Skocz do zawartości

Różnicowe wychylenia lotek


modelarzkobi

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 41
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Można też dodać, że różnicowe wychylenie lotek stosuje się też po to, aby przeciwdziałać przeciągnięciu na skrzydle, którego lotka wychyla się do dołu. Lotka wtedy wychylana jest o znacznie mniejszy kąt, niż lotka na skrzydle przeciwnym. Ale to znacznie częściej stosowane jest w "dużym lotnictwie" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w obecnej nie mam, więc niesymetryczne wychylenie mogę zrealizować jedynie mechanicznie.

ale dziś/jutro powinienem mieć Turnigy 9x, w niej podejrzewam że da się skonfigurować niesymetryczne wychylanie lotek? jeśli tak, to temat jest już nieaktualny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiajac sie ostatnio nad rozwiazaniem problemu mechanizacji lotek w motoszybowcu, wpadlem na pewien pomysl, ktory po prostu nie wiem czy sprawdzi sie w praktyce.

 

otoz, w moich samolotach lotki ruszaja sie za pomoca 2 serw umieszczonych w skrzydlach, polaczonych kablem Y (to chyba normalne). Jednak w kwesti roznicowego wychylenia lotek pomyslalem, ze jezeli serwo ma okreslony kat ruchu orczyka (np. 90 stopni), to w przypadku gdy umieszcze orczyk 3 zabki dalej na trybie a na drugim 3 blizej (od stanu rownowagi), wowczas lotki popracuja idealnie w okreslonym stosunku wychylen.

Troszke pomieszalem, wiec teraz tak bardziej czytelnie:

 

serwo ma dany kat wychylen (np. 90 stopni) i powinno wychylac sie: 45 st. w gore i 45 st. w dol. Jesli zas orczyk zamontujemy nieco inaczej, wtedy serwo moze pracowac (np.) 40 st. w gore i 50 st. w dol. Jesli w lotkach jedno zamontuemy wlasnie tak, a drugie dokladnie odwrotnie, bedziemy mieli do czynienia z roznicowym wychyleniem lotek.

 

potwierdzi ktos moje przypuszczenia? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobry pomysł jeśli masz serwa na kablu Y i brak takiej funkcji w aparaturze. Jeśli jest aparatura z wbudowanymi mikserami to lepiej podłączyć serwa pod niezależne kanały i wtedy poza funkcją różnicowego wychylania można mieć również klapy, a jeśli konstrukcja i aparatura pozwoli nawet hamulce aerodynamiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w moich samolotach lotki ruszaja sie za pomoca 2 serw umieszczonych w skrzydlach, polaczonych kablem Y (to chyba normalne)

 

Tylko jeśli aparatura nie posiada miksera klapolotek (nie posiadają go już naprawdę tylko najprostsze aparatury). Mikser ten nie tylko służy celem użycia lotek jako klapolotek bo wcale tak ich wykorzystywać nie trzeba ale umożliwia podłączenie lotek z osobna pod inny kanał aparatury, ustawienie centrum każdej lotki z osobna i ustawianie maksymalnych wychyleń co równoznaczne jest z ustawieniem różnicowego ich wychylenia.

 

Mechaniczne różne wychylenia w każdą ze stron realizuje się poprzez odpowiednie przesunięcie dźwigni steru czy też lotki od jego osi obrotu - a w zasadzie punktu zaczepu cięgna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daniello, aby korzystać z klapolotek, nie musisz mieć jakichś wolnych kanałów. Klapolotki możesz zrobić tylko na aparaturze, która umożliwi ustawienia lotek na dwóch kanałach. Nie zrobisz tego V-kablem. Jeśli masz aparaturę niekomputerową, to choćby miała więcej kanałów, nie zrobisz klapolotek. Taki mikser musi być wbudowany w aparaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mowiac nie bardzo orientuje sie w sprawie mixerow w aparaturze. Ale patrze wlasnie na moj nadajnik Hiteca (LASER 4) i widze 3 tryby (MIXING: V-tail, OFF, ELEVON). Z tego co udalo mi sie zrozumiec i wyczytac, to ELEVON ma cos wspolnego z klapolotkami. Ale moge sie mylic, nigdy z tego trybu nie korzystalem w przeciwienstwie do 2 pozostalych.

 

Buduje Cessne 177 Cardinal (obecnie przerwa) i tam wielu modelarzy doradzalo, bym zrobil w skrzydlach klapy i lotki, z tym ze pracujace niezaleznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.