Skocz do zawartości

Fail Safe w odbiorniku, kiedy to się sprawdza ?


Pioterek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

W odbiornikach stosowana jest często funkcja Fai Safe. Funkcja ta ma łagodzić skótki utraty sygnału z nadajnika. O ile rola tej funkcji jest jana dla kanału gazu - najczęściej sprowadza gaz do zera, o tyle na pozostałych kanałach rodzą się dla mnie pytania. W mojej aparaturze funkcje Fail Safe można ustawić w trzy zasadnicze sposoby działania

 

1. nie rób nic tzn. zachowuj ostatnio odczytane położenia

2. wyzeruj ustawienia kanału - tj. ustaw je na neutrum

3. ustaw w zadane położenie

 

W istrukcji radia w komentażu do funkcji FS sugeruje się takie ustawienie sterów modelu aby wykonywał on łagodny lot szybowcowy. W teorii słuszne, ale czy wykonalne w praktyce ? Bo co zrobić jak utrata sygnału przyjdzie w locie nie poziomym ? Jak przewidzieć wtedy ustawinia sterów ?

 

Myślałem trochę nad tym i wybrałem obcję 1 w nadzieji że zaklócenie może być chwilowe model zostanie chwilę przetrzymany w ostatniej pozycji do póki nie powróci jego sterowność.

 

A jakie jest zdanie Kolegów, czy ktoś używa takiej funkcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 40
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ja stosuje 3 opcje w elektroszybowcu;

Przepustnica minimum, i polowa 'buterfly'a'

Widzialem to dwa razy w akcji, raz jak mi sie wylaczyl nadajnik (z powodu wypalonego przelacznika) a drugi jak dostalem zaklocen. W drugim przypadku trwalo to krotka chwilke a w pierwszym model wyladowal. Swiadomie nie uruchomilem 'krazenia' - wole zeby lecial prosto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam gaz na minimum, lekko, bardzo lekko zaciągnięty ster wysokości(tak mi polecił jakiś modelarz) i trochę wychylone lotki w lewo. Jak na razie "niestety" nie miałem okazji zobaczyć w locie jak się spisuje taki układ. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i to trochę banalne pytanie - ale jak to sprawdzić? :D wyłączyć na chwilę nadajnik? :D

Podczas ustawiania tego fail safe'a obserwował wszystko doświadczony modelarz i twierdził, że wszystko jest ok. Wcześniej nie miałem z tym styczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ja mam FS ustawione tak: SK max wychylenie i SW max do góry. Silnik 0. Model przy takim ustawieniu wpada w korkociąg i w miarę łagodnie podąża ku ziemi, prawie bez zmiany położenia x,y.

 

Sprawdzić bardzo łatwo. Trzeba po prostu utrzymać położenie drągów takie jak FS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do FS lepiej pozostawić wszystkie kanały w poprzedniej pozycji (wyłączając silnik), lub ustawić na łagodne zataczanie kręgów. Przy moich modelach korkociągi i inne akrobacje sobie wole darować. Z reszta przy poprawnym rozmieszczeniu anten i rozsądnym lataniu (w zależności od typu i parametrów zastosowanego odbiornika) utrata zasięgu nie powinna się wydarzyć.

 

Nawet jeśli są wychylone mocniej jak klapy? Tylko nie mam zabardzo juz co ustawiać ,bo kalpy mam na maxa jakies 50stopni i ster W wychylam tez na maxa,wiec jedynie co to mogę się bawić lotkami..U Ciebie są wychylone klapy w na 90 stpni zapewne więc gdy masz je na 50% to lotki masz wychylone lekko do góry..

To daj mniej klap lub zmień mechanikę SW żebyś mógł dać jej więcej. Lotki kilka mm w gore przy maksymalnym ustawieniu BT wystarczą. Ale bawić sie i poznawać reakcje modelu na rózne ustawianie jest zalecane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

utrata zasięgu nie powinna się wydarzyć.

 

Ale możesz dostać udaru, dziabnie cię żmija, czy teściowa z żoną wpadnie na lotnisko. Wówczas wyłączasz nadajnik i FS ratuje sytuację (niekoniecznie model)

Dlatego ustawiasz FS tak, aby znaleźć model/nie pozwolić aby narobił strat. Wolę mieć rozbity model w zasięgu terenu lotów, niż aby narobił szkód kilka km dalej (500m wysokości x doskonałość 10 = 5km) jeżeli nie każesz robić figur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie przemawia to do mnie. Aparatury sie nie wyłącza w żadnym przypadku! Najpierw lądujesz/rozbijasz model w miarę kontrolowanie, tak aby nikt nie ucierpiał, a potem spokojnie umierasz po ugryzieniu przez żmiję. Żonie czy teściowej daje się kopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..., tak aby nikt nie ucierpiał, a potem spokojnie umierasz po ugryzieniu przez żmiję. Żonie czy teściowej daje się kopa.

 

Szybciej sie umrze w naszym kraju przez ugryzienie przez tesciowa niz przez Zmije :)

a tesciowej nie zabiera sie na latanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Właśnie stałem się szczęśliwym posiadaczem odbiornika z FS i tak sobie myślę jakby zrobić tak:

Obie lotki w dół (tak jakby klapy) z tym że jedna nieco mniej - zataczanie kręgów

Ster wysokości lekko do góry

Obroty silnika niskie tak aby samolot powoli opadał

Wydaje mi się że taka konfiguracja była by bardzo dobra ale nie mam póki co jak sprawdzić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Silnik zawsze wyłączony. To nawet moze uchronić Ciebie i Twoje palce w domu ;)

 

Tutaj bym polemizował :)

Mój modelik waży około 400g,. Pewnego dnia latałem w pobliżu hotelu i gdzieś na 30-40 m zerwało mi link, pewnie przez wi fi hotelowe - skończyło się solidnym kretem nosem w dół według mnie, jest to bardziej niebezpieczne niż oberwanie śmigiełkiem 7" zamocowanym na miękkim propsaverze, obracającm się aby aby a przede wszyskim dało by się to bardziej zauważyć.

Zainwestowałem we fr sky aby uniknąć takich sytuacji ale nigdzie nie można znaleźć konkretnych informacji jak z tym fs najlepiej sie posłużyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.