Czyli powinni obgadać: skąd rozbieg modelu; gdzie, mniej więcej, model oderwie się od ziemi; w którym miejscu przyziemi; w którym rejonie będzie latał itp.

Pozwoli to kamerzyście wybrać odpowiednie miejsce, z którego będzie mógł nakręcić wiele ciekawych ujęć (przede wszystkim: start i lądowanie). Przypominam: ważne, aby kamerzysta, o ile to możliwe, miał słońce za plecami.

 

3. Technika kręcenia.

Zoom.

Jeżeli nie dysponujemy profesjonalnym kamerzystą (z dużym doświadczeniem w filmowaniu obiektów dynamicznych), z profesjonalnym sprzętem (np. steadycam + profesjonalna kamera) to możemy zapomnieć o kręceniu filmów z użyciem dużych zbliżeń. Zwyczajnie, nie będziemy w stanie "utrzymać" obiektu (modelu) w kadrze a taki film jest do :ass: .

Powinniśmy kręcić film z odległości 5...10m (lub większej - to zależy od umiejętności kamerzysty) od przewidywanego toru lotu modelu. Powinniśmy ustawić "zoom" w taki sposób, aby model z tej odległości, zajmował ok. 1/5...1/4 kadru, a w czasie filmowania lotu zoomu używać bardzo delikatnie albo wcale.

Ostrość.

Najlepiej ustawić ostrość na odległość, w jakiej będzie model, kiedy będzie przelatywał blisko (te 5...10m). Pozwoli to nakręcić bardzo ostre i wyraźne ujęcia modelu podczas startu i lądowania (chyba najważniejsze z ujęć).

Z uwagi na specyfikę działania "autofokusa", zalecam wyłączenie tej funkcji. Najczęściej działa on w taki sposób, że dąży do wyostrzenia krawędzi filmowanych obiektów. Niestety, mały, skaczący model na tle mniej lub bardziej zachmurzonego nieba, to nie jest dobry obiekt dla stabilnego i pewnego działania tej funkcji, która najczęściej kompletnie "głupieje" i w efekcie mamy prawie całkowicie nieostry film.

Lepiej polegać na ustalonej i niezmiennej ostrości, oraz jak największej jej głębi. Wielkość głębi ostrości zależy w znacznej mierze od czułości przetwornika kamery i dlatego dobrze, jeżeli ta jest jak największa.

 

Faza 2 - obróbka.

Przy użyciu dobrych narzędzi programowych obrabiamy nakręcony wcześniej materiał.

Pamiętajmy o wycięciu mało istotnych fragmentów filmu, czyli tych, kiedy model latał daleko i na filmie widać go tylko jako małą plamkę na tle nieba.

Lepiej, moim zdaniem, zrobić krótki, ale za to treściwy film, na którym jest na co popatrzeć...

 

 

I to tyle co mi przychodzi do głowy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Wybaczcie za odkop ole jest temat o technice kręcenia i obróbce filmu. No ale jakiego sprzętu nagrywającego użyć? Dotychczas moje filmy powstały z Sony Ericsson c902 i FCO2 no i jakość jest powalająca... Szukam Kamery do filmowania modelu. Nie znam sie kompletnie na takim sprzęcie a chciałbym móc sie pochwalić filmami na których coś widać a jakaś plamę na niebie. Maksymalny koszt kamery to ok 1000zł. Z własnego doświadczenia wiecie co powinna posiadać kamera żeby model dobrze wyglądał na filmie wiec czekam na Wasze sugestie. Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja do kręcenia filmików używam najczęściej aparatu Nikon Coolpix P60.

Aparacik jest niewielki, ale ma kilka zalet - zoom optyczny x5, ekran oraz elektroniczny wizjer, kręci filmiki 640 X 480 30 kl/s.

Zapłaciłem za ten aparacik około 300 zł i uważam że jest wart tych pieniędzy.

Pewnie na dzień dzisiejszy nie jest to żadna rewelacja, ale jak dla mnie jest wystarczający.

---

Drugim sprzętem jaki używam do filmowania jest kamera Sony DCR TRV 250 E

Kamerka nagrywa cyfrowo na kasetach i ma zoom optyczny 20 x.

Wyposażona jest w złącza S-video, Fire Wire 1394, oraz USB co bez wątpienia ułatwia zgrywanie materiału na dysk komputera.

Niedawno widziałem taką kamerę na allegro za około 350 zł.

Jeżeli komuś nie zależy na jakości HD to uważam że powinien być zadowolony.

---

Jeśli chodzi o obróbkę materiału video, to używam trzech programów:

- VirtualDub

- Video Pad Video Editor

- Format Factory

Wszystkie programy są freeware.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
  • 5 miesięcy temu...

W najnowszym wydaniu PC Format 11 na str. 84 jest opisane działanie programu vReveal do poprawiania jakości filmu. Automatyczne i edit - znacząca likwidacja drgań i inne retusz.

Do ściągnięcia z vreveal.com Wada, zapis w małej rozdzielczości bez wykupienia wersji premium.

Do robienia filmów z ziemi wykorzystuję Coolpix P100 zoom 26x full HD. Konieczny statyw lub bardzo spokojne ręce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam tylko tyle, że to co mnie niezmiernie irytuje w amatorskich filmikach modelarskich to dobór muzyki...

 

Nikt tak źle nie dobiera muzyki do materiału wideo jak modelarze (nie jest to oczywiście regułą)...

 

Zwykle jest to jakaś głupawa techniawka, najnowsze hity z radia eska lub jakieś pitolenie na fujarkach prosto z Andów. Tragedia. Zero kreatywności, a i o guście muzycznym świadczy to nienajlepiej ;]

 

Do tego zero synchronizacji wideo z muzyką i mamy obraz nędzy i rozpaczy :D

 

Potem postaram się zamieścić kilka przykładów dobrze i źle dobranej muzyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
  • 8 miesięcy temu...
Robert to co pokazałes to zwykły Tripod ( statyw ) Ze statywu za tę cenę nie nakręcisz niestety nisko przelatującego modelu. Powiem więcej nawet jak zastosujesz statyw z głowicą olejową Manfretto za cenę walizki pełnej Lipoli, nawet nie zdążysz się obrócić. Kręcąc model w locie, kamerę musisz mieć opartą na ramieniu.
Ja poradziłem w ten sposób ,że kupiłem na allegro taki stayw naramienny za 55 zł i do tego dokreciłem głowice z rączka skierrowaną do przodu , czyli prawą rękę mam wolna pod start stop i transfokator . lewą dokonuje ruchów kamery .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już napisałem , że na allegro kupiłem statyw naramieny na 55 zł - może 65 n , do tego dokreciłem głowice - w miare dobrą . ustawiłem rączkę głowicy po lewej stronie , w ten sposób zwalniając prawą reke do start stop i zbliżen no i jest nie powiem bardzo dobrze ale dobrze . moje filmiki nie sa takie cąłkiem do bani próbki na you tube - nazwisko Jerzy mazgaj ,a i u w imprezach sa relacje z krasnika i targu, łacznie z heli które latałay po wariacku / mistrzowsku /

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.