Skocz do zawartości

Jak to odpalić 0_o


wojobojo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Serio chcesz się truć?

Jeśli tak to proszę:

Otrzymywanie azotanu(III) pentylu

 

Azotyn amylu można otrzymać metodą opisaną poniżej.

Zaopatrz się w trójszyjną kolbę zaopatrzoną w rozdzielacz, mieszadło i termometr. Ochłodź kolbę w mieszaninie lodu z solą. Dodaj przez rozdzielacz roztwór 95g azotanu(III) sodu (NaNO2; 1,38 mola) w 375ml wody i uruchom mieszanie. Gdy temeratura spadnie poniżej 0°C (lub troszkę więcej) dodawaj powoli mieszaninę 25ml wody, 62,5g (34ml) stężonego kwasu siarkowego(VI) i 110g (135ml; 1,25 mola) pentan-1-olu ochłodzoną wcześniej do 0°C. Dodawanie musi być kontrolowane, by temperatura wahała się maksymalnie o 1°C, a wkraplanie zajęło 45-60 minut. Pozostaw mieszaninę na 1,5 godziny i odsącz znad utworzonego siarczanu sodu. Wlej do rozdzielacza i oddziel górną żółtą warstwę azotynu amylu, przemyj ją następnie roztworem 1g wodorowęglanu sodu (NaHCO3; "soda oczyszczana") i 12,5 g chlorku sodu (NaCl, "sól kamienna") w 50ml wody. Wysusz następnie nad 5-7g bezwodnego siarczanu(VI) magnezu (MgSO4). Otrzymano 107g (wydajność 73%) azotynu amylu.

H2SO4 + 2 NaNO2 -> Na2SO4 + 2 HNO2;

CH3-(CH2)4-OH + HNO2 -> CH3-(CH2)4-ON=O + H2O

Źródło: Practical Organic Chemistry, A. Vogel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 84
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Otóż nie, co miałeś z chemii Grzegorzu? Ja bym Ci pałę postawił.

Azotan to nie to samo co azotyn.

NaNO2 to azotyn sodu, a ty chcesz użyć azotanu sodu NaNO3.

Jest różnica.

Pierwszy to azotan (III) a drugi to azotan(V) - popularny konserwant do kupienia w pierwszym lepszym sklepie spożywczym.

Niestety zdobycie azotynu nie jest już takie łatwe, trzeba się trochę nagimnastykować, lub mieć pewne znajomości...gdyż jest ponoć trucizną, co nie przeszkadza producentom wędlin pakować go do nich w roli konserwanta.

Poszukałem i jest ponoć tu:

http://www.bhpex.pl/...0bfd74492889765

zonk to tylko naklejka na opakowanie...pozostają znajomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. No i jednak mój temp nie odpalił chociaż już później próbowałem go odpalać na samym samostarcie do silnika (60%<=etan i 40% heptan o ile się nie mylę) wydaje mi się że ma luzy na korbowodzie i nie chce zrobić kompresji bo w górnym punkcie tak przeskakuje.

 

A i wątpię że dostanę gdzieś do niego części.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Do tego silnika na rozruch to śmigło 200/120 lub nawet 220/100. Mam tylko obawy że cylinder jest przekręcony o 90 stopni. Kiedyś używałem kilka silników "Rytm" tyle że to ponad 30 lat temu było ale coś mi świta że kanały wydechowe były ułożone przód tył.W tym położeniu istnieje ryzyko że sworzeń tłokowy wjedzie w kanał tulei cylindrowej. Mogę się oczywiście mylić wiec prosze o potwierdzenie kogoś kto taki silnik posiada. Kiedyś te silniki były dość popularne. Z wad to niestety spory ciężar w stosunku do osiągów i trudności z paliwem. Rozruch przy odrobinie wprawy był łatwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Myślałem że skoro polecasz ten olej to dlatego że go używałeś. :wacko:

 

 

 

Sprawdziłem, miesza się ale nie powstaje mieszanina jednorodna tylko coś w rodzaju emulsji w kolorze białym. Po kilku dniach nie rozwarstwia się więc biorę się za mieszanie większych ilości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

kupta se taki łolej Chłopaki:

http://www.shop.miel...,pZ028642.bhtml

 

Mam ciekawy efekt po zmieszaniu metanolu z tym olejem, mianowicie paliwo wygląda trochę jak mleko (mętne). Z tego co czytałem, olej ten jest na bazie rycyny, więc nie powinno być problemów. Metanol mam czysty, wg danych producenta 99,99%. Do tego wcześniej być fabrycznie zamknięty. Czy to normalne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że skoro polecasz ten olej to dlatego że go używałeś. :wacko:

 

 

 

Sprawdziłem, miesza się ale nie powstaje mieszanina jednorodna tylko coś w rodzaju emulsji w kolorze białym. Po kilku dniach nie rozwarstwia się więc biorę się za mieszanie większych ilości :)

 

jednak się rozwarstwia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że olej używają żużlowcy, to jeszcze nie znaczy,że dla naszych modelarskich paliw olej bedzie dobry.

W motocyklu żużlowym jest osobny zbiornik na metanol i osobny na olej.

A mieszają sie ze sobą dopiero w gażniku,

I dlatego stosowanie tego oleju może powodować rozwarstwianie sie paliwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.